سیاستگذاری کشاورزی
گاوداران التماس می‌کنند 

الان بجنبید، 48 ساعت دیگر دیر است 
نه شایعات که واقعیات می‌گوید برسلوز در برخی از گاوداری‌های شناسنامه‌دار و برند رسوخ کرده و دامداران با وجدان برای تشخیص برسلوز، جداسازی دام‌های آلوده و پاک‌سازی گاوداری، دست بر دامن سازمان دامپزشکی شده‌اند اما کاری که حداکثر 24 ساعت در دنیا (ونهایتاً 48 ساعت در ایران زمان می‌برد) و تشخیص قطعی دام‌های آلوده در حداکثر زمان یک هفته طول می‌کشد در مواردی تا چند هفته به درازا می‌انجامد چراکه همواره یا "قیر نیست یا قیف نیست"، بدتر اینکه زمان تشخیص دام آلوده که سریعاً باید ضابطین و ناظرین، در لحظه اقدام کنند، کشتارگاه‌های مشخص و موظف و آماده به خدمت در تمام ساعات شبانه روز در اختیار نیستند، فعال نیستند، لوازم ندارند و نوبت می‌دهند که مثلاً فقط سه‌شنبه‌ها و با نوبت قبلی دام آلوده را بیاورید، کشتارگاه فجر اسلام شهر انگار نوبت ویزیت دکتر می‌دهد! 
بدتر اینکه نه تنها مشوق‌های لازم برای مشارکت‌ گاودار در تشخیص و حذف دام آلوده صورت نمی‌گیرد بلکه حتی غرامت و اختلاف قیمت را که می‌بایست سریعاً و نقداً پرداخت کنند گاهی به گردن بیمه کشاورزی می‌اندازند گاهی بالا و پایین می‌کنند و... انتظار این است تیم سازمان دامپزشکی به محض دریافت اطلاع و حتی سرزده در ساعاتی از شبانه روز وارد گله شده نمونه‌گیری نموده و 24 ساعت بعد جواب تست رُزبنگال را بدهد و با ارائه جواب دام‌های منفی خیال گاودار از آن دسته دام‌ها راحت نماید تا سریعاً دام‌های شبهه‌ناک از گله جداسازی گردد و برای جواب مثبت‌ها (باتوجه به احتمال مثبت کاذب) تست Right و 2me پاسخ قطعی را 72 ساعته اعلام کند که متأسفانه این پاسخ گاهی با یک هفته تأخیر اعلام می‌گردد. 
فاجعه زمانی اتفاق می‌افتد که هر لحظه امکان تسری این بیماری خطرناک مشترک بین انسان و دام به همه دام‌های یک گاوداری، منطقه، شهر و استان وجود دارد (هم اینک حداقل 6 هزار رأس گاو مولد و دوشا در معرض اپیدمی برسلوز در جنوب ورامین هستند) و از طرفی با تعلل سازمان‌های مسئول، در صورت فرصت طلبی و سودجویی دامدار، شبانه دام از گله حذف و به دلالی فروخته می‌شود تا در جاده ذبح شود و گوشت آلوده آن در غیبت سازمان‌های جبران‌کننده خسارت، در لابه‌لای گوشت سالم به خورد خلق الله داده شود و انسان‌ها بیمار و بیمارتر گردند. شیر آلوده هم که فاجعه تکرارشدنی خود را دارد. امیدواریم وزارتخانه، معاونت امور تولیدات دامی و سازمان دامپزشکی و... بدون فوت وقت اقدام عامل کنند. 
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow