سیاستگذاری کشاورزی
زنجیره‌های تولید راه نجات کشاورزی از بحران

زنجیره‌های تولید‭ - ‬integration‭ -  ‬قدمتی حدود 200 ساله دارد که تولیدکنندگان کوچک یک صنف یا صنعت را در حوزه صنایع غذایی، کشاورزی گردهم آورده یا سرمایه‌گذاران را تشویق نموده تا با تأمین به موقع نهاده‌ها و استفاده به موقع و بهره‌وری از زمان کار، نیروی کارگر و جلوگیری از اتلاف انرژی بتوانند کالای مشابه رقیب را با کیفیتی بهتر، قیمتی مناسب‌تر و ارائه در هر زمان که بازار مطلوبیت بیشتری داشته باشد با برند و لوگوی معتبر عرضه کند.
در حقیقت با مطالعه و چیدمان مسائل قبل و بعد از تولید، اولاً بازارسازی و بازاریابی را مدیریت کند و ثانیاً بتواند نبض بازار را به دست بگیرد و مهم‎تر اینکه پایداری تولید را تضمین نماید.
نگاهی به حرفه سلف‌خری نشان می‌دهد گرچه این حرفه نزد برخی از مسئولان وجهه خوبی ندارد اما سلف‌خرها به نوعی زنجیره تامین را تشکیل می‌دهند.
زیرا سلف‌خرها با تامین بذر و کود و سم و ادوات برداشت و بسته‌بندی برای کشاورز یا پرداخت پول‭  - ‬سرمایه در گردش‭ -  ‬به کشاورز، به وی امکان می‌دهند تا با خرید و تامین به موقع نهاده‌ها صرفاً به فکر تولید باشد البته سلف‌خر محصول را کمتر از قیمت واقعی از کشاورز خریداری می‌کند و در حقیقت به نوعی وظیفه دولت و بانک‌ها را با هدف استثمار بهره‌بردار انجام می‌دهند.
به همین مناسبت انتظار می‌رود وزارت کشاورزی جدی‌تر از گذشته به فکر تقویت زنجیره‌های تولید کشاورزی باشد.
به نظر می‌رسد در بحث زنجیره‌ های تولید کشاورزی، دولت و تصمیم‌گیران به چند نکته باید توجه داشته باشند. نکاتی که چالش‌های بخش کشاورزی را تشکیل می‌دهند و اساساً تشکیل زنجیره‌ها با هدف مرتفع کردن این چالش‌ها انجام می‎‎گیرد.
بحث عمده در این میان ‮«‬بازار‮»‬ است. اگر خروجی یک زنجیره و تولید زنجیره هدفمند و برای بازار باشد، چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی، تا حد زیادی به اهداف زنجیره نزدیک شده است. یعنی در یک زنجیره نیاز بازار و مصرف‌کننده را شناسایی می‌کنند و حال با توجه به مقدار نیاز و سلیقه مصرف‌کننده، محصول را تولید می‌کنند.
نکته بعدی اینکه در پروسه تولید و در این زنجیره چه اقداماتی صورت گیرد تا محصول با هزینه کمتر تولید شود. 
در زنجیره تولید، تمام حلقه‌ها بر خلاف ساختار جزیره‌ای به هم متصل هستند و نتیجه نهایی افزایش تولید، افزایش بهره‌وری، افزایش سوددهی، کنترل کیفیت و کنترل قیمت و... است. 

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره۲۳۱ - تیر ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow