صنایع غذایی
صنایع غذایی در کجای کشاورزی است؟

صنایع غذایی در کجای کشاورزی است؟

گفته شده که صنایع غذایی و آشامیدنی حدود 18/3 درصد از کل کارگاه‌ها ی صنعتی، حدود 15/1 درصد از کل شاغلان 9/6 درصد از کل ارزش افزوده، حدود 8/1 درصد از کل ارزش تولید و حدود 7/6 درصد از ارزش سرمایه‌گذاری کل صنعت ایران را به خود اختصاص می‌دهد. بهره‌وری کار در این صنایع از کل صنعت کمتر بوده ولی بهره‌دهی انرژی بالاتر از کل صنعت است. در ادامه به نظر برخی از فعالین این صنعت اشاره می‌کنیم:

تلاش برای رسیدن به ایده‌آل‌ها

معروف خانی، مدیرعامل شرکت صنایع غذایی و آشامیدنی تهران گوار، با اشاره مختصر از تاریخچه این شرکت به خبرنگار نشریه گفت: در سال 1384 پروژه ساخت کارخانه در کیلومتر 20 جاده فیروزکوه آغاز شد و در پایان سال 1388 به بهره‌برداری رسید. پس از گذراندن مراحل تولید آزمایشی رسما از شهریور 1389 فروش خود را با ماءالشعیر بدون الکل با نام تجاری JOJO آغاز کردیم  وی سال 96 را با وجود رکود اقتصادی، خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: با معرفی کالاهای جدید، توانستیم بازار هدف را توسعه دهیم اما هنوز با ایده‌آل‌های تصور شده برای شرکت فاصله داریم.

ایران، هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا
مهندس راحله بیک پور، مدیر تبلیغات شرکت گلها، سال 96 را پر فراز و نشیب برای تولیدکنندگان و صاحبان صنایع کشور خواند و به نشریه گفت: طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی صندوق بین‌المللی پول، ایران در سال 2017 توانسته جایگاه خود را به عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا حفظ کند. با این حال تراز تجاری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی از منفی 1 میلیارد و 698 میلیون دلار در شش ماهه اول سال1395 به منفی 2 میلیارد و 819 میلیون دلار در شش ماهه اول سال 1396 رسید. افزایش واردات کالاهای اساسی نظیر برنج، روغن، گوشت قرمز، ذرت و کنجاله در کنار کاهش صادرات اقلام اصلی نظیر پسته عامل اصلی این افت تراز تجاری بود.  وی با ابراز امیدواری نسبت به آینده افزود: با پیشرفت‌هایی که با سرعت چشمگیر در زمینه دانش و فناوری‌های نوین در حال انجام است پیش‌بینی می‌شود به زودی کشور ما به یکی از قطب‌های صنعتی و علمی دنیا تبدیل شود و تمامی ارگان‌ها، نهادهای خصوصی و صاحب‌نظران باید به‌عنوان بازوی توانمند دولت در برنامه‌ریزی‌های کلان اقتصادی کشور سهیم باشند.

مزه ایرانی، کیفیت جهانی
مهندس افشین مدنی زاده، مدیرفروش شرکت صنایع غذایی آتیه پارسیان آسیا _سهامی خاص_، کهدر زمینه تولید تن ماهی با برندهای رابینسون و معرکه فعالیت خود را آغاز نموده به نشریه گفت: طبق برنامه‌ریزی و توسعه علاوه بر دستیابی به بازار داخلی رسیدن به افق‌های صادرات در بازار جهانی را نیز مد نظر دارد. وی اعلام کرد: این شرکت با هدف عرضه محصولات با کیفیت، قیمت مناسب و رعایت استانداردهای بین‌المللی تاکنون توانسته رضایت مشتریان داخلی را کسب نماید و برهمین اساس با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته با هدف صادرات محصولات خود به کشورهای متقاضی بزودی فعالیت خود را اغاز و توسعه خواهد داد.

وقتیکه اقتصاد فلج می‌شود...
مهندس سید محمدحسین حسینی، مدیرعامل شرکت چینود تجارت، در گفت‌وگو با خبرنگار نشریه با انتقاد از افرادی که بدون نیازسنجی اقدام به واردات می‌کنند گفت: افراد رابطه‌مندی که بدون پرداخت گمرکی و مالیات، واردات بی‌رویه کالا را انجام می‌دهند موجبات فلج شدن اقتصاد کشور را فراهم می‌کند چراکه این افراد صلاحیت و سابقه‌ای در امور واردات ندارند.

سال 96 با کاهش فروش همراه بود
مهندس محمدی، مدیرعامل شرکت استویا، وضعیت اقتصادی این شرکت در سال 96 را همراه با کاهش بیش از 20 درصدی در فروش شیرین‌کننده نوشیدنی‌ها دانست و به خبرنگار نشریه گفت: عدم اطمینان به مشتریان به واسطه افزایش 10 درصدی چک‌های برگشتی، افزایش تقلب در محصولات که موجب پایین آمدن کیفیت و به‌تبع آن مواجه شدن با کاهش قیمت، بالارفتن قیمت ارز و... همه و همه سبب عدم بهبودی در وضع مالی مردم شده که به‌دنبال آن کاهش در فروش، به‌وجود آمده است .

ماهنامه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۵ و ۲۱۶ - سال ۱۳۹۶ 
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow