صنایع غذایی
نبض صنعت غذا در دست تولیدکنندگان

نبض صنعت غذا در دست تولیدکنندگان

دکتر پرویز جهانگیری، بنیان‌گذار و مدیر گروه صنعتی پارس استا، پس از فارغ‌التحصیلی و بهره‌گیری از دانش استادان گرانقدر و به‌نامی هم‌چون مرحوم دکتر حبیب‌اله هدایت، مرحوم دکتر شهاب واعظ و مرحوم دکتر مرتضی ملکی و ... فعالیت خود را در زمینه تولید مواد غذایی، با ساخت یک واحد ابتکاری سیار تولیدی کنسرو تحت‌عنوان «پاوان» در سال 1354 آغاز نمود که مورد تشویق وزیر وقت دربار، قرار گرفت. 
وی در سال‌های پس از انقلاب‌اسلامی به‌عنوان مدیر دولتی و کارشناس‌ارشد در خدمت صنایع غذایی کشور بود. در سال‌های 1354 فعالیت خود را در زمینه بازرگانی تحت عنوان شرکت «پارس استا» با واردات افزودنی‌های صنایع غذایی آغاز کرد.
همچنین، به‌صورت هم زمان با احداث شرکت فرآیند نشاسته به‌صورت مکانیزه و نیمه صنعتی برای اولین بار در کشور‌، تولید نشاسته و گلوکز از آرد و گندم را با استفاده از ماشین‌های داخلی آغاز نمود که با بهره‌گیری از تجربیات این شرکت متعاقبا 35 واحد تولیدی دیگر در صنعت نشاسته به‌صورت مکانیزه شکل گرفت. 
روحیه و انگیزه تحقیق و تولید موجب راه‌اندازی یک واحد لبنی‌، یک واحد تولید نشاسته از ذرت (مهشاد یزد)، یک واحد تولید افزودنی‌های صنایع غذایی و هم چنین احداث انجمن‌های افزودنی‌ها، انجمن صنایع لبنی و انجمن گلوکز و نشاسته در ایران در کارنامه نامبرده ثبت شده است.
با دکتر پرویز جهانگیری‌، رئیس هیأت‌مدیره انجمن افزودنی‌های صنایع غذایی ایران، در همین راستا، گفتگویی ترتیب دادیم که مشروح آن در ذیل از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد:
در رابطه با فعالیت انجمن افزودنی‌ها و دست آوردهای شرکت توضیحاتی بفرمایید.
در جریان بهره‌برداری از این انجمن نفع عامه مهم است و آنچه به بخش‌های مختلف صنعت غذا بر می‌گردد، افزودنی‌ها می‌باشند، بطوریکه کمتر واحدی را می‌توان یافت که مواد افزودنی در آنها مصرف نداشته باشد. در بیشتر بخش‌های صنعت غذا عمدتا روی کالاهای سلامت محور تکیه میکنیم.
در سال 89 انجمن عملا شکل گرفت. از نظر مردم و بدلیل بی‌اطلاعی، افزودنی‌ها را موادی مشکل‌ساز می‌دانند‌؛ در‌حالیکه چنین استنباطی درست نیست و برای روشن نمودن افکار عمومی، انجمن افزودنی‌ها را تشکیل دادیم که در‌حال حاضر این انجمن 27 عضو دارد.
بعد از تشکیل انجمن، با تعاملی که با وزارت بهداشت داشتیم توانستیم روی تصمیمات وزارت بهداشت در بخش افزودنی‌ها تأثیرگذار باشیم و غالبا مورد مشورت مسئولین هم قرار بگیریم.
به‌هرحال در انجمن، موارد سلامتی مردم را مدنظر داریم و تولیدات سلامت محور را جز وظایف خود می‌دانیم و با کالاهای وارداتی‌، از نظر کیفی به‌راحتی می‌توانیم رقابت کنیم. از دولت نیز توقع می‌رود با اعمال تعرفه‌های مناسب در‌خصوص کالاهای وارداتی از تولیدکنندگان حمایت کند. 
هم دولت‌ها و هم مردم باید خودشان را موظف بدانند که از تولیدات ملی حمایت کنند. در بخش صنعت غذا چند سال پیش‌، از ترکیه پیش بودیم. ولی درحال حاضر فشارهای زیادی، (از جمله فشارهای مالیاتی بوروکراسی و ...) باعث شد تا سرمایه‌گذاران ایرانی به ترکیه بروند. چون آنجا‌، تولیدکنندگان از 5 تا 10 سال از دادن مالیات معاف هستند جدا از این که تولید میکنند بابت صادرات نیز جایزه می‌گیرند و پس از آن با بهره 4درصد تسهیلات بانکی تا 85 درصد سرمایه گذاری را به تولیدکننده می‌دهند تولید ترکیه اندازه ما بود؛ اما در حال حاضر 2 الی 3 برابر ما شده است.
سازمان مالیاتی شعاری برخورد میکند. مصرفکننده گناهی ندارد. حتی در مورد مصرفکننده اجحاف میکنند. 
کالای داخلی در تمام فروشگاه‌ها با کالای وارداتی بدون حقوق و عوارض و متأسفانه گاها با کیفیت نامطلوب قدرت رقابت ندارد. الان وصول پلکانی یا آبشاری عوارض باعث گرانی کالا می‌شود.
شما در زمینه تولید نان‌های صنعتی هم فعال هستید لطفا توضیحاتی بفرمایید.
تولید نان‌های صنعتی به‌صورت تخت و حجیم در راستای نان‌های سلامت محور را برای تولید مدنظر داریم تا بتوانیم نان‌های واقعی رژیمی را به تناسب نیاز مصرفکنندگان تولید کنیم که از جمله آن‌ها نان‌های کمکالری می‌باشند و افراد دیابتی با خاطری آسوده نان مورد نیاز خود را مصرف میکنند. دکتر جهانگیری در پایان خاطر نشان کرد: در حقیقت نظارت بیش از حد دولت بر قیمت نان نه تنها به زیان مصرفکننده تمام می‌شود بلکه از جنبه‌های مختلف (همچون سلامتی) نیز، به زیان مصرفکنندگان می‌باشد.
آزاد‌سازی نسبی آرد تا حدودی سبب افزایش کیفیت محصولات نانوایی شده و ضایعات نان را کاهش می‌دهد. در واقع انگیزه بهبود کیفیت برای نانوا ایجاد می‌شود که به‌دنبال افزایش قیمت‌، کیفیت بهتری را ارائه دهد و در نتیجه ضایعات نان کاهش مییابد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۹ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow