تراریخته
انجمن ارگانیک ایران، علمی نیست

دکتر قره‌یاضی:

انجمن ارگانیک ایران، علمی نیست

نویسنده: مهندس علیرضا علیزاده

دو راهی استفاده یا عدم استفاده از محصولات تراریخت، نشریه را بر آن داشت تا در راستای آگاهی بخشی خود، اقدام به انعکاس اظهار نظرهای اشخاص صاحب نظر در امر ژنتیک گیاهی و انسانی کند و برهمین اساس نتیجه را برعهده خوانندگان فهیم و کارشناس امر می‌گذارد.
دکتر بهزاد قره‌یاضی: فوق دکتری ژنتیک گیاهی از موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج فیلیپین، رئیس امور پژوهش و فناوری سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور، کارشناس مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی و سازمان خوار و بار جهانی در زمینه ایمنی‌زیستی، بنیانگذار و رئیس مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، عضو هیات موسس انجمن ارگانیک انجمن ایمنی زیستی به ریاست دکتر بهزاد قره‌یاضی در طی کارگاهی با عنوان "ایمنی زیستی و اصحاب رسانه" ضمن تشریح گزارش سرویس بین‌المللی دستیابی و استفاده از کاربرد بیوتکنولوژی کشاورزی(آیسا)، به مرور مستندات علمی موید محصولات تراریخته و مقررات ایمنی زیستی در ایران و جهان پرداخت.

محصولات ارگانیک تنها یک درصد از سطح زیرکشت جهان

وی به استناد مقاله‌ای که در سال 2017 منتشر شد، سطح زیر کشت محصولات ارگانیک در جهان را یک درصد عنوان کرد و افزود: حدود 100 سال از نهضت ارگانیک (بازگشت به طبیعت) می‌گذرد. بدون قضاوت در مورد ارگانیکی که در ایران توسط انجمن غیرعلمی ارگانیک با لوگوی غیرقانونی تبلیغ می‌شود‌، آنچه در اروپا و آمریکا به‌عنوان ارگانیک عرضه می‌شود خود اذعان دارند هنوز به یک درصد سطح زیر کشت محصولات کشاورزی نرسیده‌اند. این یعنی بعد از یک قرن تبلیغ لابد ایرادی وجود دارد. این محصولات گران و با ارزش‌افزوده بالا، ممکن است برای چند نفر سودآوری بالایی داشته باشد اما مورد استقبال مردم قرار نگرفته است. قره‌یاضی با اشاره به افزایش سطح زیر کشت محصولات تراریخته در طی سال‌های 1996 الی 2017 ادامه داد: کشورهایی که اینگونه محصولات را کشت می‌کنند تقریبا به سطح اشباع رسیده‌اند؛ به‌عنوان مثال در آمریکا 5/94 درصد و در آرژانتین 100 درصد محصولات تولیدی تراریخته است. البته این میزان درخصوص محصولاتی است که نوع تراریخته آن‌ها وجود دارد. حال چگونه است که محصولات تراریخته در سطح جهان تا 17 درصد سطح زیر کشت را تشکیل می‌دهند؛ اما در مورد ارگانیک با این همه تقلب و تبلیغ بعد از 100 سال، فقط یک درصد سطح زیر کشت را اشغال کرده است.

مقصود تراریخت، بهبود کیفیت

رئیس انجمن ایمنی زیستی هدف از تولید محصولات تراریخته را بهبود کیفیت محصولات، سلامتی انسان و محیط زیست دانست و افزود: هدف از تولید محصولات تراریخت فقط کاهش مصرف سموم نیست. در آمریکا دو نوع سیب زمینی تراریخته به بازار آمده است که اولا هنگام سرخ شدن قهوه‌ای نمی‌شود و ثانیا ماده سرطان‌زای آکریل آمید را ندارند. وی با بیان اینکه اروپاییان بزرگترین واردکننده محصولات تراریخته به‌شمار می‌روند، گفت: 24 کشور این محصولات را زیر کشت برده‌اند. در سال 2017 ارزش بذور تراریخته بیش از 17میلیارد دلار برآورد شد. در همین سال سهم محصولات تراریخته در تولیدات کشاورزی چند صد میلیارد دلار برآورد شد که متاسفانه سهم ایران فقط واردات 5 میلیارد دلاری از این محصولات بود.

برای مطالعه مطلب «اظهارات دکتر قره‌یاضی، قابل پیگیری حقوقی است!» کلیک کنید 

تراریخت‌ها، منجی اقتصاد کشاورزی!

قره‌یاضی در مورد نقش تراریخته‌ها در اقتصاد کشاورزی افزود: هندوستان از بزرگترین وارد‌کننده پنبه به بزرگترین تولید‌کننده آن مبدل شد. این فرآیند با استفاده از پنبه تراریخت در سال‌های 2009-2010 شکل گرفت. ما از 20سال پیش تاکنون طرفدار تولید ملی محصولات تراریخته هستیم. در این دو دهه، فناوری هراسان برای پژوهشگران تراریخته و کشاورزان حامی آن مشکلات زیادی به‌وجود آوردند؛ آن‌ها را صهیونیست، جاسوس و مزدور خارجی نامیدند. اما خبر خوش من این است که با تمام این هجمه‌ها در سال جاری قطعا پنبه تراریخته مجوز کشت دریافت می‌کند.

قوانین ایران برای واردات، تولید و مصرف محصولات دستورزی شده

رئیس انجمن ایمنی زیستی درخصوص قوانین ایران برای تراریخته‌ها گفت: از شروط همه کشورهای دنیا (از جمله ایران) برای پذیرش واردات محصولات تراریخته، تولید و مصرف در کشور مبدأ است؛ در غیراین‌صورت اجازه واردات برای اینگونه محصولات از نظر پدافندی صادر نخواهد شد. باید گفت در این زمینه ایران سختگیرانه‌تر عمل می‌کند و یکی از شرایط واردات به ایران مصرف محصولات در چند کشور پیشرفته جهان است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار نشریه درخصوص ماده مصوب مجلس برای محصولات تراریخت اظهار داشت: در ابتدا پیشنهاد ممنوعیت مطلق تراریخت در مجلس مطرح شد که رای نیاورد. سپس بحث ممنوعیت واردات و استفاده از این محصولات بدون رعایت قانون ایمنی زیستی و سایر قوانین بین‌المللی مطرح شد که من به‌عنوان نماینده دولت در صحن علنی مجلس به آن اعتراض کردم، زیرا از نظر قانون‌اساسی ما موظف به اجرای آن دسته از قوانین بین‌المللی هستیم که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده باشد. شورای نگهبان نیز بر همین اساس بر روی این مصوبه ایراد قانون اساسی گرفت و خواهان رفع ایراد شد.
قره‌یاضی در پایان از مسئولین خواست تا پیگیر تولید محصولات تراریخته باشند چرا که محققین بدون در نظر داشتن منافع شخصی، تلاش‌های بی‌شائبه‌ای درخصوص تکنولوژی تولید این نوع محصولات داشته‌اند.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow