ارگانیک
نان در نام ارگانيك خيساندن !

تناقض آماري در عرضه و تقاضاي چاي ارگانيك مشكل ساز شد

نان در نام ارگانيك خيساندن!

مهندس محمدرضا منصوریان

پژوهشكده چاي كه براساس پتانسيل‌ها نسبت به تدوين دانش‌فني توليد چاي ارگانيك همت گمارده بود؛ پس از انجام مراحل قانوني، طي يك تفاهم‌نامه و قرارداد با بخش خصوصي ؛شركت -ت- كه پيش‌تر صادركننده نمونه استان گيلان نيز انتخاب شد- اقدام به انتقال و تجاري‌سازي اين دانش‌فني بر اساسي وظايف و سياست‌هاي كلان سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي كرد.

تفاهم‌نامه دانش‌فني سال 1394، به‌عنوان يكي از هشت دستاورد فناورانه منتج به عقد قرارداد منتخب سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي به امضاء رسيد.

پس از انعقاد قرارداد اين دانش‌فني موفق به كسب گواهي چاي ارگانيك در دو بخش باغ و فرآوري چاي از يكي از معتبرترين سازمان‌هاي تاييدكننده محصولات ارگانيك در اروپا شد.

از وزير مي‌پرسيم!

دكتر ذبيح‌الله نيكفر، نماينده لاهيجان و سياهكل در مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به اينكه مزارع تحت عنوان ارگانيك بايد 3 سال زير نظر باشند به نشريه گفت: پژوهشكده چاي با يك شركت توليدكننده چاي كه برند كشور آلمان را نيز دارد، سال 94 -در ابتداي انتخابات مجلس دهم- قراردادي به منظور عرضه چاي ارگانيك منعقد كرد -هرچند اين قرارداد رونمايي نشد-! با توجه به اينكه فعاليت مزارع بايد سه سال تحت نظر قرار بگيرد تا از مصرف سموم و كودهاي شيميايي و... جلوگيري به عمل آيد و پس از آن مي‌توان ادعا كرد چاي توليدي آن مزرعه ارگانيك است. حال چه اتفاقي افتاد كه يك سال پس از انعقاد قرارداد، چاي به عنوان ارگانيك و زير نظر پژوهشكده چاي عرضه شد؟!

وي اين مسئله را يكي از سوالات مطرح شده از وزير جهاد كشاورزي دانست و ادامه داد: در سال جاري از 34 هكتار مزرعه ارگانيك كمتر از 10 تن چاي برداشت شد، اما ميزان ادعايي توزيع چاي ارگانيك در سراسر كشورچندين و چند برابر اين رقم است؟ يعني مصرف چاي ارگانيك ما در كل كشور 10 تن است، يا چاي‌هاي غير ارگانيك را به اسم ارگانيك به مردم مي‌دهند؟

نماينده لاهيجان و سياهكل با انتقاد از واگذاري برند ارگانيك به شركتي كه ارگانيك توليد نمي‌كند افزود: چاي ارگانيك كيلويي 80 هزار تومان به فروش مي‌رسد. حال اگر شركتي با سو استفاده از اين عنوان، چاي غيرارگانيك را به جاي ارگانيك و چندين برابر قيمت واقعي به فروش برساند چه شخص يا ارگاني بايد رسيدگي كند؟!

چاي عرضه شده ارگانيك بود!

دكتر نقي پاداشت، رئيس پژوهشكده چاي، با اعلام بي‌اطلاعي از ميزان توليد چاي ارگانيك در سال، مرجع اين موضوع را سازمان چاي دانست و درخصوص سازمان صدور گواهي ارگانيك به نشريه گفت: شنيده مي‌شود كه انجمن ارگانيك با توجه به استانداردهايي موجود گواهي در اين زمينه صادر مي‌كند. وي با رد اظهارات درخصوص به فروش رساندن چاي غيرارگانيك به نام ارگانيك زير نظر پژوهشكده چاي عنوان كرد كه چاي عرضه شده ارگانيك بود.

تاييد محصول ارگانيك از سوي سازمان استاندارد!

دكتر آزاد عمراني، عضو هيات رئيسه انجمن ارگانيك كشور، شركت‌هاي زير نظر سازمان استاندارد را متولي تاييد توليد محصول ارگانيك عنوان كرد و به نشريه گفت: انجمن ارگانيك يك تشكل مردم نهاد است كه وظيفه توسعه و ترويج محصولات ارگانيك را بر عهده دارد و توليدكنندگان ارگانيك پس از دريافت تاييدهاي لازم مبني بر توليد ارگانيك مي‌توانند از لوگوي انجمن ارگانيك نيز استفاده كنند. وي درخصوص تخلفات صورت گرفته از سوي شركت‌هايي كه با عنوان ارگانيك اقدام به عرضه محصولات غيرارگانيك مي‌كنند، اظهار داشت: سازمان تعزيرات مسئول اصلي رسيدگي به اينگونه تخلفات است و اگر محصول مورد نظر بهداشتي و خوراكي باشد وزارت بهداشت نيز به پرونده ورود مي‌كند.

تغيير طبيعي است!

دكتر رضا آزادي، رئيس پيشين پژوهشكده چاي، در پاسخ به سوال نشريه مبني بر اينكه آيا اتهاماتي مبني بر فروش چاي غيرارگانيك جاي ارگانيك را قبول داريد، گفت: از چه اتهامي صحبت مي‌كنيد؟! تغيير مديريتي بعد از سه سال در يك سازمان امري طبيعي است، و ديگر حاضر به مصاحبه نشد.

مردم خودشان قضاوت مي‌كنند

مديرعامل چاي مذكور، بخش خصوصي را مظلوم‌ترين قشر جامعه خواند و به نشريه گفت: وظيفه بخش خصوصي فعاليت و كار است و ما هميشه چاي ارگانيك توليد كرده و مي‌كنيم و آمادگي داريم تا هرشخصي كه خواست، اين موضوع را بررسي كند. چرا دنبال موضوعي را مي‌گيريد كه تمام شده است. وي ادامه داد: دكتر آزادي در طي سه سال، اقدامات خوبي در پژوهشكده چاي داشته و حال اگر اشتباه محاسباتي در اثر سرمايي كه براي باغ‌هاي چاي حادث شد يا توجه نكردن به فصل برداشت چاي ارگانيك داشته، نبايد كل زمان مديريتيشان خدشه دار شود. مديرعامل مذكور كه دارنده گواهي چاي ارگانيك از كشور آلمان است با اعلام گران بودن قيمت محصول ارگانيك، ميزان فروش چاي ارگانيك در دو سال گذشته را نهايت 10 تن دانست.

ما طلبكاريم!

اينكه دكتر كاظم خاوازي، در گام‌هاي اول پس از تصدي‌گري پست رياست سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي اقدام به بركناري رئيس پژوهشكده چاي كرد به نوعي سؤال‌هاي ايجاد شده و اظهارات مختلف در خصوص اين سازمان را تقويت كرد. با اين حال بايد پرسيد كه آيا گروكشي در ميان است يا واقعا تخلفي رخ داده كه در هر صورت توقع بررسي و شفاف‌سازي از سوي دستگاه‌هاي ذي صلاح را مي‌طلبد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۲ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow