زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
چالش ما، ثبت مشخصات کشاورزان در سامانه است

مهندس یزدان سیف: 

چالش ما، ثبت مشخصات کشاورزان در سامانه است

مهندس یزدان‌سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، با اظهار خرسندی از توفیقات حاصله در نشست خبری 15 اردیبهشت سال‌جاری گفت: در بخش تأمین کالاهای اساسی علی‌رغم تنش‌های آب و هوایی و خشکسالی، توفیقات خوبی حاصل شده، به‌طوری‌که در تولید شکر سال خوبی رقم خورد و عملکردمان بی‌نظیر بوده است. 
وی تشریح کرد: امسال نیز تحویل گندم از کشاورزان در استانهای خوزستان، ایلام، بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد تاکنون به 928 هزار تن رسیده است. این رقم در مدت مشابه سال گذشته 663 هزار تن بود که ناشی از برداشت زود هنگام گندم می‌شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر راه‌اندازی سامانه خرید تضمینی گندم افزود: به همت وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی ایران، این سامانه جامع راه‌اندازی شد و هم‌اکنون گندم تنها از کشاورزانی تحویل گرفته می‌شود که مشخصات آنان در سامانه ثبت شده و بدون وجود اطلاعات آنان در سامانه، پرداخت پول امکان‌پذیر نخواهد بود. سیف در همین خصوص ادامه داد: در حال حاضر چالش ما ثبت مشخصات کشاورزان در سامانه است و تاکنون 570 هزار تن از کل گندم‌های خریداری شده در سامانه ثبت شده و پرداخت پول آن از چند روز دیگر شروع می‌شود.
وی عنوان کرد: ارزش کل گندم‌ها به 3700 میلیارد تومان می‌رسد و تلاش ما این است که حداقل 50 درصد پول گندم‌های خریداری شده به حساب گندم‌کاران واریز شود.

توزیع کالاهای اساسی برای تنظیم بازار در ماه رمضان

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه از توزیع کالاهای اساسی برای تنظیم بازار در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: 30 هزار تن انواع برنج، 30 هزار تن شکر و 20 هزار تن روغن برای ایام ماه مبارک رمضان به‌منظور تنظیم بازار این کالاها از طریق شبکه‌های توزیع و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی در سراسر کشور از 22 اردیبهشت در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
سیف تشریح کرد: 30 هزار تن از انواع برنج هندی درجه یک (با نرخ مصوب کیلویی 5200 تومان)، برنج هندی pr11 (کیلویی 2600 تومان)، تایلندی هومالی (کیلویی 3900 تومان) برای مصرف‌کنندگان توزیع می‌شود و روغن نیز با 10 الی 20 درصد تخفیف (طبق توافق با اتحادیه) در فروشگاه‌ها عرضه خواهد ‌شد.
وی به دیگر اقلام مورد نیاز اشاره کرد و افزود: 10 هزار تن شکر بسته‌بندی برای مصارف خانواده‌ها و 20 هزار تن شکر برای مصارف صنف و صنعت نیز برای این ایام از طریق شبکه‌ی توزیع، عرضه می‌شود و درخصوص گوشت قرمز، مرغ و تخم‌مرغ نیز در ستاد تنظیم بازار تدارکات خوبی دیده شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی درخصوص خرید تضمینی دانه‌های روغنی گفت: برای توسعه و تولید پایدار این بخش برنامه‌های خوبی در حال اجرا است و پیش‌بینی تولید 500 هزار تن انواع دانه‌های روغنی در سال جاری وجود دارد که حدود 400 هزار تن آن از نوع دانه‌ی روغنی کلزا است.
سیف با اشاره به شروع خرید تضمینی کلزا در کشور، اضافه کرد: تاکنون 48 هزار تن از این محصول به ارزش 140 میلیارد تومان خریداری شده که این مقدار نسبت به سال گذشته، با به ثمر نشستن سیاست‌های بخش و تلاش دولت تدبیر و امید برای حمایت از تولید داخل و کشاورزان یک و نیم‌برابر بیشتر است. البته در ثبت اطلاعات دانه‌های روغنی نسبت به گندم موفق‌تر بوده‌ایم؛ زیرا گستره‌ی گندم و تولیدکنندگان آن بسیار بیشتر است.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درخصوص خرید تضمینی و نرخ آن نیز خاطرنشان کرد: برخی سؤالات درخصوص دلیل انجام خرید تضمینی در کشور وجود دارد که باید بگویم خرید تضمینی در همه‌ی کشورها برای حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان وجود دارد و در کشور ما نیز بالاتر از نرخ‌های موجود، محصولات کشاورزی خریداری می‌شود و این نباید موضوعی شود تا مداوم با این مسائل دولت مورد انتقاد قرار گیرد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۷  و ۲۱۸ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow