صنایع غذایی
گام نوزدهم

نمایشگاهی شیرین در سایه کرونا
گام نوزدهم

نوزدهمین نمایشگاه شیرینی و شکلات از تاریخ 12 لغایت 15 شهریور سال جاری برگزار گردید. این نمایشگاه با حضور جعفر سرقینی، سرپرست وزارت صمت و جمشید مغازه‌ای، دبیر انجمن شیرینی و شکلات افتتاح گردید.
هم‌افزایی 100 شرکت ایرانی
نمایشگاه امسال به سبب شیوع کرونا به‌صورت بسیار محدودی نسبت به سال‌های قبل و در 3-2 سالن، با حضور 100 شرکت ایرانی برگزار گردید. ضمن اینکه بازدید حضوری آن بسیار کم و محدود به فعالان این صنعت بود و عموم علاقه‌مندان فقط از طریق فضای مجازی قادر به کسب اطلاعات از این نمایشگاه بودند. بنابراین تعداد اندکی متخصص و تولیدکننده‌ها فرصت حضور فیزیکی در نمایشگاه را پیدا کردند.
در اولین روز نمایشگاه، جمشید مغازه‌ای طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که امسال به ناچار فضای نمایشگاه تنها در 9 هزار مترمربع و با سالن‌های محدود برگزار شد و متأسفانه شرکت‌های خارجی هم به علت کرونا نداشتند، در حالی که در سال گذشته این نمایشگاه با فضای پنجاه هزار مترمربع و حضور شرکت‌های خارجی برگزار شده بود.

هدف‌گیری 1/5 میلیارد صادرات
وی همچنین اشاره کرد، در این صنعت (شیرینی و شکلات) از طرف تولیدکنندگان آن شاهد پیشرفت‌های خوبی بوده‌ایم به‌صورتی که در بخش صادرات از چهل میلیون دلار به یک میلیارد دلار رسیده‌ایم و هم اکنون می‌توانیم بازار منطقه را که در حدود یک تا 1/5 میلیارد دلار است تأمین کنیم. پیشرفت‌های خوبی نیز در زمینه ماشین‌آلات این صنعت داشته‌ایم. مضافاً آن‌که در بخش بسته‌بندی نیز شاهد رشد خوبی بوده‌ایم.

فرصتی برای تفکر بیشتر
در پایان اشاره می‌شود که با توجه به پتانسیل مثبت این صنعت و تولیدکنندگان دلسوز در این برهه از زمان در بخش صادرات، می‌توانیم شاهد ارزآوری مناسب برای کشور بوده و ضمن حمایت‌های همه جانبه دولت و حفظ کیفیت محصولات و به خصوص در زمینه بسته‌بندی، بتوانیم در بازار جهانی رقابت و حضور خوبی داشته باشیم.
اگرچه کرونا باعث کم رنگ شدن نمایشگاه‌های ما در سال جاری شده است، اما برگزاری این نمایشگاه می‌تواند فرصتی برای تفکر و برنامه‌ریزی برای سال‌های آتی باشد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۳ - ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow