تراریخته
اظهارات دکتر قره‌یاضی(در مورد انجمن ارگانیک)، قابل پیگیری حقوقی است!

دکتر عمرانی:

اظهارات دکتر قره‌یاضی(در مورد انجمن ارگانیک)، قابل پیگیری حقوقی است! 

نویسنده: مهندس علیرضا علیزاده

دکتر آزاد عمرانی: دکترای بیوشیمی از دانشگاه لویی‌پاستور فرانسه، عضو هیأت‌رئیسه انجمن ارگانیک کشور، "رئیس هیات‌مدیره دانش‌میوه خاورمیانه"
دکتر عمرانی درخصوص اظهارات رئیس انجمن ایمنی زیستی مبنی بر غیرعلمی و تقلبی بودن انجمن ارگانیک به خبرنگار نشریه گفت: اظهارات وی قابل پیگیری حقوقی و قضایی است. انجمن ارگانیک ایران عضو اتاق بازرگانی صنعت و معدن و کشاورزی است و صلاحیت صدور گواهی مجوز ندارد و فقط محصولاتی را که استانداردهای 11 هزار و یا سایر استانداردهای بین‌المللی را اخذ کرده باشد در پایگاه اینترنتی خودش قرار داده است. انجمن ارگانیک ایران لوگوی خود را در اختیار شخص حقیقی یا حقوقی قرار نمی‌دهد مگر اینکه با اخذ استاندارد 11 هزار تمام شرایط قانونی کشاورزی ارگانیک را احراز کرده باشد. وی با اشاره به اینکه محصولات ارگانیک تدریجا جایگاه خود را در جامعه به دست آورده است، افزود: دشمنی با کشاورزی ارگانیک، دشمنی با کاهش مصرف سموم، کاهش مصرف دارو و سلامت جامعه است. امروزه محصولات ارگانیک به یک ارزش تبدیل شده است. به همین دلیل عده‌ای سودجو نیز هستند که با درج لوگوی ارگانیک روی محصولاتشان گرانفروشی می‌کنند. عضو هیأت رئیسه انجمن ارگانیک کشور ادامه داد: برخی قصد دارند محصولات ارگانیک را بی‌ارزش کنند و این گونه اظهارات مقرضانه است. عده‌ای برای هموار کردن راه تولید و واردات تراریخته، این حرف‌ها را می‌زنند.

منفعت‌طلبان، دوست‌دار تراریخته 

عمرانی در پاسخ به تقلبی و غیرعلمی تلقی شدن انجمن ارگانیک توسط رئیس انجمن ایمنی‌زیستی اذعان داشت: غیرعلمی کسانی هستند که با سوءاستفاده از برخی انجمن‌های علمی و دانشمندنمایی، شرکت تجاری در مکان انجمن علمی ثبت می‌کنند و برای توسعه و ترویج محصولات تراریخته، اعتبار انجمن‌های علمی ما را هزینه می‌کنند. وی درخصوص سطح زیرکشت محصولات ارگانیک بیان کرد: طبق آمار فائو در پایان سال 2015 حدود 57.8 میلیون هکتار اراضی گواهی‌شده ارگانیک در جهان موجود است. همچنین 4800 میلیون هکتار اراضی مستعد کشاورزی در دنیا وجود دارد. با این حساب 1/2 درصد، زیرکشت محصولات ارگانیک قرار دارد. در بهترین حالت سطح زیرکشت محصولات تراریخته تنها 3/8 درصد کل اراضی مستعد کشاورزی دنیاست. آمار 17 درصدی سطح زیرکشت دنیا به محصولات تراریخته، نامعتبر است و هیچ نهاد رسمی مانند فائو این آمار را تایید نمی‌کند.

برای مطالعه مطلب «انجمن ارگانیک ایران، علمی نیست» کلیک کنید 

آمارهای نامعتبر آیسا (ISAAA)

دکتر عمرانی افزود: 172 کشور در دنیا محصولات ارگانیک تولید می‌کنند این در حالی است که از سال 2015 تا 2017 کشورهای تولیدکننده تراریخته‌ها از 27 کشور به 24 کشور کاهش یافت. مردم آمارهای مربوط به محصولات ارگانیک را می‌توانند از سایت سازمان خوار بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) رصد کنند. اما آمارهای محصولات تراریخته توسط سایت نامعتبر آیسا (ISAAA) ارائه می‌شود که به‌دفعات آمارهای اشتباه آن درخصوص کشت تراریخته‌ها در ایران، توسط رسانه‌ها اعلام شده و توسط مدیران وزارت جهادکشاورزی تکذیب شده است!

اروپایی‌ها از تولید تراریخت، پا پس کشیده‌اند؟ 

عمرانی بیش از 90 درصد تولیدات تراریخته را متعلق به آمریکا و کانادا، برزیل و آرژانتین دانست و در ادامه گفت: سایر کشورها به جز هندوستان سهم بسزایی در تولید تراریخته‌ها ندارند و حتی سطح زیرکشتی زیر یک میلیون هکتار به این محصولات تخصیص داده‌اند. بسیاری از کشورهای مهم و صنعتی دنیا از کشت تراریخته پا پس کشیده‌اند، زیرا مخاطرات زیست محیطی و ریسک‌های سلامتی محصولات تراریخته بر منافع اقتصادی مانند افزایش تولید می‌چربد. وی در پایان خاطرنشان کرد: افکار عمومی و دولت مردان نباید تحت تأثیر چنین اظهارات و آمارهایی قرار گیرند. از افرادی که در مورد انجمن ارگانیک اظهار نظراتی داشته، تقاضا می‌کنم، نه به‌عنوان یک مقام مسئول بلکه به‌عنوان یک شهروند، در صورت رویت تخلف از سوی انجمن ارگانیک ایران، موارد تخلف را به مراجع قانونی و ذیربط گزارش دهند و پیگیری نمایند.

برای مطالعه مطلب «در مورد تراریخته، بدون منطق نمی‌توان نگران شد!» کلیک کنید

مهندس اسکندری:

امکان ندارد اجازه تولید محصولات تراریخته را بدهیم

به‌نقل از خبرگزاری دانشجو، مهندس محمدرضا اسکندری، وزیر اسبق جهادکشاورزی و مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر، در نشست خبری فروردین امسال، درباره تولید و انبوه‌سازی محصولات تراریخته گفت: طبق معاهده بین‌المللی «کارتاهنا» کشورهایی که روی محصولات تراریخته کار می‌کنند باید عضو کارتاهنا باشند و طبق همان معاهده هم باید برای کشور قانون ایمنی زیستی مصوب می‌شد. 
وی ادامه داد: با تغییر دولت اعلام کردیم که امکان ندارد، اجازه تولید محصولات تراریخته را در مزرعه بدهیم، این کار باید بر اساس قانون ایمنی زیستی و آن هم فقط در حد کار تحقیقی-عملی باشد. وزیر اسبق جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید محصولات تراریخته موافق و مخالف دارد، بیان داشت: مخالفان تولید تراریخته حرف علمی و فنی می‌زنند. موافقان تولید محصولات تراریخته حاضر به شرکت در مناظره با مخالفان تولید تراریخته نیستند و حتی افرادی که به لحاظ سازمانی دارای قدرت هستند، حق مصاحبه را از مخالفان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به گونه‌های مختلف سلب کرده‌اند. اسکندری تصریح کرد: افرادی که خواستار تولید و انبوه‌سازی محصولات تراریخته هستند با بودجه پژوهشی کشور، شرکت دانش‌بنیان تأسیس کرده‌اند و خودشان هم عضو کمیته نظارت بر تراریخته و کمیته مجوز برای واردات محصولات تراریخته هستند. نباید کسی که شرکت دانش بنیان برای تولید محصولات تراریخته تأسیس کرده خودش هم مسئول کمیته ارزیابی و صدور مجوز باشد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow