صنایع غذایی
مشکل صادرات عسل

امیرهوشنگ سمنانی

خانم مهندس هستی اسلامی، محقق، پژوهشگر، مدرس و زنبوردار، در مورد علل کاهش صادرات عسل و دلایل آن به خبرنگار مجله «دام و کشت و صنعت» گفت: متأسفانه ما صادرات بسیاری از اقلام کشاورزی و ازجمله عسل را از دست داده‌ایم و به علت شرایط اقتصادی نابسامان، تمامی تولیدات ما به کمترین حد ممکن رسیده و اقتصاد ما نیز مبدل به یک اقتصاد دلالی شده است.
تولیدکنندگان با توجه به بسیاری از مشکلات علاقمندی چندانی به پرداختن به امر تولید ندارند. زمانی که سود کار دلالی بالا و توجیه خوبی نیز دارد، تولیدکننده از تولید رویگردان می‌شود و تا زمانی که فروش نفت وجود داشته باشد، پشتوانه خوبی برای ارز نیز مهیا است که این گونه به اقتصاد نیز کمک می‌شود. متأسفانه واردات بی‌رویه در بسیاری از موارد باعث نابودی تولید و تولیدکننده شد. در این زمان و به دلیل بالا رفتن ارز واردات به‌صورت مقطعی کاهش پیدا کرده و اندکی به موضوع صادرات بیشتر توجه شده است.
مهندس اسلامی افزود: زمانی که انگیزه تولید عسل خام کم است، بحث به صادرات هم نمی‌رسد و فقط تولید در حد مصارف داخلی است. استانداردی نیز وجود ندارد و حتی دانش این کار هم در سازمان غذا و دارو و یا سازمان استاندارد هم دیده نمی‌شود. به‌طور کلی، دستگاه‌هایی که بتوانند عسل خام و خالص را به درستی تشخیص بدهند تا مطابق معیارهای جهانی باشد، وجود ندارد. این در حالی است که یک عسل تقلبی یا عسل دست ساز می‌تواند به راحتی با عسل واقعی رقابت و به علت رنگ و بوی تقلبی، حتی خریدار این عسل را انتخاب می‌کند.
چنین مشکلاتی انگیزه تولید را در زنبوردار از بین می‌برد. مثلاً عسلی که کیلویی 100 هزار تومان ارزش آن است در کنار عسلی که (تقلبی) کیلویی 80 هزار تومان است، ارزش و رتبه خود را از دست می‌دهد. متأسفانه عسل‌های تقلبی بسیار متنوع و به‌صورت آزمایشگاهی تولید می‌شوند. این زنبوردار اظهار کرد: یک سیستم ارزیابی در صنعت زنبورداری وجود ندارد تا بتواند عسل‌ها را از نظر علمی ارزیابی و شناخت عسل طبیعی و خالص رات در کشور ما بروز نماید.
امروزه افزودنی‌های تک قندی وارد عسل شده که این سیستم می‌بایست با معیارهای روز جهان بازسازی بشود. امروزه تمامی سم‌ها، مواد افزودنی، انواع قندهای غیرارگانیک در عسل قابل تشخیص است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت به فراوانی کلنی‌های زنبورعسل در کشور و پتانسیل بالای آن است که متأسفانه تولید در آن‌ها به شدت کم است. صادرات هم به نوبه خود بخشی از تولید عسل است که البته تحریم‌ها و عدم مسافرت افراد به کشورهای مختلف، نبودن برندسازی و بازدید از نمایشگاه‌های تخصصی در دنیا و بالا بودن هزینه‌ها از جمله دلایل این مشکل در صادرات است. میل به تقلب در عسل ما متأسفانه وجود دارد. در آن سالی که ترکیه عسل‌های ما را به‌صورت فله خریداری کرد چند تن از عسل‌های ما پس فرستاده شد که دلیل آن بودن تقلبی و افزودنی‌هایی بود که در آن‌ها وجود داشت که همین موارد اعتبار عسل‌ها را خدشه دار می‌کند.

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow