مکانیزاسیون
مکانیزاسیون در زنجیره تولید کشاورزی‬

عملیات کشاورزی بدون مدیریت صحیح و تکنولوژی و تجهیزات، امری غیراقتصادی و مشکل به نظر می‌رسد. عدم حضور بخش مکانیزاسیون در زنجیره‌های تولید کشاورزی امری امکان‌‌ناپذیر است و قاعدتاً نخ تسبیح چرخه تولید به حساب می‌آید. از این رو نیاز به رویکردی اساسی و برنامه‌ای دقیق در بخش‌هایی نظیر تعاونی‌ها و شرکت‌های تخصصی در کنار حمایت بخش‌های دولتی و وزارتخانه‌های مربوطه می‌باشد.
همچنین بررسی چگونگی انجام این مهم در نیل به اهداف، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است؛ زیرا در صورت نبود مدیریت واحد و یکپارچه، سبب بروز مشکلات خواهد شد. 
همان طوری که در کشورهای توسعه یافته از مدل مدیریت واحد به منظور تولید و عرضه محصولات کشاورزی استفاده می‌شود که این مدل یکی از سیاست‌های به‌روز مدیریتی در جهان است. 
در ایران نیز در سال 91 طبق قانون انتزاع، قرار بر این شد که سیاست‌های تجاری بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی تجمیع شود و مسئولیت مجزا وجود نداشته باشد. 
این مسئله مطرح است که آیا این امر تحقق یافته است یا خیر؟ به دلیل اینکه این موضوع یکی از ارکان مهم در زنجیره تولید محسوب می‌شود. 
از سال 92 که بحث زنجیره‌های تولید توسط وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد، کارشناسان اعلام کردند موفقیت زنجیره تولید در بخش کشاورزی نیازمند همکاری و همیاری تمامی بخش‌ها در راستای این پروژه می‌باشد. چرا که اگر بخشی از این سیستم دچار اختلال گردد، مطمئناً روند رسیدن به هدف دچار مشکل خواهد شد.
از طرفی حضور بخش‌ خصوصی در این مسیر می‌تواند بسیار اثرگذار باشد و همچنین فرهنگ‌سازی تعاونی‌ها و نقش آن‌ها در ترویج خدمات مکانیزاسیون که در راستای اهداف زنجیره تولید می‌باشد؛ زیرا تا زمانی که بستر پذیرش این امر تحقق نیابد اجرای آن امکان‌پذیر نخواهد بود. 
در کشورهای توسعه یافته علاوه بر تخصیص بودجه و حمایت‌های مورد نیاز، کشاورزان را ترغیب به استفاده از تکنولوژی‌های جدید در مسیر تولید می‌کنند. به‌طور مثال اتحادیه اروپا بودجه 100 میلیون یورویی در برنامه 2020 را به بخش فناوری‌های دیجیتال در کشاورزی اختصاص داده است که از این طریق سبب پیشرفت فناوری‌ها در مناطق روستایی گردد، سپس با حمایت‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم باید به بررسی امکان ایجاد تکنولوژی جدید و پذیرش آن در راستای زنجیره تولید گام برداشت که سرمایه‌گذاران در این راه نقش اساسی خواهند داشت. 
با توجه به مطلب و نکات اشاره شده می‌توان اینگونه برداشت کرد‭: ‬برای دست‌یابی به زنجیره تولید کشاورزی اقتصادی و موفق، فعالیت هماهنگ تمامی زیربخش‌های کشاورزی لازم است که یکی از اثرگذارترین زیرمجموعه‌ها، بخش مکانیزاسیون در تمامی مراحل تولید می‌باشد که با برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق و همچنین استفاده از تکنولوژی جدید و کارا در زمان مناسب آن، کمک شایانی به‌منظور رسیدن به اهداف خواهد کرد. همانند مجموعه کامل زنجیره ماشین در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز در گیاهان دارویی و انواع سبزیجات آن منطقه که با موفقیت چشمگیری انجام گرفت. 
البته این امر نیازمند استفاده از نیروهای متخصص و انجام تحقیقات لازم برای جلوگیری از هرگونه اختلال در مسیر انجام پروژه می‌باشد. 

نویسنده: مهندس لیلا عنبرستانی

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره۲۳۱ - تیر ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow