مکانیزاسیون
قاره آفریقا متقاضی خرید ماشین‌های کشاورزی

توان 10 میلیارد دلاری صادرات ماشین‌های کشاورزی ایران دست کم گرفته شده است
قاره آفریقا متقاضی خرید ماشین‌های کشاورزی و دامپروری ایران

صادرات انجیر، کشمش، خرما، سبزی و صیفی (صدور آب مجازی) کمی تا اندکی خوب است، اما به نظر می‌رسد صدور ماشین‌ها و ادوات کشاورزی و دانش فنی و مهندسی کشاورزی ایران به کشورهای همسایه و قاره افریقا بتواند ارزآوری بیشتری داشته باشد. 
خبرنگار مجله در سال 2018 در سفری به سئول و بازدید از کارخانه تراکتورسازی «TYM» متوجه شد این کارخانه نه تنها خطوط تولید صادراتی (مجزا از تولید برای استفاده داخلی) دارد بلکه به دلیل تقاضای کشاورزان امریکایی، خطوط تولید ویژه امریکا را نیز راه‌اندازی کرده است. 
در ایران اما معمولاً تولید مازاد بر مصرف (به‌صورت مقطعی) و بدون توجه به استاندارد‌ها و مشخصه‌های درخواستی کشور متقاضی و برآورد کیفیت مورد نظر، صادر می‌شود. بدتر این‌که صادرکننده و خریدار نمی‌توانند برنامه‌ریزی ثابت داشته باشند زیرا به محض بازارسازی و تثبیت آن و کسب سهم بازار، در هر لحظه امکان دارد مقامات کشور ما به بهانه‌های واهی نیاز کشاورزان داخل، گران شدن ماشین‌ها و... صادرات را ممنوع یا تعرفه‌های سنگین وضع کنند که امکان صادرات نباشد. 
مهندس صالحی رئیس هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماشین‌ها و ادوات کشاورزی ایران می‌گوید: مدتی پیش متقاضیان متعددی برای خرید تراکتور و ادوات کشاورزی از کشورهای همسایه و کشورهای افریقایی ازجمله سودان، سومالی و اوگاندا داشتیم و بالتبع نیاز به خط اعتباری و امکان دریافت ارز یا معادل قیمت آن بوده که تاکنون متأسفانه کار اجرایی نشده است. 
وی با اشاره به خریدار پرتیراژی مانند سوریه می‌گوید: سوریه که فعلاً ترکیه را از مسیر معاملات حذف کرده و از چینی‌ها هم به علت کیفیت پایین دل خوشی ندارد، متقاضی خرید هزاران دستگاه تراکتور ایرانی است زیرا حدود 95 درصد تراکتورهای این کشور نابود شده و دستگاه‌های موجود هم فرسوده است و کارآمدی خوبی ندارد. 

مگر امکان چنین تولید و صادراتی وجود دارد؟ 
- مهم این است که کمپانی‌ها و شرکت‌های تولیدی خارجی  برای صادرات حتی یک دستگاه تراکتور، مدت‌ها برنامه‌ریزی و زمان‌بندی و هزینه تبلیغات می‌کنند. الان کارخانه‌های تولید تراکتور داخل کشور و کارخانه‌هایی که در مناطق آزاد، ویژه و... فعال هستند آمادگی صادرات و ایجاد خطوط تولید صادراتی را دارند مشروط بر این‌که امکان تبادل مالی فراهم و ارز حاصل از فروش آن‌ها به قیمت مصوب نهایی توسط دولت پرداخت شود. برخی از کشورهای افریقایی خریدار نیز تمایل به تهاتر دارند و در ازاء خرید تراکتور، محصول کنجد یا گوشت قرمز پیشنهاد می‌کنند که سازنده تراکتورساز امکان فروش تهاتری و تبدیل آن را ندارد و این برعهده دولت است که با کارسازی به موقع یا احداث کشتارگاه در کشور مبدأ (زیرا آن‌ها کشتارگاه صنعتی ندارند) نسبت به تسویه حساب و پرداخت معادل ارز حاصل از فروش تراکتور اقدام کند. 

در صورت رفع موانع و مشکل انتقال ارز با صدور چه تعداد تراکتور می‌توان حرکت را آغاز کرد؟ 
البته کارخانه‌ها هم به نوبه خود، مشکلات زیرساختی، تجهیز، نوسازی، دانش فنی و... را دارند که در صورت رونق گرفتن صادرات می‌توانند جهش تولید را انجام دهند. به نظر من اعضاء اتحادیه در حال حاضر برای صدور ماهانه حداقل 100 دستگاه تراکتور همراه با حداقل 500 دستگاه دنباله‌بند و ادوات متناسب با تراکتورهای صادراتی امکان استارت زدن را دارند و در صورت رفع موانع و افزایش تقاضا، می‌توانیم بر صادرات بیافزاییم.
در همین رابطه مهندس نامی رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌ها و ادوات کشاورزی (اتماک) می‌گوید: «در حال حاضر ماهانه 300 الی 400 هزار دلار صادرات ادوات کشاورزی مانند دستگاه‌های خاک‌ورزی، بذرکارها و سایر ماشین‌های کاشت، خرمن‌کوب و... به افغانستان، تاجیکستان و سودان و... داریم اما مشکل برگشت ارز حاصل از صادرات است که در مواردی چند ماه برای متقاضی خرید حواله آن باید صبر کرد و در صورت حمایت و اقدام جدی دولت و البته ایجاد خطوط صادراتی به راحتی تا ماهی چند میلیون دلار قابل توسعه است. 
در شماره آینده موارد فوق را در گفت‌وگو با دکتر عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون، دکتر سیدمحمدمهدی هادوی، رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صمت تنی چند از سازندگان تراکتور و ادوات کشاورزی که آمادگی صادرات دارند امکان کسب سهم بازار در افریقا به‌‌ویژه در رابطه با ادوات و ماشین‌هایی که بازار داخلی از آن اشباع شده است را همراه با انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و کارآفرینان مرتبط بررسی می‌کنیم.

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow