صنایع غذایی
با شركت‌هايی همچون نان‌آوران؛ 

نویسنده: محمدرضا منصوریان

اگر گندم، گیاه استراتژیكی در دنیا محسوب می‌شود به دلیل نانی است كه از آن درست شده و در همه جای دنیا میزان قحطی یا فراوانی را نسبت به تولید قوت اصلی مردم، یعنی نان، می‌سنجند. اینكه تحریم‌های ظالمانه خارجی به كشور تحمیل شد، اینكه برخی از قوانین داخلی علیه توسعه صنعت نان و سلامت آن است و ... ما را به پای صحبت‌های یكی از فعالان خوش‌نام تولید نان حجیم و نیمه‌حجیم كشاند.

مهندس علیرضا مروت پور، مدیرعامل شركت نان‌آوران، اگرچه از شرایط موجود رضایت ندارد اما عرق ملی این تولیدكننده داخلی به حدی است كه استحكام كلامش خبر از آینده‌ای روشن و امیدواركننده می‌دهد.

چه اقداماتی در این مدت برای رفع معضلات فعالان صنایع غذایی كشور از جمله صنعت نان از سوی مسئولان صورت گرفت؟

جلسات متعددی در طی هفته‌های گذشته برای رفع مشكلات و موانع تولید در انجمن‌ها، اتحادیه‌ها، كانون صنایع‌غذایی، وزارت صمت، وزارت جهادكشاورزی، فراكسیون صنایع غذایی و مجلس شورای اسلامی برگزار شد. قطعاً نتیجه مؤثری حاصل نشده كه وضعیت تولید و عرضه محصولات كشاورزی و صنایع‌غذایی هنوز آن‌طور كه باید بهبود نیافته است. شاید بتوان گفت تمام تلاش‌های بزرگوارانی كه در این جلسات حضور داشته‌اند، نتیجه مطلوبی را حاصل نكرده است و موجب شده واحدهای بزرگ و كوچك در تولید و عرضه كوچك‌تر شوند.

در كشور ما به زعم بسیاری از كارشناسان امكان تولید بخش عمده‌ای از مواد غذایی به دلیل شرایط آب و هوایی و جوانان با هوش و با انگیزه وجود دارد؛ آیا تحریم‌ها تاثیری در كاهش موادغذایی خواهد داشت؟

كشور عزیز ما سالیان سال است كه مورد هجوم و تحریم كشورهای دست‌نشانده و متجاوز قرار گرفته، اما تا به امروز به‌علت مقاومت و پایداری مردم نجیب و از خود گذشته، زورگویان نتوانسته‌اند به اهدافشان برسند. قطعاً دولتمردان ما در رابطه با كالاهای استراتژیك و اساسی كشور نه امروز، بلكه در طول جنگ تحمیلی و تحریم، برنامه داشته و هم اكنون نیز بنا به گفته مقامات بلندپایه كشور این ذخیره‌سازی‌ها انجام شده است.

اینكه بگوییم تحریم‌ها بی‌اثر است حرف درستی نیست، اما اینكه دولت‌های متخاصم تصور كنند با برنامه‌ریزی‌های خارجی، در كشور قحطی خواهد شد حرف و تصور بی‌اساسی است. كشور چهار فصل ایران دارای مردم میهن‌پرستی است كه حتماً می‌تواند با برنامه‌ریزی و صرفه‌جویی تا حد جان از كشور و دین خود دفاع كند. این كه مسئولان بخواهند از این صبوری مردم استفاده كنند، برای تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها بسیار شایسته و ارزشمند است، اما اگر بخواهند با رفتارهای غیركارشناسی فرصت‌سوزی كنند، برای كشور خطرناك است.

بالا رفتن قیمت بسته‌بندی از معضلات صنایع غذایی به خصوص تولیدكنندگان صنعتی نان به حساب می‌آید به طوری كه گفته می‌شود كیفیت فدای تولید می‌شود؛ با این حال هنوز كیفیت نان‌های تولیدی شركت نان‌آوران همچون سابق بوده و مورد استقبال مردم نیز قرار گرفته است؛ شركت نان‌آوران چه ساز و كاری را اتخاذ كرده تا علاوه بر پاسخ به نیاز بازار، كیفیت محصولات خود را نیز حفظ می‌كند؟

نقطه بسیار آزاردهنده در تولید و عرضه محصولات كشاورزی و غذایی، افزایش قیمت چندین برابری مواد پتروشیمی است كه پس از تحریم‌ها بوجود آمد. مهمترین جلسه‌ای كه صنایع كشاورزی وغذایی در این مدت داشته‌اند جلسه‌ای با حضور ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، وزیر جهاد كشاورزی، وزیر صمت، نمایندگان مجلس، روسا، دبیران تمام NGOهای مرتبط و بزرگان صنعت غذا در مجلس شواری اسلامی بود پس از شكوائیه فراوان، بحث و بررسی و دستور رئیس مجلس در رابطه با همكاری پتروشیمی‌ها و تعدیل قیمت مواد بسته‌بندی محصولات كشاورزی و غذایی نتیجه‌ای حاصل نشد و اتفاقی هم تا به امروز برای رفع این معضل نیفتاده است.

افزایش قیمتی كه به صورت غیرمتعارف و چند برابری روی هر بسته‌بندی محصول كشاورزی و غذایی بوجود بیاید، افزایش قیمت واقعی و فشار بر مصرف‌كننده را موجب می‌شود و در این وضعیت، واحدهای تولیدكننده كوچك با ضرر و زیان از بازار رقابت خارج، ورشكستگی و بیكاری هر روز افزایش و به علت از بین رفتن استانداردها سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

شركت‌های دارای برند كه تمام عمر و دارایی خود را برای تولید و عرضه محصولات با كیفیت هزینه كردند تا آخرین خاكریز به صورت سینه‌خیز خواهند رفت تا تولید كیفی خود را به دست مصرف‌كننده برسانند، شركت نان‌آوران هم از این قاعده مستثناء نیست.

آیا یارانه‌های دولتی توانسته توقعات فعالان صنعت نان را برآورده سازد؟

خدا كند دولتی‌ها فكری برای قشر آسیب‌دیده كنند و این یارانه را از روی نان برداشته تا همیشه مدعی نباشند. در هركجا یارانه پرداخت می‌شود صنعت لُخت، رانت و فساد، روز به‌روز افزایش می‌یابد. درتمام سال‌هایی كه دولت‌ها یارانه داده‌اند نه‌تنها صنعت نان اصلاح نشده بلكه روزبه روز هم خراب‌تر می‌شود.

صنعت نان تنها صنعتی است كه دست‌اندركاران از مزرعه تا سفره‌اش، رضایت كافی ندارند. صنعتی سراغ دارید كه كشاورز، آسیابان، كارگر نانوا، عرضه‌كننده و مصرف‌كننده آن از تصمیمات دولتی ناراضی باشند، اما كماكان كار خود را ادامه بدهند؟! اگر دولت یارانه را بردارد قطعاً در بازار رقابت، نان با كیفیت و كمیت مناسب‌تری به دست مصرف‌كننده خواهد رسید.

برای تهیه یك قرص نان ده‌ها آیتم هزینه‌ای وجود دارد كه هر سال به دست خود دولت‌ها افزایش می‌یابد. باوركردنی نیست كه دولت یك قلم آرد را با انواع رفتارها می‌دهد، و می‌خواهد با دادن فقط آرد قیمت نان را تعیین‌تكلیف كند. به همین علت تمام تولیدكنندگان سعی می‌كنند كه حد فاصل قیمت تمام‌شده را با قیمت فروش به نحوی تنظیم نمایند كه فقط معیشت خود را تأمین كنند. تا زمانی كه دولت به جای نظارت در صنعت نان تصدی‌گری می‌كند امكان اصلاح وضعیت نان نیست.

با توجه به روند رو به رشد فروشگاه‌های عرضه موادغذایی كلانا، آیا در محصولات كلانا از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود؟ همچنین، آیا تحریم‌ها تاثیری در همكاری تجاری شركت كلانا با كمپانی هایپربریك گذاشته است؟

بنیانگذار مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای كلانا در حقیقت مهندس امین مروت‌پور، از مدیران اصلی گروه نان‌آوران، است كه با همكار -هایپربریك- به منظور ورود فناوری‌های روز دنیا به كشور راه اندازی شد.

در محصولات تولیدشده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای -كلانا- هیچگونه نگهدارنده استفاده نمی‌شود و محصولات دارای ماندگاری بالا نیستند و برای تازه‌خوری تولید وعرضه می‌شود. با شروع تحریم‌ها تقریباً تمام قراردادهای بازرگانی و خدماتی با مشكل مواجه شده‌اند و فروشگاه‌های زنجیره‌ای-كلانا- كه در حال توسعه است، برای وارد كردن دانش فنی و تجهیزاتی كه در كشور وجود ندارد، با مشكل مواجه است.

با این حال مذاكرات و پیش‌نویس قراردادهایی در ارتباط با احداث كارخانه و فروشگاه در دو كشور خارجی همجوار و مذاكره در ارتباط با احداث فروشگاه در شیراز و اصفهان صورت گرفته و در دست اقدام است.

ماهنامه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۲۳ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

نظر در مورد این مطلب

tans.By عنبرستانی در تاریخ 1397/11/7

واقعا محصولات شرکت نان آوران از لحاظ کیفیت عالیه

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow