تراریخته
وعده‌های نافرجام محصولات تراریخته

وعده‌های نافرجام محصولات تراریخته

کارل روسل و دنی حکیم / نیویورک تایمز 29/10/2016
برگردان: صابر افشارزاده 

بیست سال پیش، آمریکا و کانادا اصلاح ژنتیک در کشاورزی (کشت محصولات تراریخته) را به جهانیان عرضه کردند. در ابتدا، اروپا این تکنولوژی را به علت پیشرفت‌هایی که در افزایش تولید و کاهش استفاده از سموم آفت‌کش برابر یا حتی بیشتر از ایالات‌متحده به دست آورده بود، نپذیرفت. ایالات متحده کشوری است که محصولات تراریخته به‌طور وسیعی در آن تولید می‌شوند.
این گزارش ضمن بررسی عملکرد محصولاتی مانند دانه‌های روغنی، ذرت و... در امریکا و برخی کشورهای امریکای‌لاتین (به‌صورت تراریخته) و در تعدادی از کشورهای اروپای‌غربی (به‌صورت غیر تراریخته) بررسی کرده و نتیجه گرفته است در مجموع میانگین برداشت محصول در مزارع غیرتراریخته اروپای‌غربی هم اندازه یا بیشتر از برداشت در مزارع تراریخته امریکا بوده و همزمان مصرف کود و سم در مزارع اروپایی نیز کمتر از مزارع امریکایی بوده است.

برای مطالعه مطلب «آیا امکان کنترل اصلاح ژنتیکی (تراریخته) است؟» کلیک کنید 

افزایش بازدهی محصولات یکی از اهداف تراریخته‌ها

کانادا و کشورهای غرب اروپا گونه‌های متفاوتی از کلزا (کانولا) را پرورش می‌دهند. با این حال، کشاورزان کانادایی بذر اصلاح ژنتیک شده‌ای تولید کرده‌اند که کشاورزان اروپایی از آن برخوردار نیستند یا به کشت آن تمایل نشان نمی‌دهند. در عین حال رقابت برای بهبود تولید دراز مدت همچنان در هر دو منطقه وجود دارد. در سه دهه گذشته، سطح زیر کشت مزارع ذرت غیرتراریخته در غرب اروپا با سرعت زیادی به میزان سطح زیرکشت تراریخته آن در آمریکا نزدیک شده است.
ضمناً، در دهه گذشته محصول مزارع چغندر قند در غرب اروپا رشد فزاینده‌ای نسبت به میزان تولید در واحد سطح تولید چغندرقند آمریکایی در خود دیده است و با سرعت بالایی در حال افزایش سهم خود از بازار هست. 

محصولات تراریخته و کاهش استفاده از سموم آفت‌کش 

این گزارش نشان می‌دهد تولیدکنندگان همچنین درباره زراعت محصولات تراریخته اعلام کرده‌اند: محصولات تراریخته نیاز به استفاده از سموم آفات نباتی و حشره‌کش‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش خواهند داد. این درحالی است که در فرانسه، جایی که تولید و استفاده از محصولات تراریخته مجاز نیست، مصرف آفت‌کش‌ها به میزان قابل توجهی پایین بوده و هر ساله استقبال از آن بیشتر کاهش می‌یابد.
اما در ایالات‌متحده همچنان که استفاده از قارچ‌‌کش‌ها و حشره‌‌کش‌ها رواج ندارد، کشاورزان به میزان زیادی از علف‌کش‌ها (مواد شیمیایی از بین برنده علف هرز) استفاده می‌کنند. سهم بالایی از رشد استفاده از علف‌کش‌ها به علت حجم مصرفی این مواد در گله مونسانتو گزارش شده، که ماده اصلی تشکیل‌دهنده آن گلی فوزات (نوعی علف‌کش بسیار مضر برای محیط‌زیست) است.

 با تشکر از دکتر پورنگ کسرایی

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۷  و ۲۱۸ - سال ۱۳۹۷
 

ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow