سیاستگذاری کشاورزی
به کجا برم شکایت

نویسنده: مهندس ابوالقاسم گل‌باف

مهندس محمود حجتی هفته گذشته، در مراسمی که قرار بود به استقبال سال زراعی جدید و جشن کاشت‭ - ‬جشن مهرگان‭ -  ‬برود و در حضور صدها کارشناس ارشد، مدیرکل، مدیریت تشکل، معاون وزیر و کشاورزان برتر کشور از خودش به خودش شکایت برد.
وزیری که بیش از یک دهه است در چهار دوره سکاندار وزارتخانه بوده و تقریبا همه بخش‌ها و زیربخش‌های کشاورزی، امور اداری ، نهادی، زیر و بم قوانین و مقررات فعالان بخش خصوصی را می‌شناسند و چهره آفتاب سوخته و رنجیده وی حاکی از مردمی‌بودنش است.
وی که سفرهای استانی‌اش‭ - ‬تقریبا هفته‌ای یک سفر، که نشان از توجه به کار کشاورزی و کشاورزان دارد‭ -  ‬ناگهان برآشفت و تیغ از میان برکشیده و در بحبوحه بگیر، بگیرهای قوه‌قضاییه و نهادهای نظارتی دیگر، عملکرد خود، وزارتخانه و معاونین را محکوم کرد.
در این مراسم وزیر با لحنی تند و جدی پس از 11 سال از فساد اداری مجموعه تحت‌حاکمیت خود سخن گفت و گرچه دیرهنگام، اما پذیرش تخلف و اعتراف به وجود رانت و فساد گسترده در درون وزارت، شجاعت می‌خواهد. نه اینکه چنین شبکه‌های سرطانی در بدنه دیگر وزارتخانه‌ها ریشه ندوانده باشد. مهم این است که این وزارت، ریشه در امنیت غذایی و معاش و قاتق روزانه مردم و ابزار پایداری تولید و توسعه آن دارد و باید ریشه فساد در آن خشکانده شود.
حجتی ‮«‬امروز برو فردا بیا، و تیغ‌زدن کشاورزان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران‮»‬ را بهانه کرد تا بتواند تیغ بر اخلاگران درون وزارتخانه بکشد. در این میان کثرت قوانین دست و پاگیر را یکی از موجبات فساد و رانت و چپاول بهره‌برداران گرفتار اعلام کرد. اما موضوع اصلی کثرت پرسنل حاشیه‌ساز را که حکایت از 85 هزار نان‌خور قانونی و 20 الی 15 هزار ‮«‬دور و بری‮»‬ دارد از یاد ببرد.
وزیر، نیک می‌داند یک دانش‌آموخته کشاورزی زمانی که 2 تا 4 میلیون تومان حقوق‭ - ‬زیرخط فقر‭ -  ‬ماهانه دریافت می‌کند و فرزند یا فرزندان دانشجو دارد، احتمال دارد مستاجر هم باشد و... قاعدتا ممکن است در مواردی پای عده‌ای از آن‌ها بلغزد.
اعتراض نماینده ولی فقیه به جمعیت زیاد پرسنل وزارتخانه
وزیر آگاه است که وزارتخانه‌اش همانطور که نماینده ولی‌فقیه در همایش رونق تولید، لب به اعتراض کشید که وزارتخانه حجیم و مملو از کارمند و استخدام‌ها، بی‌اثر شده است 
در حالیکه نیاز کشاورزی و کشاورزان کشور حداکثر با 3 الی 5 هزار دانش‌آموخته آگاه، توانا، کارشناس و کاردان، با تجربه حضور در مزرعه و توان انتقال دانش‌فنی، ترویج یافته‌ها و رونق بخشی به تولید برای سراسر کشور کافی است‭ - ‬مدیرانی مانند دکتر کلانتری معتقدند این رقم حداکثر تا 15 هزار نیرو هم می‌تواند باشد‭ - .‬
در همین حال اما نزدیک به صدهزار نفر آبدارچی، راننده، دربان، دفتربان، رئیس دفتر، منشی مخصوص، رئیس حوزه، اندیکاتورچی، کارمند دبیرخانه، تایپیست، تلفنچی، نظافتچی، حراست، تدارکات، سفارش‌دهنده، سفارش‌گیرنده و... به همراه 30 تا 40 هزار مهندس، فوق‌لیسانس، دکترا و... مواجب‌بگیر وزارتخانه‌اند‭ - ‬گذشته از اکثریت دست پاک و شفاف و پرکار‭ - .‬
بسیاری از این تعداد نه به‌اندازه کافی در رشد و رونق تولید اثر گذارند نه راه روستا و مزرعه را می‌دانند. از آنجا که دریافتی مورد نیاز برای گذران زندگی را ندارند برخی از آنها به کارچاق کنی‭ - ‬امروز برو فردا بیا‭ -  ‬روی می‌آورند.
از طرفی بسیاری از این بنده‌های خدا به‌خصوص در پُست‌های نان و آبدار، به کسری از 80 و نودسالگی رسیده و کنتور دومین دوره خدمات مدیریتی، معاونتی و مشاورتی صادقانه آنها نیز به صفر نزدیک شده و پاتوقی برای تعریف خاطرات ایام جوانی ساخته‌اند.
برخی نیز حتی از پرورش یک بوته سبزی یا صیفی در محل سکونت یا تراس آن و تامین بخشی اندک از مواد غذایی خود عاجزند چه رسد به اینکه کمک حال بهره‌بردار باشند تا رقم تولید در آینده نزدیک به 134 میلیون تن برسد‭!‬
راه چاره، برون‌سپاری خدمات
حجتی در 11 سال گذشته می‌توانست و هنوز هم می‌تواند 80 تا 90 درصد خدمات و فعالیت‌های وزارتخانه را به تشکل‌ها و حتی بخش خصوصی بسپارد و البته خواستار طرح و برنامه‌ای شود که 90 درصد نیروهای شاغل وزارتخانه‭ - ‬به‌ویژه خدماتی‌ها‭ -  ‬طبق برنامه و طرح مشخصی، به دیگر ارگان ها و سازمان‌ها انتقال یابند تا با هماهنگی مجلس و منابع‌طبیعی و بانک‌ها در روستا و مراکز کشاورزی با دریافت زمین و تسهیلات به‌عنوان کارآفرین و بهره‌بردار کشاورزی خود را بیازمایند چه بسا بتوانند اقتصاد کشاورزی را پویا نمایند.

وزارتخانه چاق و چله‌‌تر می‌شود‭!‬

اما در همین سخنان و گلایه‌های اخیر حجتی شاهد بودیم وی به دنبال به‌کارگیری پرسنل جدید در وزارتخانه است زیرا وزیر از مدیران استانی درخواست کرده‌است هر کدام دستیار ویژه برای رسیدگی به امور مردم تعیین کنند که قاعدتاً از معاونان وزیر و روسای استان‌ها گرفته تا معاونان روسای استان‌ها را شامل می‌شود. یعنی رقمی حدود 900 نفر‭ - ‬9-8 معاون وزیر، مدیران 31 استان که هر کدام 6-5 معاون هم دارند.
منطقه جیرفت و جنوب کرمان سازمان‌ها و شرکت‌های مستقل، شرکت‌های مادر‌، صندوق‌ها، بانک کشاورزی و... - که یا باید کاملا به‌کار و مسئولیت دستیاری واقف باشند و از خارج به وزارتخانه تزریق شوند یا اینکه پرسنلی از وزارتخانه به این کار بپردازند و اضافه کار، حق ماموریت و... دریافت نمایند. 

سرمقاله ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۳ - شهریور ۱۳۹۸

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow