صنایع غذایی
در تاریک و روشن بی‌تدبیری مسئولین

تعطیلی واحدهای تولیدی فرآورده های لبنی

در تاریک و روشن بی‌تدبیری مسئولین

در بازدیدی که که از صنایع تبدیلی و تکمیلی جهاد کشاورزی استان همدان داشتیم، با آقای احسان ظفری رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران گفتگویی انجام شد. احسان ظفری صاحب برند  SBIیا تولیدی لبنیات «احسان سپیده نهاوند»، سالهاست در این حوزه فعالیت می‌کند، وی از دردها و بی‌توجهی‌ها به این صنف تولیدی می‌گوید و اعتقاد دارد تک تک آحاد ملت به این فرآورده‌ها نیاز دارند، اگر قیمت‌های این فرآورده‌ها افزایش یابد بحران در تولید و مصرف ایجاد اشکال می‌کند.. او اعتقاد دارد جهاد کشاوزی در حمایت را به روی صنایعی که پروانه تولید آن را صادر کرده بسته است. 

دامداری و فرآورده‌های لبنی

ظفری رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران می‌گوید: دامداری و فرآورده‌های لبنی دو بال این صنعت می‌باشند، که ظاهرا بال فرآورده‌ها را به کلی بسته‌اند. وقتی از او پرسیدیم، با توجه به مسئولیت وی در اتحادیه تا چه اندازه این ایرادها را به مقامات مسئول انتقال پیدا کرده می‌گوید: من چه شفاهی چه کتبی مسائل را به وزیر منتقل کرده‌ام اما نتیجه چه شده است؟ تعیین مسئول دام وزارتخانه و دیدگاه‌های ایشان باعث انحراف از مسیر شده و آسیب زیادی را متوجه صنایع تبدیلی کرده است. در این پنج سال از عمر دولت فعلی هیچ رونق یا شکوفایی در این صنعت ایجاد نشده است.

شاهکارهای منفی مدیران

خرید حمایتی شیر از دامداران باعث کاهش تولید 20 درصدی در کارخانه‌های فرآورده لبنی شده است، آن هم درست در زمان کاهش تولید دامداران  - بین فصل زمستان و پاییز -  از نظر کارشناسی خرید حمایتی شیر باید به فصل بهار منتقل شود. تعیین این‌گونه متولی شیر را باید یکی از شاهکارهای منفی مدیران ذکر کرد. تعیین کسی که قبلا سابقه‌ای در این امر را نداشته به‌عنوان متولی خرید و جمع آوری شیر آن هم پایین‌تر از نرخ خرید شرکت‌ها و کارخانه‌های فرآورده لبنی موجب کمبود شیر شده و رفته رفته شیر و فرآورده‌های آن از سبد کالای خانوارهای ایرانی حذف خواهد شد. 
متأسفانه باید اعلام کنم هرگز در جلسات تصمیم‌گیری کلان و اصلی، کارشناسان متخصص این حوزه که سالهاست تولیدکننده هستند را به جلسات راه نمی‌دهند. 
حال سؤال این است آیا آن‌ها به آینده نسل جوان ما فکر کرده‌اند، اگر شیر خام را گران به صنایع تبدیلی تحویل دهیم یا با تبدیل آن به شیرخشک و صدور به افغانستان و عراق، می‌شود نسل سالم پرورش داد؟ معاونت امور دام و صنایع تبدیلی باید تلاش کند سرانه مصرف لبنیات افزایش یابد تا تولید بیشتر شود. در حال حاضر صنایع تبدیلی در استان‌های خراسان، فارس، اصفهان و تهران در وضعیت اسفباری به سر می‌برند، بیشتر این صنایع تعطیل و کارگران آن بیکار شده‌اند وی در ادامه گفت: واحدهایی تعطیل شده‌اند که 400 تن تولید فرآورده لبنی داشتند. 

سهمیه شیر مدارس هنوز از سال قبل پرداخت نشده

احسان ظفری مدیر عامل کارخانه فرآورده‌های لبنی نهاوند  - SBI -  در مورد وضعیت فعلی و عملکرد تعاون روستایی می‌گوید: عملکرد تعاون روستایی بسیار مخرب است. در مکاتبات با وزیر جهاد کشاورزی به این موضوع اشاره کرده‌ام و قرار شد در روند کار تعاون روستایی تغییراتی ایجاد شود اما متأسفانه هنوز این روند ادامه دارد. ظفری به تنهایی و بی‌کس ماندن صنایع اشاره کرد و گفت: در گذشته واحدهای تولیدی تنها نبودند ادارات جهاد کشاورزی، بانک‌ها را مجبور می‌کردند در کنار این صنعت باشند، اما امروز متأسفانه بانک‌ها خصوصی شده‌اند و خود را عضوی از دولت و صنایع نمی‌بینند و اعلام استقلال کرده‌اند و در حال حاضر دشمن تولید شده‌اند، شما ببینید اسناد تمام شرکت‌های صنعتی به نام بانک‌ها ثبت شده است، بانک‌ها نیز با سود‌ها و جریمه‌های بالا بلایی به سر تولیدی آورده‌اند که تا چند وقت دیگر کلمه تولید از یاد مردم خواهد رفت. 
در پایان از احسان ظفری رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران خواستیم برای حل مشکلات راهکار ارائه بدهند. او پیشنهادش را این‌گونه بیان کرد: باید تغییرات اساسی و کارشناسانه در امور صنایع تبدیلی و تکمیلی در وزارتخانه انجام شود از جمله در سازمان تعاون روستایی، زیرا اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، وزیر در آینده در صندلی یک متهم قرار خواهد گرفت، با گماردن یک فرد غیرمتخصص در حوزه خرید شیر و تبدیل آن به شیر خشک و صادرات باعث ورود آسیب‌های فراوان به این صنعت و افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی و کاهش تولید مصرف آن شده است چشم‌انداز واحدهای دامداری بسیار تاریک است شاید در آینده تمام این واحدها مانند: واحدهایی که تعطیل شده‌اند از بین بروند و باید بگویم در روزگاری نه چندان دور نه از تاک نشان خواهد ماند نه از تاک نشان. 

ماهنامه دام و کشت و صنعت  -  شماره ۲۱۵ و ۲۱۶  -  سال ۱۳۹۶

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow