زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
سهم کشاورزان از برق تولیدی خودشان

نمره قبولی انرژی‌های تجدیدی در کنفرانس بین‌المللی

سهم کشاورزان از برق تولیدی خودشان

نویسنده: محمدرضا منصوریان

ایران بر اساس برنامه ششم توسعه مکلف است تا پنج هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در مدت پنج سال تولید کند. موضوعی که از طرف کارشناسان و مسئولان امر با اظهارات متناقضی روبروست. عده‌ای با آمار و ارقام روند تحقق این تکلیف قانونی را ادامه‌دار ارزیابی می‌کنند اما عده‌ای دیگر توسعه انرژی‌های نو را وابسته به اصلاح سیاست‌ها می‌دانند، در حالی که می‌دانیم به عنوان نمونه سقف دامداری‌ها، مرغداری‌ها، سردخانه‌ها، انبارها، سوله‌ها و خانه‌های روستایی به حدود یک میلیون هکتار مساحت دارد و در کشور ما که بیش از 300 روز آفتابی داریم تنها کشاورزان ما با نصب پنل‌های خورشیدی نه تنها برق مصرفی کشاورزی و چاه آب را تامین می‌کند، بلکه مازاد برق تولیدی را به دولت فروخته و درآمد قابل توجهی کسب می‌نماید.

ارزان بودن انرژی‌های تجدید پذیر نسبت به انرژی‌های فسیلی اهرمی است که بسیاری از دولتی‌ها با تکیه بر آن سعی در ترغیب سرمایه‌گذاران به این صنعت دارند اما به زعم کارشناسان، سرمایه‌گذاری سنگین اولیه در توسعه انرژی‌های نو از دلایل اصلی استقبال نشدن از سوی فعالان و حتی کشاورزان عنوان می‌شود.

محروم بودن ساتبا از شیر مادر

البته دولتی‌ها در بند «هـ» تبصره 6 لایحه بودجه توجه خاص به توسعه این مهم داشته‌اند به‌طوری که، عوارض تامین منابع اجرای طرح‌های توسعه‌ای و نگهداری شبکه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر پاک به میزان 8 درصد برق مصرفی تعیین شد که طبق این مصوبه، مشترکان روستایی و چاه‌های کشاورزی از شمول حکم این بند معاف هستند؛ همچنین 50 درصد از هشت درصد برق مصرفی که به عنوان عوارض در نظر گرفته شد به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص خواهد یافت. هر چند این خبر خوشایندی است اما گفته می‌شود که دولت این عوارض را سال گذشته در اختیار ساتبا قرار نداد.

بر همین اساس دکتر حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران، در پنجاه و سومین نشست کمیته موضوع ماده 12 قانون احکام برنامه‌های توسعه کشور گفت: براساس مشوق‌های سرمایه‌گذاری ایجاد شده در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، برخی فعالان بخش خصوصی اقدام به ارائه طرح به سرمایه‌گذاران خارجی کرده‌اند اما الزام قوانین و مقررات داخلی و رعایت برخی از شروط از سوی سرمایه گذار، جاذبه سرمایه‌گذاری خارجی را در این حوزه کاهش داده و فرایند احداث نیروگاه را در اجرا با مشکلاتی مواجه کرده است که تا رفع نشدن آن‌ها، توسعه کامل در این بخش محقق نمی‌شود.

با بیش از 300 روز آفتابی

چرا از پنل‌های خورشیدی استفاده نمی‌کنیم؟

در روزهای گذشته اخبار توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور چین علاوه بر برانگیختن تعجب عموم مردم، سوال‌های زیادی را نیز ایجاد کرد؛ چراکه بر اساس اخبار منتشره، چین به دلیل کمبود فضای خاکی، پنل‌های خورشیدی خود را روی دریا قرار داده تا برای مقابله با آلودگی هوا اقدام جدی را صورت داده باشد.

این سوال زیاد شنیده می‌شود که بیشتر شهرهای ایران در فصول سرد سال گرفتار آلودگی هواست و از طرف دیگر با وجود بیابانی بودن یک سوم کشور، روزهای آفتابی و تونل‌های بادی زیاد؛ پس چرا ما از پنل‌های خورشیدی یا توربین‌های بادی استفاده نمی‌کنیم، تا علاوه بر کمک به محیط زیست و کاهش هدر رفت برق، برای کشور ارزآور نیز باشد با توجه به اینکه گفته می‌شود، امکان ایجاد ماهانه 2500 نیروگاه خانگی در کشور وجود دارد؟!

این سوال و سوال‌هایی از جمله چگونگی کمک به محیط زیست از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر در سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران به گفتگو گذاشته شد.

کنفرانس در روزهای 17 و 18 مهرماه با اهداف پررنگ کردن موضوع بومی‌سازی تجهیزات تجدیدپذیر و توسعه فناوری و نوآوری در تعاملات بین‌المللی با تقویت مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش بنیان داخلی در ارتباطات بین‌المللی و دخیل کردن آنها در پروژه‌های تجدیدپذیر، جلوه‌دادن عزم ملی ایران در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و ایجاد تصویر با ثبات و برنامه‌ریزی شده برای سرمایه‌گزاران و تاکیدبر نقش انرژی‌های تجدیدپذیر در اجرای تعهدات بین‌المللی ایران در کاهش گازهای گلخانه‌ای، در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

افزایش 500 مگاوات نیروگاه جدید

به گزارش روابط عمومی ساتبا، دکتر اردکانیان وزیر نیرو، در این کنفرانس ایران را دارای پتانسیل‌های بسیار مناسبی در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر دانست و گفت: بر اساس سیاست‌ها و حمایت‌های تشویقی وزارت نیرو از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تا پایان شهریورماه سال جاری ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر به 650 مگاوات رسیده و در کنار این اقدام دو هزار نیروگاه خورشیدی خانگی نیز به بهره‌برداری رسیده و تا آغاز تابستان سال 98 نیز 500 مگاوات نیروگاه جدید به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور افزوده خواهد شد.

وی ابلاغیه‌های اخیر وزارت نیرو به منظور صادرات برق و حمایت از تولید داخلی تجهیزات نیروگاه‌های تجدیدپذیر را گام موثری در ارتقای توان تولید داخلی و همچنین فرصت مناسبی برای استفاده از پتانسیل‌های کشور برای صادرات برق تجدیدپذیر از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به کشورهای همسایه ایران برشمرد که از نتایج آن ایجاد اشتغال، توسعه توانمندی فنی داخلی و افزایش درآمدهای اقتصادی برای کشور خواهد بود.

امان از دشمنان آگاه و دوستان نادان

به گزارش ایسنا؛ دکتر عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، در این کنفرانس با بیان اینکه تا زمانی که سیاست‌ها اصلاح نشود، بخش خصوصی به سمت انرژی‌های نو نمی‌رود گفت: تولید کربن در ایران از سال 1990 تا سال 2012 از 283 میلیون تن به 730 میلیون تن افزایش یافت، در حالی که بر اساس برنامه پنجم توسعه شدت انرژی باید 33 درصد بهبود پیدا می‌کرد و تا پایان برنامه ششم توسعه شدت انرژی باید نصف شود.

وی همچنین با اشاره به صحبت‌های افرادی که می‌گویند عمل به تعهد کنوانسیون آب و هوایی پاریس جلوی توسعه کشور را می‌گیرد، گفت: بر اساس تعهدی که ایران در کنوانسیون پاریس داده است، باید تولید کربن را تا سال 2030 در صورت تحریم چهار درصد -70 میلیون تن- و در غیر این صورت 12 درصد -230 میلیون تن- کاهش دهیم در حالی که بر مبنای برنامه ششم توسعه، سند چشم‌انداز و سیاست‌های رهبر معظم انقلاب، تا سه سال آینده باید 230 میلیون تن تولید کربن را کاهش دهیم.

یک کره زمین‌، یک خورشید و یک شبکه برق

دکتر سیدمحمد صادق‌زاده، معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا، با اشاره به مصوبه تعیین شرایط صادرات برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک غیردولتی خارج از کشور و ابلاغیه حمایت از بومی‌سازی فناوری نیروگاه‌های تجدیدپذیرو پاک در این کنفرانس گفت: ظرفیت قابل توجه‌ای از نیروگاه‌های تولید برق کشور صرفا برای پاسخ به تقاضای حدود 300 ساعت در سال ایجاد شده است که تامین این ظرفیت مستلزم صرف هزینه‌های قابل توجه‌ای برای کشور می‌باشد.

این در حالی است که نتایج اخذ شده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در حال بهره‌برداری -نیروگاه‌های بادی و خورشیدی- نشان می‌دهد که حدود 80 درصد تولید این نیروگاه‌ها در زمان اوج تقاضای مصرف برق کشور بوده و از این حیث می‌توانند جایگزین مناسبی برای پاسخ به تقاضاها در زمان اوج مصرف برق کشور باشند.

علاقه‌مند به همکاری با ایران هستیم!

آقای کانگ‌سونگ جونگ، رئیس مرکز انرژی‌های تجدیدپذیر جمهوری کره، در سخنرانی خود با ابراز خرسندی از برگزاری چنین کنفرانسی گفت: کشور کره جنوبی آماده سرمایه‌گذاری در ایران به‌منظور توسعه انرژی‌های نو است. وی با اعلام آمادگی درخصوص همکاری مرکز انرژی‌های تجدیدپذیر کره، با طرف‌های ایرانی ادامه داد: ایران با توجه به روزهای آفتابی زیاد و کریدورهای بادی مناسب بسترهای خوبی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر دارد.

حال انرژی‌های تجدیدپذیر کشور

خوب است!

مهندس فرداد، مدیرعامل شرکت تابان، قوانین وضع شده درخصوص انرژیهای تجدیدشونده را به نسبت خوب دانست و به نشریه گفت: مهم‌ترین مسئله در این زمینه واگذاری زمین است که برای این مهم سعی در تسهیل قوانین شد اما نیاز به توجه بیشتری است.

وی فعالیت در حوزه انرژی‌های نو را سرمایه‌گذاری بلندمدت خواند و افزود: این صنعت نیاز به سرمایه در گردش ندارد بلکه با سرمایه‌گذاری بلند مدت باید حدود 25 سال برق تولید کرد تا بتوان بازگشت سرمایه را شاهد بود اما کدام بانک در کشور حاضر است وام 20 ساله به فعالان این صنعت بدهد؟!

مدیرعامل شرکت تابان حضور فناوری‌های تجدیدشونده در کشور را جدید عنوان و تصریح کرد: حدود دو سال است که به این صنعت وارد شدیم و نسبت به کشورهای دیگر همچون ترکیه که 10 سال پیش به مبحث انرژی‌های نو ورود پیدا کردند، اوضاع خوبی داریم و با توجه به ظرفیت‌های بالا از نظر زمین‌های وسیع و روزهای آفتابی امکان توسعه بیش از پیش این صنعت در کشور وجود دارد.

فرداد خاطرنشان ساخت: اگر حداقل 40 درصد خانه‌ها مجهز به پنل‌های خورشیدی شده و انرژی‌های مصرفی خود را از این طریق تامین کنند یا در کنار شهرک‌های صنعتی، زمین‌هایی به منظور نیروگاه‌های تامین برق این شهرک‌ها تعبیه شود، می‌توان گفت که علاوه بر صرفه جویی در آب، کاهش هزینه انتقال برق و استفاده بهینه از انرژی‌های خدادادی، امکان ارزآوری برای کشور نیز بیشتر فراهم می‌شود.

احیای دریاچه ارومیه با انرژی نو!

مهندس مجتبی گلی، مدیر پروژه توربین بادی شرکت مپنا پارس، در پاسخ به این سوال نشریه مبنی بر اینکه چرا از بیابان‌های کشور برای توربین‌های بادی یا پنل‌های خورشیدی استفاده نمی‌شود، گفت: مسئله این است که برق تولیدی باید به شبکه متصل شود. وقتی خطوط انتقال برق با سایت، کیلومترها فاصله دارد این به‌منزله سرمایه‌گذاری بیشتر است درحالی که سرمایه‌گزار به‌دنبال بازگشت سرمایه خود است.

وی درباره صادرات برق تولیدی اظهار داشت: بستر وزارت نیرو برای صادرات برق تولید شده از طریق انرژی‌های تجدید شونده به کشورهای همسایه فراهم است، اما تا به حال برق تولیدی صادر نشده است.

گلی در خصوص تاثیر غیرمستقیم احیای محیط‌زیست با استفاده از انرژی‌های نو خاطرنشان کرد: بسیاری از نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق، منابع آب زیادی مصرف می‌کنند اما تجدیدپذیرها همچون باد و خورشید نیازی به آب ندارند و حتی در تامین انرژی‌های مورد نیاز کشاورزان یاری‌رسان هستند.

کاهش مصرف برق به صفر!

مهندس فردوسی، مدیرعامل شرکت گیتا انرژی، درخصوص چگونگی استفاده پمپ‌های خورشیدی در مزارع کشاورزی به نشریه گفت: این پمپ‌ها در طول روز و با انرژی خورشید فعال بوده و نیازی به باتری ندارند که هزینه مصرف برق برای استحصال آب کشاورزان را به صفر می‌رساند. وی به چرایی رواج نداشتن این سیستم در بین کشاورزان اشاره کرد و افزود: هزینه حداقل 20 میلیون تومان و از طرف دیگر قیمت پایین سوخت فسیلی باعث تمایل نداشتن فعالان در مجهز شدن سیستم‌های آبیاری خود به این گونه تجهیزات است.

ماهنامه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۲۳- سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow