زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
سالیکورنیا، میهمان اراضی شور

سالیکورنیا، میهمان اراضی شور

مساحت زیادی از زمین‌های کشورمان نیمه‌شور است. با انتخاب گیاهان متحمل به شوری و یا شورپسند می‌توان این سطح از اراضی کشور را مستعد کشاورزی کرد. سالیکورنیا گیاهی است شورپسند که در مناطق ساحلی با شوری بسیار بالا قابلیت کشت و زرع دارد. 
این گیاه هم در بخش روغنکشی و هم در بخش تولید خوراک دام استفاده بالایی دارد. شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر با درک اهمیت کشت در مناطق شور در حال تحقیقات و تولید روی این گیاه شورپسند است.
نشریه برای هرچه روشن‌تر شدن فواید و محاسن این گیاه و نحوه فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر، پرسش و پاسخی با دکتر فرود شریفی عضو هیأت علمی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری و مجری طرح سالیکورنیا «شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی هلدینگ کوثر» ترتیب داد که مشروح آن را در ذیل ارائه کنیم. 
در مبحث هزینه فایده سالیکورنیا، چه مزیتی نسبت به سایر محصولات قابل کشت شور یا آبیاری با آب‌های شور دارد؟ 
با توجه به نیاز روزافزون به غذا، روغن و علوفه، نیاز به افزایش بهره‌وری از زمین‌های موجود که حاصلخیز بوده ولی به علت شوری بدون پوشش هستند، از جمله اقدامات ضروری است. یکی از گیاهان شور پسند (هالوفیت) که محققین را در جهت تأمین اهداف بالا قادر می‌سازد گیاه سالیکورنیا می‌باشد. 
از سوی دیگر، در ایران مشکلات موجود در تأمین خوراک دام از عوامل اصلی محدودکننده تولید در بخش دامپروری محسوب می‌شود. شناسایی گیاهان مقاوم و جدید که سازگاری خوبی با شرایط محیطی داشته باشند و از لحاظ ارزش غذایی برای مصرف دام مناسب باشند بسیار ضروری است.
گیاه سالیکورنیا دارای خصوصیات برجسته اقتصادی و زراعی بوده و میزان قابل توجهی علوفه از کشت این گیاه حاصل می‌شود. رویشگاه‌های این گیاه در ایران شامل استان‌های فارس، سمنان، گرگان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، یزد، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اصفهان، قم و تهران می‌باشد. 
این طرح عملیاتی شده در چه مناطقی به‌عنوان یک طرح اقتصادی و پر بازده در‌حال اجراست؟ 
توسعه تولید سالیکورنیا به منظور تولید دانه روغنی در کشورهای مکزیک، امارات و بهویژه عربستان سعودی، با صرف هزینه‌های هنگفت موفقیت آمیز نبود. این عدم موفقیت، نه از حیث تولید، بلکه از نظر اقتصادی و بازار مصرف محصول بوده است. 
این گیاه در مناطقی که باتلاقی و شور هستند مانند دریاچه ارومیه، قم، سواحل خلیج فارس تا دریای عمان رشد میکند. بومی بودن، مهاجم نبودن و کاهش شوری اراضی و اقتصادی بودن از جمله مزیت‌های این گیاه نسبت به بسیاری دیگر از محصولات قابل کشت اراضی شور یا آبیاری با آب‌های لب شور است.
در چه مرحله‌ای از تولید انبوه بذر و توزیع آن قرار دارید؟ 
با توجه به قیمت بالای بذر و کیفیت پایین بذور وارداتی سالیکورنیا، این بذر در مزرعه اشراق واقع در شهرستان ورامین کشت شده و تکثیر آن به‌صورت مکانیزه توسط سازمان اقتصادی کوثر با حمایت معاونت علمی و توسعه فناوری ریاست جمهوری انجام گردیده است.
با توجه به موفقیت‌آمیز بودن فاز اول کاشت، از بذور تولیدی به منظور انتقال تجربه نحوه تکثیر بذر به محققان و کارشناسان و آشنایی با نیازهای زراعی و گونه‌های آن اقدام به کشت سالیکورنیا در جنوب کشور صورت پذیرفت که نتایج حاصله با توجه به شرایط اقلیمی و نامناسب بودن خاک منطقه(شور و قلیا) بستر رشد و استقرار این گونه به خوبی انجام گردید و توانست یکی از روش‌های موفق کاشت سالیکورنیا به حساب آید. 
خوشبختانه اکنون با بذر تولید شده امکان کاشت هزاران هکتار سالیکورنیا فراهم شده است. بذور تهیه شده بوجاری، خالص سازی، درجه‌بندی و کوت و بسته‌بندی شده و می‌تواند به‌عنوان بذر مادری دارای استاندارد و گواهی در اختیار تولیدکنندگان و علاقمندان قرار گیرد. 
لازم به ذکر است که منابع کامل فعالیت هلدینگ کوثر بر گیاه سالیکورنیا در دفتر مجله موجود است، علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به دفتر نشریه از آن‌ها بهره‌مند شوند.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۹ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow