صنایع غذایی
قابلیت ردیابی مواد غذایی

قابلیت ردیابی مواد غذایی
و همه‌گیری COVID-19

ردیابی مواد غذایی به مجموعه کارها و برنامه‌هایی گفته می‌شود که امکان ردیابی منشأ تولید یک ماده غذایی و مراحل فرآوری، بسته‌بندی و ارسال آن در زنجیره توزیع را برای مصرف کننده فراهم می‌آورد. قابلیت ردیابی موجب ایجاد امنیت غذایی می‌شود و مصرف‌کننده‌ها را از کیفیت و سلامت ماده غذایی مطمئن می‌کند.
با توجه به فراخوان ایمنی مواد غذایی، تقاضای مصرف کننده و تلاش‌های مستمر، نظارت در تولید مواد غذایی به طور مداوم در حال افزایش است. البته همه‌گیری کرونا، این بررسی موشکافانه را شدت بخشیده است.

قابلیت ردیابی و مزایای آن
طبق گفته برایان هیچکاک از مرکز جهانی قابلیت ردیابی مواد غذایی(GFTC)، اصول قابلیت‌ردیابی با استفاده از تصمیم‌گیری‌های بهتر و به موقع، به خوبی در خدمت کشاورزی در خواهد آمد.
هیچکاک می‌گوید: "ابزارها و سیستم‌های ردیابی، ذی‌نفعان مواد غذایی و کشاورزی را قادر می‌سازد تا زنجیره‌های تأمین خود را دیجیتالی کنند و به دیدگاه‌های عمیق‌تری در مورد فرصت‌های بهینه‌سازی، تأثیرات پایداری و زنجیره حفاظت از مواد غذایی دست پیدا کنند. شاهد هستیم که دیجیتالی شدن زنجیره‌های عرضه با تسریع همه‌گیری در حال رشد و گسترش است. "
هیچکاک می‌گوید: قابلیت ردیابی توانایی سیستماتیک در ردیابی مسیر مواد غذایی یا محصولات نهایی در کل چرخه تولید و فرآوری با استفاده از سوابق قبلا ضبط شده و ذخیره شده است. این سوابق عناصر داده‌های کلیدی (KDEs) را در رویدادهای مهم ردیابی فهرست می‌کنند.
وی می‌افزاید: قابلیت ردیابی مواد غذایی برای کاهش و مدیریت ریسک در مورد فراخوان ایمنی مواد غذایی ضروری است. قابلیت ردیابی این صنعت را قادر می‎سازد تا از مصرف کنندگان، بهداشت حیوانات و گیاهان بهتر محافظت کند؛ به ویژه هنگامی که مقادیر زیادی از محصولات آلوده به طور گسترده در بازارهای مختلف توزیع شده است.
در مورد کشاورزی، اصول قابلیت ردیابی باعث می‌شود بینش عمیقی در مورد شیوه‌های کشاورزی و مدیریت زنجیره تأمین فراهم شود و از این طریق امکان تصمیم‌گیری بهتر در زمان واقعی (به موقع) فراهم شود.به عنوان مثال، تولیدکنندگان می‌توانند از فناوری ردیابی برای تقویت مدیریت محصول نظیر بهینه‌سازی زمان برداشت و توزیع استفاده کنند. به‌علاوه، قابلیت ردیابی به مدیریت ریسک در ارتباط با شیوع بیماری ناشی از مواد غذایی کمک می‌کند.
وی درمورد اینکه چه تکنولوژی‎های جدید یا موجودی می‎تواند قابلیت ردیابی را پشتیبانی کنند، می‎گوید: ما شاهد استقرار ابزارهای دیجیتالی (به عنوان مثال سنسورهای IoT، هوش مصنوعی، آموزش ماشینی و تجزیه و تحلیل داده‌های پیشرفته) در سراسر زنجیره تأمین هستیم. در حال حاضر، ما در مراحل اولیه تولید داده‌محور، ساخت و زنجیره‌های تأمین کلی داده‌محور هستیم.
با این حال، جامعه فنآوری و تکنولوژی به طور فعال در حال توسعه و گسترش قابلیت‌های جدید است و با توجه به بیماری همه‌گیر فعلی، ممکن است شاهد افزایش نفوذ و اتخاذ چنین فناوری‌هایی باشیم.

همکاری تیم جهانی ردیابی مواد غذایی با آژانس‌های نظارتی
هیچکاک می‌گوید: انستیتوی فنآوری‌های مواد غذایی(IFT) فعالانه به عنوان صدای هدفمند در گفت‌وگوهای عمومی در مورد مواد غذایی و موضوعات مربوط به تغذیه به منظور حمایت از نتایج مبتنی بر علم عمل می‎کند.
کار GFTC فراهم کردن تنظیم کننده‌ها، نهادهای استاندارد و انجمن‌های صنفی با بهترین شیوه‌ها، از جمله ابزار منبع باز و فرصتی برای تشکیل گفت‌وگوی خصوصی و عمومی متفکر است. به عنوان مثال، در سال 2010، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) با انستیتوی فنآوری‌های مواد غذایی (IFT) قرارداد بست تا دو پروژه آزمایشی طراحی شده برای آزمایش و مطالعه شیوه‌های مختلف ردیابی محصول برای محصولات تازه و غذاهای فرآوری شده را تهیه کند. در سال 2012، IFT گزارش را به FDA ارسال كرد و پیشنهادهایی را به FDA در مورد چگونگی بهبود قابلیت ردیابی به گونه‌ای كه به نفع همه ذی‌نفعان باشد، ارائه داد.
از سال 2017 ، IFT های زیر مجموعه GFTC همکاریشان را با صندوق جهانی حیات وحش طبیعت برای پیشبرد یک چارچوب یکپارچه با دعوت شرکت‌های غذاهای دریایی و سایر ذی‌نفعان مربوطه آغاز کرد.
در سال 2019، IFT اظهار نظرهای کتبی را به بخش مدیریت مواد غذایی و دارویی مدیریت دفاتر ثبت دعاوی حقوقی در مورد عصر جدید ایمنی هوشمندتر مواد غذایی، با محوریت ساخت سیستم‌های ردیابی مؤثر ارائه داد، این در حالی است که فنآوری‌های دیجیتالی و فیزیکی برای تقویت ایمنی در تأمین مواد غذایی و کارآیی سیستم غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 


ماهنامه دام و کشت و صنعت-شماره ۲۳۹- ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow