آب، خاک و سیستم های نوین آبیاری
زلزله و اقدامات مؤثر در مدیریت بحران

ایران کشور زلزله خیزی است و روی کمربند زلزله خیز جهانی قرار گرفته است، به طوری که در هر زمان و هر نقطه از این کشور پهناور امکان وقوع این بلای خانمان سوز طبیعی وجود دارد اما در بسیاری از کشورهای دیگر جهان که وضعیتی مشابه کشور ما در وقوع زلزله دارند و بلکه اوضاع آن‌ها وخیم تر هم می باشد، راهکارهای علمی و اساسی برای کاهش خسارات جهانی و مالی ناشی از زلزله را در پیش گرفته اند و این نشان می دهد که زلزله قابل مدیریت است. 
در حوزه کشاورزی آشنایی بهره‌برداران بخش کشاورزی با زلزله و مدیریت بحران آن شاید به دلایلی از دیگر بخش های جامعه مهم تر هم باشد؛ چرا که اولاً بیشتر بهره‌برداران در روستاهایی زندگی می کنند که ضمن دسترسی کمتر به امکانات امدادی، دارای ساختمان های کمتر مقاوم نسبت به زلزله هستند و از طرفی نیز بسیاری از واحدهای تولیدی این بخش مانند مرغداری ها ، گاوداری ها، استخرهای پرورش ماهی، سالن های پرورش قارچ، گلخانه ها و... دور از محیط های مسکونی ایجاد و شهری است که طلب می کند فعالان این مراکز تولیدی با کسب آموزش های لازم آمادگی مقابله با هر بحرانی در این زمینه را داشته باشند. از این جهت مطلب بسیار با ارزشی تحت عنوان «زلزله و اقدامات موثر در مدیریت بحران» که به تحریریه مجله دام و کشت و صنعت رسیده را برای استفاده همه و مخصوصاً فعالان بخش کشاورزی تقدیم مخاطبان عزیز می نماییم: 
زلزله یا زمین لرزه به لرزش و حرکت پوسته زمین به دلیل آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع گسل‌های پوسته زمین اتلاق می شود. معمولاً قبل از وقوع زلزله اصلی، چندین زلزله کوچک در منطقه مورد نظر رخ می دهد که به آن¬ها پیش لرزه می گویند. از سوی دیگر به لرزش¬های پس از زلزله اصلی، پس لرزه می گویند که عموماً میزان و شدت آن¬ها، به میزان چشمگیری از زلزله اصلی خفیف¬تر است. به طور کلی زمین لرزه نتیجه آزاد شدن ناگهانی انرژی از داخل پوسته زمین است که امواج و ارتعاش¬هایی را به سطح زمین منتقل می کند. عموماً زمین لرزه¬ها به کمک دستگاه¬های زلزله نگار یا زلزله سنج ثبت می شوند. شدت و بزرگی زلزله، بر مبنای نسبت میزان انرژی آزاد شده محاسبه می گردد. زلزله¬های کوچک تر از 3 ریشتر اغلب نامحسوس بوده و از سوی دیگر موارد بزرگ¬تر از 6 ریشتر، می تواند خسارت-های زیادی را با خود به همراه داشته باشد.
روی سطح زمین، زلزله به صورت ارتعاش یا گاهی جابه‌جایی پوسته زمین نمایان می شود. اگر مرکز وقوع زلزله در داخل دریا باشد، در صورت شدت بزرگی و تغییر شکل ناگهانی، باعث ایجاد طوفان¬های بزرگی نظیر سونامی می گردد؛ سونامی¬ها معمولاً در زلزله¬های با بزرگی بیشتر از 7 ریشتر در دریا اتفاق می افتند. گفتنی است که ارتعاشات زمین می تواند باعث ریزش کوه¬ها و همچنین فعال کردن کوه¬های آتشفشانی شود. بیشتر زلزله¬ها به دلیل حرکت گسل¬ها اتفاق می افتند؛ اما موارد دیگری مثل فعالیت¬های کوه¬های آتشفشانی، ریزش کوه، انفجار معادن و همچنین آزمایش¬های هسته¬ای را می توان از مهمترین دلایل ایجاد زلزله برشمرد.
 برخی از کارشناسان معتقد هستند در صورت وقوع زلزله بزرگ در شهر تهران، تعداد کشته‌ها بسته به ساعت وقوع آن، حداقل از نیم میلیون تا یک و نیم میلیون نفر و تعداد مجروحین، بیش از ۲ برابر آن است و با پایان یافتن زمین لرزه فجایعی نظیر ترکیدگی لوله¬های آب و گاز، شیوع بیماری‌های مختلف و آتش سوزی امکان شدت سانحه و خسارات ناشی از آن را به مراتب بالاتر می برد به طوری که ۸۰ درصد تلفات تازه زمانی اتفاق می‌افتد که ۲ ساعت از وقوع زلزله گذشته است. 
اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع زلزله
الف- پیش¬بینی فضای باز کافی در اطراف اماکن 
ب- احداث پارکینگ و پناهگاه با استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب و مقاوم سازی آن 
پ- استفاده از مهندسین ناظر مجرب هنگام ساخت اماکن و ساختمان¬ها و بهره¬گیری از آن¬ها به منظور مقاوم سازی بناهایی که اصولی ساخته نشده¬اند.
ت- محکم کردن دستگاه¬های صوتی تصویری، یخچال، پکیج، آب گرمکن و اجاق گاز در محل¬های مربوطه
ث- خارج کردن مواد سوختی و قابل احتراق و شیمیایی از داخل ساختمان
ج- آشنا کردن اعضای خانواده با نحوه¬ی باز و بسته کردن شیر اصلی گاز و نحوه¬ی قطع و وصل کردن فیوزهای برق
چ- پیچ کردن قفسه¬ها و کتابخانه¬ها به دیوار و قرار دادنه اشیاء شکننده و پرتاب شونده در طبقات پایین قفسه¬ها
ح- تعویض شیشه¬های شکسته و ترک خورده درها و پنجره¬ها
خ- یادداشت تلفن¬های ضروری 
د- قرار دادن اوراق هویت مانند شناسنامه خانوار و کارت¬های ملی و سایر اسناد با ارزش و پول در گاو صندوق نسوز 
ذ- دور قرار دادن تخت خواب¬ها از نزدیکی شیشه¬ها 
ر- نصب سیلندر اطفاء حریق قرمز و آبی رنگ 
ز- آموزش تمرین¬های ایمنی و کمک¬های اولیه به خانواده

کیت زلزله
 کیت زلزله به بسته یا کیفی اتلاق می شود که کلیه اقلام لازم برای فرد یا خانواده هنگام مقابله با زمین لرزه را در اختیار داشته باشد. از اقلام مورد نیاز این کیت می توان به باتری و رادیو و چراغ قوّه، آب معدنی، مواد مغذی شامل بیسکویت، خرما و .... اشاره نمود. 
به نظر می‌رسد اجرای ۳ راهکار مهم برای کاهش تلفات و خسارات، لازم و ضروری به نظر می‌رسد؛
اول، اجرای جدی ایمنی در ساختمان ورعایت استاندارد‌های ساخت و ساز؛
دوم، آموزش همگانی در مورد اقدامات صحیح پیش از وقوع زلزله، حین زلزله و پس از آن از طریق مدارس، دانشگاه ها، رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی؛
 سوم، تمرین و ارزیابی فرآیند‌های مدیریت بحران و نحوه عمل دستگاه‌های اجرایی نظیر هلال احمر و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از وقوع زلزله.

اقدامات مؤثر در مدیریت بحران:
یکی از مهمترین اقدامات جامعه در مواجهه با زلزله یا سایر بلایای طبیعی تشکیل تیم مدیریت بحران به منظور مدیریت این امر قبل و پس از مواجهه با آن است. ضمناً ضروری به نظر می رسد تا آمادگی نسبت به بحران و احتمال وقوع آن در سطح جامعه بوجود بیاید. به عبارتی دیگر پیش بینی و آمادگی به منظور مقابله با بحران به مراتب کم ضررتر از تجربه کردن فاجعه غیرمنتظره است. در نهایت مدیریت بحران صرفاً واکنش به یک حادثه ناگوار نیست بلکه طرز فکر مدیریت در چارچوب استراتژیک پیشگیرانه است که مدام در حال تجربه شدن است. مدیریت بحران یک فرآیند است نه یک رویداد واکنشی که گاه و بیگاه رخ دهد. 
نکات قابل توجه قبل از مواجهه با زمین لرزه:
۱-  همیشه سعی کنید تا آمادگی مناسب را برای عکس العمل مناسب در مواجهه با زمین لرزه داشته باشید. یعنی آگاه باشید که هنگام مواجهه با زلزله چه کارهایی باید انجام داد و از انجام چه کارهایی باید پرهیز نمود تا سرعت واکنش نسبت به زمین لرزه مناسب باشد. به این منظور در هر اتاق از خانه، امن¬ترین مکان¬ها را شناسایی کنید. سپس در طول تمرینات خانوادگی برای مقابله با زلزله به این نقاط امن پناه ببرید تا تمرین کنید که در شرایط زلزله کجا باید برید و همچنین مطمئن بشوید که همه اعضای خانواده به این محل¬ها آشنا شدند.
۲ – راه¬های خروجی منزل یا محل کار خود را بررسی نمایید و با اعضاء خانواده در منزل و سایر همکاران در محل کار پیرامون راه¬های خروجی مشورت کنید. ضمناً وسایلی که موقع خروج مزاحم باشند در جای مناسبی قرار دهید تا دست و پا گیر نباشند.
3- جایی که غذاهای اضطراری (مقوی و کم حجم) ، آب، کیف کمک¬های اولیه و سیلندرهای آتش نشانی وجود دارد را علامت¬گذاری کنید.
4- جایی که کلیدها و سوئیچ¬ها در آن واقع شدند را بدانید و از نحوه¬ی قطع کردن آن¬ها آگاه باشید. 
5- چراغ قوه¬های مختلف را در مکان¬هایی که به راحتی قابل دسترسی هستند در اطراف منزل یا محل کارتان قرار دهید.
6- از وجود خطر بالقوه سونامی در منطقه¬ای که زندگی، کار یا بازی می کنید آگاه باشید.
7- یک رادیو با امکان هشدار عمومی برای اطلاع از سونامی و زلزله یا سایر خطرات در محل زندگی یا کارتان در دسترس داشته باشید.
8- همیشه یک چراغ قوه، دمپایی و دستکش در کنار محل خواب آماده داشته باشید.
9- فضاهای امن را دور از پنجره در هر اتاق از منزل تعیین کنید. برای این کار لازم است تا فضاهایی که افتادن اشیاء از روی آن¬ها بعید به نظر برسد تعیین کنید.
10-  واکنش سریع به خطرات می تواند از صدمه و آسیب بیشتر جلوگیری کند. این امر می تواند خاموش کردن آتش سوزی¬های کوچک یا گزارش دادن سریع شعله¬های بزرگتر به فوریت¬های آتش نشانی را شامل شود. ضمناً قطع کردن کنتور آب هنگامی که لوله¬های شکسته نشت می کنند؛ یا خاموش کردن برق وقتی سیم برق آسیب دیده؛ قطع کردن کنتور گاز هنگامی که گاز نشت می کند؛ می تواند نقش مهمی در رفع ناامنی در ساختمان داشته باشد. محل قرار گرفتن کنتور آب ، برق و گاز را بشناسید و بدانید که چگونه در مواقع اضطراری باید جریان آن¬ها را قطع نمود.
11- گاو صندوق نسوز در منزل داشته باشید و کارت اعتباری بانکی، شناسنامه، سند منزل و اوراق گرانبها، طلا و زیور آلات خود و اعضاء خانواده را در آن قرار دهید تا در صورت بروز سوانح غیر مترقبه و تخریب منزل، مغازه یا محل کار دیگران قادر به دستیابی به مدارک شما نباشد.
12- اسناد مهم، آدرس¬ها، شماره تلفن¬ها را در دسترس داشته باشید تا در صورت وقوع زلزله بتوانید دیگران را  از احوال خود با خبر کنید یا با تماس گرفتن آنها از نجات آنها اطمینان حاصل کنید.
13- از مهندسین حرفه¬ای بخواهید تا منزل شما را از لحاظ استحکام ارزیابی کنند و در صورت مستاجر بودن از مقاومت منزل استیجاری در مقابل زلزله اطمینان حاصل کنید. یا به اصطلاح نسبت به این که در مقیاس ریشتر چقدر منزل شما مقاوم¬سازی شده آگاه باشید. همچنین امن ترین مکان منزل خود را از مهندسی جویا شوید تا هنگام وقوع زلزله بدون دستپاچگی در آن مکان پناه بگیرید. 
14- اشیای بزرگ و سنگین رو در قفسه¬های پایین تر قرار دهید و قفسه ها را محکم به دیوار وصل کنید .
۱5- شکستنی¬ها مثل شیشه و چینی آلات را در طبقات پایین کابینت¬ها قرار دهید و در آنها را بسته نگیرید.
16- از اتصالات و لوله های انعطاف پذیر برای جلوگیری از نشت گاز و آب استفاده کنید.
17- آب گرمکن، یخچال و فریزر، کوره و لوازم گاز سوز را با اتصال محکم به ستون¬های دیوار ایمن کنید. بهتر است یک شیر اتوماتیک در مسیر گاز نصب کنید  تا در زمان ارتعاشات قوی بسته شود. 
18- اگر در سقف یا پایه¬های منزل یا محل کار شما  نقص ساختاری دیده می شود حتماً از متخصصین برای ترمیم آن کمک بگیرید.
19- هرگز در کنار پنچره، زیر لوستر، تابلو، آینه و سایر اشیای شکننده و آویزان نخوابید. به همین منظور لازم است تا وسایل سنگینی مانند قفسه¬ی کتاب¬ها ، گلدان¬ها ، تابلوها، آینه¬ها و لوسترها را که هنگام وقوع زلزله ممکنه سقوط کنن در محل خود محکم کنید.
20- برای جلوگیری از حوادث ناشی از زلزله سیلندر آتش نشانی در منزل یا محل کار داشته باشید و نحوه¬ی استفاده از آن را یاد بگیرید و به سایر اعضاء خانواده نیز آموزش دهید.
21- در دوره¬های آموزشی امدادرسانی و کمک¬های اولیه و تهیه¬ی کیف امداد و نجات که در مراکز آموزشی برگزار می گردد فعالانه شرکت کنید.
۲2-مواد شیمیایی، آفت کش ها و محصولات قابل اشتعال رو در قفسه¬های پایین نگه دارین و در آن را قفل کنید.
23- گل و گیاهان را در گلدان های سبک وزن با قلاب¬های محکم به خوبی به پایه ببندید و گلدان¬های دیواری را دور از پنجره ها قرار دهید.
۲4- اجاق گاز و شومینه¬ها را ایمن و محفوظ نگه دارید.
25- در محل¬هایی که بوی گاز استشمام می¬شود به هیچ وجه کبریت و چراغ حرارتی روشن نکنید.
۲6- اشیاء سنگین و ناپایدار را از درها و مسیرهای خروج دور نگه دارید.
27- بعضی از شرکت¬های بیمه، منزل یا محل کار شما را در برابر زلزله یا آنش سوزی پوشش می دهند. با مطالعه شرایط در یکی از این شرکتهای بیمه سرمایه¬گذاری کنید.  
28- وحشت نکنید و آرامش  را حفظ کنید. 
29- چنانچه داخل ساختمان هستید روی زمین بنشینید و به کمک بازوها ودست¬های خود از سر و پشت گردن محافظت کنید یا زیر یک میز محکم بنشینید و به پایه¬های آن بچسبید و از سرخود محافظت کنید و تا زمانی که تکان خوردن متوقف شود همانجا بمانید.
30- پس از اتمام لرزش¬ها، درها را باز کنید و با احتیاط از فضاهایی که سرپوشیده و خطرناک هستند خارج شوید.
31- مواظب ریزش شیشه¬های شکسته از ارتفاعات بالاتر و سقوط اشیای دیگر باشید.
32- اگر هنگام وقوع زلزله در راه پله¬ها بودید ندوید بلکه همانجا بمانید و از سر خود محافظت کنید. اگه پله¬ها نرده دارند، نرده¬ها را محکم بگیرید.
33- اگر در آموزشگاه، فروشگاه، یا ساختمان¬های شلوغ هستید به سمت درهای خروجی حمله نکنید و از ویترین¬ها، قفسه¬ها و شیشه¬ها و اشیای سنگین دوری کنید. 
34- اگر در آزمایشگاه، کارگاه یا مکان¬هایی نظیر این هستید تا آنجایی که ممکن است از مواد شیمیایی و خطرناک دوری کنید.
35- اگر منزل یا محل کار شما در محدوده عوامل بحرانی قرار دارد فقط زمانی به منزل یا محل کار خود برگردید که واحدهای پلیس،  آتش نشانی یا امدادرسانی، امن بودن منزل یا محل کار شما را تایید کنند.
واکنش¬های رفتاری لازم هنگام وقوع زلزله در محیط خارج از منزل یا محل کار
1- چنانچه هنگام وقوع زلزله در حال بیرون رفتن از ساختمان محل سکونت یا کار هستید اولین کاری که باید انجام داد حفظ سر و صورت به کمک اشیایی مانند کیف ، کتاب و یا تخته است تا وسیله¬ای به این نواحی اصابت نکند و اگر هیچکدام در دسترس نبود از پشت دستتان برای محافظت استفاده کنید.
2- چنانچه در خارج از محل سکونت یا کار هستید در فضای امنی دور از ساختمان¬ها، درختان و کابل¬های برق پناه بگیرید. برای پناه گرفتن حومه شهر که دارای فضای بازتر است مناسب می باشد ضمن این که در ایستگاه-های مترو، ادارات، مراکز خرید و خیابان¬های شهرها پناهگاه¬هایی تعبیه شده که برای مواقع جنگ و حملات هوایی یا وضعیت خاص در نظر گرفته شده که این سازه¬ها  با بتن مسلح مستحکم گردیده به طوری که تا چند ریشتر مقاومت دارد و محل مناسبی برای پناه گرفتن محسوب می شود. 
3- مواظب خیابان¬های دارای شکستگی، شکاف¬های زمین، آتش سوزی و ترکیدگی لوله¬های آب و سیم¬های برق باشید  تا وقتی در  حال فرار هستید دچار آسیب نشوید.
4- همیشه سعی کنید سریعاً از میان کوچه¬های تنگ و باریک، پل¬های عابر پیاده، پل¬های ماشین رو عبور کنید و از کنار دیوارهای سنگ کاری شده و شیشه¬های بزرگ مغازه¬ها دور شوید.
5- اگر معلول جسمی هستید یا از صندلی چرخدار استفاده می کنید به جایی امن رفته و چرخ¬ها رو قفل کنید. در غیر اینصورت همانجا که هستید مانده و سر و گردن خود را حفظ کنید.
6- در هنگام وقوع زلزله هیچگاه از آسانسور استفاده نکنید و بر خلاف باور عامه مردم به سمت پشت بام بروید تا با ریزش ساختمان با آسیب کمتری مواجه شوید.
7- چنانچه هنگام وقوع زلزله در خارج از منزل یا محل کار هستید سعی نکنید که به داخل منزل یا محل کار وارد شوید. گزارش¬ها و مطالعات نشان داده که جراحات و مرگ و میر ناشی از زمین لرزه ها طی چند دهه گذشته عمدتاً به دلیل سقوط اجسام، مانند تلویزیون، ساعت دیواری، لوستر و لامپ، شیشه، کابینت و ...، می باشد.
8- اگر در حال رانندگی هستید با احتیاط در گوشه¬ای در سمت راست پارک کنید و در فضایی امن پناه بگیرید. از پل¬های هوایی و عابر پیاده، خطوط برق، درختان، تابلوهای راهنمایی و رانندگی، ساختمان¬ها، وسایل نقلیه و موارد دیگری که ممکن است بر روی ماشینتان سقوط کنند دوری کنید.
9- اگر در استادیوم یا تئاتر هستید، روی صندلی خود بمانید و سر و گردن خود را حفظ کنید تا اینکه تکان خوردن متوقف شود. سپس، به آرامی راه برید، ضمن این که از وسایلی که می تواند در طول پس لرزه¬ها سقوط کند دوری کنید.
۱0- اگر در یک منطقه کوهستانی یا در نزدیکی دامنه یا صخره¬های ناپایدار هستید، مواظب سقوط سنگ¬ها و سایر وسایل باشید.
11- در خیابان¬ها تجمع و ترافیک نکنید و راه ها را برای عبور و مرور آسان وسایل نقلیه¬ی امدادی باز نگه دارید.
12- به دیدن مناطق اطراف نرید و به ساختمان¬های تخریب شده نزدیک نشوید و به سیم¬ها و کابل¬های برق فشار قوی دست نزنید.
مراقبت از خود هنگام زلزله در رختخواب
1- اگر در رختخواب هستید همانجا مانده و از سر خود را با یک بالش محافظت کنید و از پرتاب شیشه و سایر اشیا حفظ کنید.
2- سعی کنید هنگام چیدمان اتاق خواب تخت را دور از پنجره و ترجیحاً در صورت وجود ستون اصلی در اتاق خواب به گونهای قرار دهید که سر تخت نزدیک به ستون باشد.
3- از نصب تابلو سبک یا سنگین بالای سرتان در اتاق خواب جداً خودداری کنید.
مراقبت از خود هنگام زلزله در مناطق ساحلی (سونامی)
1- اگر در ساحل هستید و هشدار سونامی رو شنیدید بلافاصله ساحل رو ترک کنید و از آنجا دور شوید و به محدوده مرتفع تر و امن تر بروید.
2- همیشه احتمال ورود موج¬های بلند به ساحل را در نظر بگیرید و به کودکانتان هشدار دهید تا با شنیدن هشدار سونامی از کنار آب فاصله بگیرند.
3- به رفتار حیوانات ناحیه ساحلی از جمله مرغان مهاجر توجه کنید. حیوانات این ناحیه علی الخصوص مرغان ساحلی به خوبی سگ و اسب نسبت به لرزش¬های ناگهانی واکنش نشان می دهند.
بعد از وقوع زلزله، این مراحل را به منظور اطمینان از ایمنی خود و خانواده در مدیریت بحران انجام دهید:
1- آگاه باشید که زمین لرزه¬ها به طور معمول با پس لرزه¬ها همراه هستند، برخی از این پس لرزه¬ها بسیار زیادند به قسمی که ساختمان¬ها بیشتر در این پس لرزه¬ها در معرض سقوط قرار می گیرند. زمین لرزه¬ها همچنین می توانند به زلزله¬های دیگر مانند سونامی و لغزش¬های زمینی منجر شوند. بنابراین برای مقابله با خطرات ناشی از پس لرزه¬های احتمالی آمادگی لازم را داشته باشید.
2- آرامش خود را حفظ کنید و دیگران را نیز به آرامش دعوت کنید و از عدم صدمه دیدن خود و دیگران اطمینان کامل حاصل کنید.
3-  از تلفن جز در مواقع ضروری استفاده نکنید زیرا خطوط تلفن باید برای تماس¬های ضروری آزاد باشد. چنانچه آسیب دیدید یا کسی نیاز به کمک دارد از تلفن برای تماس به منظور امدادرسانی کمک بگیرید.
4-  به مردم آسیب دیده یا به دام افتاده و کسانی که به کمکتان نیاز دارند کمک کنید، مجروحان و زیر آوار ماندگان را نجات بدید. 
5- در صورت امکان آتش سوزی¬های کوچک را خاموش کنید. آتش سوزی شایع ترین خطر بعد از زلزله است.
6- برای آخرین اطلاعات اورژانسی از یک رادیو استفاده کنید.
7- طول دودکش منزل و محل کار را چک نمایید تا آسیب ندیده باشد. چون در این صورت احتمال خطرهایی مثل آتش سوزی و گاز گرفتگی وجود دارد.
8- آب و برق خود رو بازبینی کنید و نشت گاز را چک کنید؛ نگاهی به سیستم¬های الکتریکی؛ و خطوط فاضلاب و خط لوله بندازید تا خسارت ندیده باشند.
9- همیشه شلوار بلند، پیراهن آستین بلند، کفش¬های محکم و دستکش صنعتی در منزل یا محل کار داشته باشید تا با پوشیدن آنها خودتان را در برابر اشیاء شکسته محافظت کنید.
10-  با امدادگران و نیروهای کمکی همکاری کنید و مانع فعالیت مؤثر آن¬ها نشوید.
بحث و نتیجه گیری:
در هر کشوری ستادی به منظور مقابله با بحران و ایجاد آمادگی عمومی وجود دارد که برنامه¬هایی را برای آمادگی مردم نسبت به بلایای طبیعی از جمله ارائه دوره¬های آموزشی رایگان برای مردم شامل کمک¬های اولیه، اطفاء حریق و ..... همچنین ارائه جزوات کمک آموزشی و کاتالوگ¬های آگاهی دهنده به مردم را طرح¬ریزی می کند.
ضمناً شهرداری¬ها در کشورهای اروپایی امتیازاتی را برای سازه¬هایی که نسبت به زلزله استحکام داشته باشند و اقدام به احداث پناهگاه نمایند در نظر می گیرند.  در سایر اماکن عمومی از جمله پارک¬ها و متروها در فواصل مشخص کیت¬های مقابله با بلایای طبیعی به صورت گروهی موجود می باشند که در مواقع ضروری بتوان آب معدنی، اقلام دارویی، چراغ قوّه، غذاهای کنسروی و سایر مایحتاج را در اختیار افراد به دام افتاده در مترو، پارک یا پناهگاه¬ها قرار داد ضمن اینکه این اقلام دائماً به لحاظ تاریخ مصرف چک شده تا همواره اقلام مورد نیاز تازه و قابل مصرف باشند و علی الخصوص داروها و باتری¬های مورد استفاده در رادیو و چراغ قوّه دچار فساد و خرابی نشده باشند.
از آنچه گفته شد نتیجه می شود که نهادهای ملی و بین المللی موظفند تا جوامع بشری را برای مقابله با بحران¬ها آماده کنند. این نهادها از زوایای خود جامعه را در مقابل چنین فجایعی حفظ می کنند. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جمعیت هلال احمر و سازمان ملی استاندارد به منظور به روز رسانی الگوهای درمان و تجهیزات در قالب بروشور، کتابچه¬ی راهنما و استانداردهای ملی نقش مهمی در این مهم دارند تا با نشر و به روز رسانی این مطالب و کاربردی کردن هر چه بهتر این مطالب جامعه را در برابر خطراتی نظیر سیل، زلزله، آتشفشان و نظایر آن حفظ کند. همچنین پیشنهاد می گردد تا رشته¬ای با عنوان مدیریت بحران در دانشگاه¬ها و مراکز آموزش عالی در سطوح مختلف تعریف شود تا بتواند افراد مناسبی برای احراز مشاغل در این زمینه را برای جامعه تربیت نماید.
مراجع:
1-    زمین لرزه؛ رایج در جهان، بحران در ایران، ضیایی، شایان.
2-    لوح فشرده آموزش همگانی آمادگی در برابر زلزله
3-    http://science.howstuffworks.com/earthquake.htm

نویسنده: دکتر کورش حاذق جعفری- دامپزشک و کارشناس نظارت بر تدوین استاندارد پژوهشگاه استاندارد 
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow