صنایع غذایی
ایوانکا ترامپ و برنامه غذایی «مزرعه تا خانواده»

شیوع بیماری کرونا باعث شده که میلیاردرها دلار از محصولات کشاورزی به هدر رود. دولت ترامپ روز جمعه (15 می‌2020) برنامه «سبد مواد غذایی از مزرعه تا خانواده « را آغاز کرد.
این برنامه شامل یک برنامه خرید و توزیع سه میلیارد دلاری است که آمریکایی‌های کم درآمد را به اولین تأمین کننده‌های این بسته حمایتی متصل می‌کند. زنجیره‌های تأمین مواد غذایی با بسته شدن نهادهای خدمات غذایی ویران شده است.
ایوانکا ترامپ، مشاور رئیس‌جمهور به همراه سونی پرودو، وزیر کشاورزی ایالات متحده برای تأکید بر این برنامه از یک مرکز تولید آفتابگردان ساحلی در لورل مریلند بازدید کردند.
ایوانکا ترامپ گفت: «این جعبه‌های 20 تا 25 پوندی از بهترین و تازه‌ترین محصولات، که اغلب از تولیدات محلی تهیه می‌شوند و به بانک‌های مواد غذایی، سازمان‌های اجتماعی و سایر افراد غیرانتفاعی در خدمت‌رسانی به نیازمندان آمریکایی در سراسر کشور تحویل داده می‌شوند.»
بیماری همه‌گیر(کرونا) باعث بسته شدن گسترده رستوران‌ها، هتل‌ها و مدارس شده است و کشاورزان را بدون مشتریان معمول خود رها کرده و با یک شبکه توزیع مواد غذایی که نمی‌تواند به سرعت به خریداران دیگر مانند فروشگاه‌های مواد غذایی منتقل شود، گره خورده است.
سونی پرودو نیز گفت: «شنیدن صدای سبزیجات که به دلیل عدم وجود بازار باید از بین بروند، وحشتناک است. شیر نباید از بین برود و نباید بالاجبار حیوانات را از بین برد؛ زیرا زنجیره تأمین مواد غذایی را خراب کرده‌ایم.» وی افزود: « اکثر ما متوجه نشدیم که این یک زنجیره تامین دوطرفه است، یکی رفتن به صنایع غذایی و دیگری به فروشگاه‌های مواد غذایی. وقتی یک از آنها قطع شود، مجبور به قطع دیگری می‌شویم.»
برای دور اول برنامه سبد مواد غذایی کشاورزان به خانواده‌، تقریبا در 45 روز آینده بودجه‌ای معادل 1.2 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است. در این برنامه کشاورزان مشارکت کننده، برای مشاغل خود کمک دریافت کرده و برای افراد نیازمند مواد غذایی تازه تهیه می‌کنند.
شرکت‌هایی مانند کوستال(Coastal Produce)، محصولات را تهیه و پس از بسته‌بندی آن را از طریق بانک‌های مواد غذایی، سازمان‌های اجتماعی و خیرین و سایر افراد غیرانتفاعی به خانواده‌های کم درآمد، تحویل می‌دهند.
برنامه «سبد مواد غذایی» بخشی از برنامه كمك‌های 19 میلیارد دلاری وزارت کشاورزی یالات متحده برای كشاورزان است كه از بودجه استفاده شده در قانون CARES و اولین پاسخ به نیاز خانواده‌ها در ایام ویروس کرونا تهیه شده است.
خطری که برای دیگر برنامه‌های مواد غذایی وجود دارد
طرفداران مبارزه با فقر نگران هستند که برنامه سبد مواد غذایی ممکن است برنامه کمکی مکمل تغذیه (SNAP- Supplemental Nutrition Assistance Program) که یک برنامه فدرال بوده و به میلیون‌ها آمریکایی کم درآمد نیز کمک می‌کند را تضعیف کند.
جوئل برگ‌، مدیرعامل Hunger Free America گفت: «ما در این بحران گرسنگی به همه دست‌اندرکاران در این زمینه نیاز داریم، بنابراین من از تلاش برای راه‌های ابتکاری مبارزه با گرسنگی حمایت می‌کنم. با این حال، من نگران این هستم كه دولت از این امر به عنوان یك راهكار استفاده كند و به جای SNAP، طرح سبد مواد غذایی را اجرا كند.»
از آنجا که نرخ بیکاری کشور به بالاترین رکورد خود یعنی 7/14 درصد رسیده است‌، استفاده از SNAP نیز افزایش یافته است. اما کار نام‌نویسی افراد ممکن است به زودی دشوارتر شود؛ زیرا دولت ترامپ در پی اجرای سیاست‌های دقیق‌تر است.
در اوایل این هفته، وزارت کشاورزی ایالات متحده اعلام کرد که ممکن است در حکم دادگاه مبنی برای این که بزرگسالان فقیر و بدون فرزند نمی‌توانند در SNAP ثبت‌نام کنند تجدید نظر شود. در بیانیه‌ای، جیمز دی ویلی، رئیس مرکز تحقیقات و عمل مواد غذایی اظهار داشت: الزامات اضافی باعث تضعیف اولین دفاع ملی در برابر گرسنگی می‌شود و باعث کاهش غذا از سفره نزدیک به 700 هزار نفر بر می‌شود.
مقررات جدیدی که از اول آوریل به مرحله اجرا گذاشته شد، آخرین تلاش‌ها برای محدود کردن مراکز SNAP بود. اما در ماه مارس، یک قاضی قاعده را بر هم زد، و این کار را “احتمالا غیرقانونی” اعلام کرد. 
 * منبع: www.voanews.com/covid-19-pandemic


ماهنامه دام و کشت و صنعت-شماره ۲۳۹- ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow