آب، خاک و سیستم های نوین آبیاری
استفاده بهینه از منابع آبی

سر خط اهداف گروه تولیدی فراکشت پارسیان

استفاده بهینه از منابع آبی

نویسنده: مهندس علیرضا علیزاده

شرکت گروه تولیدی فراکشت پارسیان در سال 2015 توسط مهندس شهاب جانسپار با ده‌ها سال تجربه در حوزه کشاورزی و صنعت دامپروری و تجارت بین‌الملل، در تهران تاسیس شد. دو هدف اصلی فراکشت پارسیان و تیم مجرب آن، حل معضل کم‌آبی و استفاده از تکنولوژی پیشرفته و مدرن کشاورزی می‌باشد.

ما اینجاییم که بمانیم

آقای Gustavs Kaneps، نماینده شرکت Silk Water و "شریک‌تجاری شرکت فراکشت پارسیان"، درخصوص نوع فعالیت خود با این شرکت ایرانی به نشریه گفت: Silk Water شرکتی است مستقر در گرجستان که بالغ‌بر یک دهه در زمینه تولید و توزیع میوه و سبزیجات قدمت دارد.این شرکت همکاری خود را با فراکشت پارسیان از سال1394 آغاز کرد. نحوه همکاری ما در ابتدا با مشاوره شروع و بعدا در زمینه ساخت گلخانه‌های هیدروپونیک به مساحت نه هکتار توسعه یافت. امروز این همکاری‌ها در دو زمینه بحث کشت هیدروپونیک و ساخت سازه‌های گلخانه با مشارکت "شرکت J.Huete اسپانیا" ادامه دارد. وی ضمن اظهار شروع فعالیت گلخانه 9 هکتاری واقع در نسیم شهر تهران افزود: این پروژه‌، شروع جدی فعالیت‌های ما در ایران است. برای پروژهای بعدی قصد داریم در سطوح بزرگ‌تری تا مرز 50 هکتاری همکاری خود را گسترش دهیم.
این شریک تجاری شرکت فراکشت پارسیان، ایران را کشوری با پتانسیل‌های بالا دانست و اظهار داشت: ما آمده‌ایم تا در دراز مدت در ایران بمانیم و همکاریمان را توسعه دهیم. ایران شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری دارد فقط نیاز به بعضی اصلاحات در قوانین سرمایه‌گذاری هست. ما شریک خوبی در ایران داریم و به همین دلیل احساس امنیت میکنیم. بحث فقط فروش گلخانه نیست. هدف ما آوردن دانش فنی و انتقال آن به کشاورزان ایرانی است. برنامه‌ریزی کردیم تا به روستاها برویم و کشت هیدروپونیک را به مردم بشناسانیم. این نوع کشت موجب صرفه‌جویی قابل توجه در آب می‌شود که کشوری مانند ایران به آن نیاز دارد.
Kaneps خاطر نشان کرد: از تهیه بذر، کاشت محصول، سیستم گلخانه و شرایط نگهداری محصول تا رسیدن به دست مشتری تماما برنامه‌ریزی و کنترل شده است. محصولات ما قطعا با رعایت تمام این شرایط از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود که تا به حال در ایران سابقه نداشته است. شرکت ما از مکانیسمی به نام Global Gap استفاده میکند. این یعنی با داشتن این مُهر، مجوز صادرات محصول به تمام نقاط دنیا را داریم.
ما امیدواریم این نحوه مشارکت و همکاری، الگویی باشد برای دیگر شرکت‌هایی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی ایران هستند.

هدف اصلی کشت بدون خاک (هیدروپونیک)کاهش مصرف منابع آب

مهندس شهاب جانسپار، مدیر عامل گروه تولیدی فراکشت پارسیان و رئیس هیات‌مدیره شرکت تکنوژن، در مصاحبه با نشریه گفت: شرکت فراکشت پارسیان در حوزه کشت فراسرزمینی خارج از مرزهای کشور درحال فعالیت می‌باشد. این شرکت در کشور گرجستان به کشت یونجه و ذرت علوفه‌ای برای صادرات به نقاط مختلف دنیا و کشورهای حوزه خلیج فارس نظیر امارات، کویت و قطر مشغول هستیم.
این مجموعه همکاری خود با شرکت Silk Water را در حوزه کشت فراسرزمینی در سال 1393 آغاز و یک سال بعد در سال 1394  همکاری دو شرکت در زمینه پروژه‌های گلخانه‌ای آغازگردید. 
هدف اصلی در پروژه گلخانه؛ به‌عنوان یکی از روش‌های شناخته شده متداول در تولید محصولات کشاورزی، غلبه بر محدودیت‌های شرایط محیطی، تامین نیاز‌های غذایی مردم خارج از فصل برداشت(امکان تولید خارج از فصل)، کنترل آفات و بیماری‌ها، مصرف کمتر آب، راندمان بالای تولید و دوام محصول پس از برداشت است.
وی ضمن اشاره به فعالیت‌های آموزشی برای آموزش نیروی متخصص گلخانه هیدروپونیک افزود: بحث گلخانه هیدروپونیک با کشت‌های رایج متفاوت بوده و در این حوزه نیاز به جمع‌آوری دانش فنی و اطلاعات کافی از کشورهای متخصص داریم. شرکت فراکشت با مشاوره کارشناسان خارجی قصد تعلیم نیروی کارآمد ایرانی در زمینه تولید محصولات هیدروپونیک را در برنامه خود دارد. در همین راستا 3 متخصص از اسپانیا در کشور حضور بهم رساندند و درنظر داریم تا در آینده با حضور کارشناسان متخصص به تمام نقاط کشور مراجعه کرده و مزایای کشت هیدروپونیک(به‌خصوص در حوزه حفظ آب) را برای کشاورزان ایرانی بازگو کنیم. 

عِرق ملی مرا به ایران کشاند

مؤسس فراکشت پارسیان اذعان داشت: خیلی‌ها این سوال را از من دارند که چرا با تمام امکانات خارج از کشور و موقعیت‌های مناسب برای کسب درآمد، ترجیح می‌دهید در ایران فعالیت کنید؟ 
در پاسخ به این سوال باید گفت که عِرق ملی و نام نیک پدر که سال‌های سال در صنعت دامپروری کشور زحمت کشیده بود؛ سبب شد به ایران بازگردم. همه ما به‌عنوان یک ایرانی وظیفه داریم تا پتانسیل‌های ایران را به جهان بشناسانیم.
جانسپار، ایده ساخت گلخانه هیدروپونیک را به‌دلیل همفکری با اساتید ایرانی بیان کرد و افزود: هرچه پیش می‌روم بیشتر احساس افتخار میکنم که قدم در این عرصه نهاده‌ایم. چرا که در ایران معضل کمبود آب هست و از نظر من طرح گلخانه هیدروپونیک طرحی ملی است.
ما برای ترویج این نوع کشت برنامه‌های متعددی ازجمله؛ ساخت سالن همایش در محل گلخانه(به‌منظور دعوت از مدارس ابتدایی برای بازدید از فعالیت گلخانه و آموزش این نوع کشت به دانش‌آموزان) و فعالیت‌های آموزشی را داریم. 

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow