ماشین آلات کشاورزی
آیا واردات چوب لای چرخ تایرهای داخلی است؟

نویسنده: محمدرضا منصوریان

به عقيده كارشناسان، كارخانجات داخلي با توليد حدود 270 هزار تن تاير در سال علاوه بر عهده‌دار بودن تأمين حدود 80 درصد نياز كشور در اين محصول، با كيفيت قابل قبول امكان صادرات را نيز فراهم آورده‌اند. بر همين اساس اظهارات نماينده محترم مجلس شوراي اسلامي، درخصوص اعلام واردات اين محصول موجب واكنش‌هايي از سوي فعالين شده است كه در ادامه شرح داده‌ايم.

حمايت از توليد داخل كلام همه نمايندگان است

دكتر شمس‌الله شريعت‌نژاد، نماينده مردم تنكابن و رامسر و عضو كميسيون كشاورزي مجلس، درباره اظهارات گفته شده در جهت واردات تاير به نشريه گفت: در محصولاتي كه توان توليد داخل وجود دارد نبايد واردات صورت بگيرد. وي ادامه داد: حمايت از توليد داخل يعني افزايش ايجاد اشتغال و ارزش افزوده كه مصداق بارز اقتصاد مقاومتي نيز مي‌باشد. عضو كميسيون كشاورزي مجلس، نمايندگان مجلس را مجاز به طرح موضوع در همه مسائل دانست و اظهار داشت: بعيد مي‌دانم چنين صحبت‌هايي از سوي نماينده‌اي به‌منظور حمايت از واردات صورت گرفته باشد، چرا كه همه نمايندگان بر حمايت از توليد داخل اتفاق نظر دارند و احتمال مي‌دهم سوء برداشتي پيش آمده است.

چيزي كه عيان است...

مهندس علي اسدي كرم، نماينده مردم شهر بابك و عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس، نسبت دادن گفته‌هاي وي به حمايت از واردات را غرض‌ورزي عنوان كرد و به نشريه گفت: بي‌كيفيت بودن تايرهاي داخلي، مصرف‌كننده را مجبور به استفاده از محصولات خارجي كرده است به‌طوري كه بيشتر مردم شهر بابك از تايرهاي خارجي استفاده مي‌كنند. وي ادامه داد: در جهت ايجاد رقابت و باكيفيت‌تر شدن توليد داخل پيشنهاد دادم واردات نيز صورت بگيرد و اين به منزله سركوب توليد داخل نيست. عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس، در ادامه خاطرنشان ساخت براي ارائه توضيحات درخصوص آنچه غرض‌ورزي خوانده شد، رئيس هيأت مديره انجمن صنفي صنعت تاير به اين كميسيون احضار مي‌شود.

چرا شاغلين را بي‌كار كنيم؟

مهندس تنها، سخنگوي انجمن صنفي صنعت تاير، درخصوص حمايت نماينده‌اي از واردات تاير به نشريه گفت: به نظر مي‌رسد كه اين نماينده اطلاع درستي از ميزان توليد داخل و كيفيت بالاي آن در اختيار نداشته است، چراكه نزديك به صد هزار نفر -بي‌واسطه و با واسطه- در اين صنعت مشغول به كار هستند.

وي اجرايي شدن اقتصاد مقاومتي را به واسطه اتكا همه اركان بر توليد داخل دانست و افزود: در زمان جنگ كه واردات غيرممكن بود، صنعت تاير ملي، موجب سرپا نگه داشتن صنعت حمل و نقل در همه زمينه‌ها شد و حال بر اساس كدام آمار و ارزيابي‌ها واردات به‌نفع منافع ملي شده است.

سخنگوي انجمن صنفي صنعت تاير با طرح اين پرسش ادامه داد: چرا واردكنندگان و طرفداران آن‌ها كه نمايندگي شركت‌هاي خارجي را در كشور بر عهده دارند، نمي‌خواهند تا در ايران خط توليد راه اندازي شود كه اگر توليدكننده‌اي را در كشور به تعطيلي كشاندند حداقل با سرمايه‌گذاري خود براي آن‌ها كه بي‌كار مي‌شوند زمينه اشتغال جديدي ايجاد كرده و فرصت‌هاي كار و توليد كشور را تقديم بيگانگان نكنند.

برخي از تايرها نياز به واردات دارند!

مهندس فرهادي آذر، مدير واردات شركت نيكوران آريا گستر آذر، با اشاره به الزام واردات براي بعضي از تايرهاي كشاورزي كه در داخل امكان توليد آن فراهم نيست، به نشريه گفت: تايرهاي ادوات كشاورزي انواع مختلفي دارد كه بعضي از آنها را به دليل عدم توليد داخل بايد از طريق واردات تأمين كرد. اين درحالي است كه واردات براي ديگر تايرهاي توليد داخل به دليل ممنوعيت يا عدم صرفه اقتصادي صورت نمي‌گيرد.

وي درخصوص تايرهاي توليد داخل اظهار داشت: با توجه به كيفيت قابل قبول و همچنين قيمت مناسب تايرهاي كشاورزي توليد داخل، نياز به واردات در اين تايرها محسوس نيست، البته بايد اذعان داشت كه تايرهاي خارجي از كيفيت بالاتري برخوردارند.

ماهنامه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۰ - سال ۱۳۹۶

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow