صنایع غذایی
نمایندگان اداره نظارت بر تولید غذا

مدیر کل فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو؛

مسئولین فنی، نمایندگان اداره نظارت بر تولید غذا هستند

نویسنده: سیده طیبه عزتی -  کارشناس ارشد صنایع غذایی

جلسه هم اندیشی جامعه و انجمن مسئولین فنی صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی کشور و استان‌ها با حضور دکتر وحید مفید، مدیر کل فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو، با همت جامعه مسئولین فنی صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی کشور، روز 15 اسفند برگزار شد. 

ضمانت اجرایی با بازنگری قوانین

دکتر مفید، با اشاره به مسئله امنیت شغلی مسئولین فنی گفت: قوانینی از سوی سازمان غذا و دارو تعیین شده که با توجه به حیطه فعالیت مسئول فنی و گسترش صنعت غذا و آرایشی و بهداشتی نیاز به ایجاد تغییرات در تعاریف جدید و بازنگری دارد.  وی افزود: با بازنگری این قوانین، ضمانت اجرایی نیز ایجاد می‌شود تا با تعیین هویت شغلی و شناخته شدن مسئول فنی، امنیتی شغلی نیز برای آنان فراهم شود چراکه این امر بر امنیت غذایی نیز مؤثر است. شناخته شدن شأن مسئولین فنی، تعریف حقوقی از جایگاه مسئولین فنی، اجرای تفاهم‌نامه‌ای برای ضمانت اجرای قوانین با سازمان غذا و دارو، وزارت کار، جامعه و حتی وزارت کشور همه بر ضمانت آن تعریف و شأن آنها مؤثر است. مدیرکل فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه مسئولین فنی مشاوران اداره نظارت بر تولید هستند، اظهار داشت: مسئولین فنی کمک کار و کمک حال ما هستند و با تجزیه و تحلیل مشکلات و ارائه راهکارها در جهت رفع آن، بسیار کارساز می‌باشند. در نتیجه تعیین چهارچوب بر اجرای نقش مشاور بودن آنان از سوی اداره نظارت می‌بایست تعریفی شود تا با تعیین شرح حال آنان مسائل موجود برطرف گردد. مفید ادامه داد: رویکرد ما بر این است تا با فراهم آوری شرایط، نهاد نظارت بر ایمنی غذا به صورت جامع جاری شود. با توجه به اینکه حدود 30 درصد از غذای مصرفی ما توسط تولیدات کارخانه‌ای تأمین می‌شود. بنابراین استفاده از توان و پتانسیل کارشناسان غذایی در جهت کاهش و جلوگیری از بیماری و آگاه سازی در جهت افزایش کیفیت ماده غذایی ضروری است. وی با تأکید بر جایگاه شناسی مسئولین فنی گفت: عملکرد مسئولین فنی علاوه بر الزام حضور بر تولید مواد غذایی باید به‌طوری باشد تا مالکان کارخانه به دنبال آنان برای تولید محصولشان باشند تا در صورت عدم حضور آنان الزامی به تولید نباشد و در این زمینه باید جایگاه شناسی صورت گیرد؛ چراکه اگر در هر جایگاهی نقش خود را به خوبی ایفا کنیم، مشکلات کمتری در کار ایجاد می‌شود. 

نهادینه کردن نقش مسئولین فنی

مهندس سعیدرضا رضایی، دبیر کشوری برچسب‌گذاری مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره بر آئین‌نامه ماده 8 قانون در این نشست گفت: با توجه به این آئین‌نامه توانستیم از نظر حقوقی منابعی را استخراج کنیم و جایگاه و نقش مسئولین فنی را نهادینه سازیم. قطعا براساس یافته‌های به دست آمده در بخش واردات نیز مسئولین فنی را تعریف کردیم و سامانه ttac را راه‌اندازی نمودیم. وی افزود: با همکاری جامعه مسئولین فنی، نهادینه کردن انجام شد و طی جلساتی مشارکت‌هایی در برخی آئین‌نامه‌ها و ضوابط با جامعه صورت گرفت. همچنین برنامه‌هایی از جمله همایش‌ها و برنامه‌های هفته سلامت غذا توسط جامعه برگزار شد که نشان دهنده پتانسیل و توان بالای جامعه مسئولین فنی است. دبیر کشوری برچسب‌گذاری در سازمان غذا و دارو این نهاد را بازوی توانمند سازمان برشمرد و خاطرنشان کرد: این نهاد در راستای اجرای رسات خود می‌تواند ایمنی و سلامت را در جامعه اجرا کند. به همین منظور در جهت ارائه پروانه به مسئولین فنی در تلاش هستیم که در سال جدید به صورت الکترونیکی پروانه فعالیت آنان صادر شود. 

باید امنیت شغلی مسئولین فنی درنظر گرفته شود

مهندس سارا علی مددی، عضو اصلی هیأت مدیره جامعه مسئولین فنی صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی کشور، در این نشست گفت: با در نظر گرفتن حساسیت زیاد فعالیت نظارت مسئولین فنی بر فرآیند تولید و واردات محصولات غذایی و اثر مستقیم این نظارت بر سلامتی مصرف‌کننده، به طور حتم باید امنیت شغلی مسئولین فنی و همچنین راه‌حلی جهت دریافت حقوق آن‌ها از طرق دیگر به جز دریافت از کارفرما درنظر گرفته شود. آموزش مسئولین فنی  - به‌طور تخصصی -  می‌بایست ‌طوری باشد که هرکدام سفیر سلامت در جامعه بوده و در خانواده، محل کار و اجتماع آموزش‌های لازم جهت مصرف مواد غذایی را به اطلاع عموم برسانند.  وی تصریح کرد: امیدواریم با همکاری سازمان و معاونت‌های غذا و دارو در سطح استان‌ها و با کمک و همدلی جامعه و انجمن‌های مسئولین فنی استان‌ها بتوانیم روابط و راه‌کارهای خوبی درخصوص موارد ذکر شده به اجرا گذاریم. 

ماهنامه دام و کشت و صنعت  -  شماره ۲۱۵ و ۲۱۶  -  سال ۱۳۹۶  
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow