تراریخته
در مورد تراریخته، بدون منطق نمی‌توان نگران شد!

دکتر حاجی‌محمدی:

در مورد تراریخته، بدون منطق نمی‌توان نگران شد!

نویسنده: مهندس علیرضا علیزاده

دکتر بهادر حاجی‌محمدی: فوق‌دکترای سم‌شناسی موادغذایی از دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، رئیس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد، مدیرگروه بهداشت و ایمنی موادغذایی علوم پزشکی یزد، بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران
دکتر حاجی محمدی در مصاحبه با خبرنگار نشریه با اشاره به تحقیقات گسترده انجام شده در داخل در حوزه ایمنی غذایی مواد تراریخته گفت: در این مطالعات سه گروه جیره غذایی مختلف اعم‌از برنج تراریخته، جیره بدون برنج و جیره برنج غیرتراریخت در نظر گرفته شده‌است.
طبق آنالیزهای بیوشیمیایی روی بسیای از اندام‌‌ها نمونه‌گیری شده از موش‌های آزمایشگاهی، به این نتیجه رسیدیم که هیچ تفاوتی بین اندام موش مصرف‌کننده تراریخته با موش غیرمصرف‌کننده آن وجود ندارد.

مصرف تراریخته‌ها به نسل بعدی ضرر نمی‌زند!

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران با تأکید بر گردآوری و انتشار مطالعات انجام شده بر روی برنج تراریخته در دنیا، افزود: ما در مورد سنجش سلامت برنج تراریخته تحقیقات متا آنالیزی انجام داده‌ایم. اکثر تحقیقات جهانی در این زمینه در طی 90 روز انجام شده که آن هم بی‌دلیل نیست؛ چرا که مصرف برنج تراریخته قابلیت انتقال به نسل بعد را ندارد. سم نوعی پروتئین است و نمی‌تواند به نسل بعدی منتقل شود. آن چیزی که می‌تواند به نسل‌های بعدی منتقل شود محصول هر ژن است. وی با اشاره به اینکه در هیچ‌جای دنیا دلیل علمی مبنی بر ایجاد سمیت مواد تراریخته در بدن موجود مصرف‌کننده در دراز مدت ارائه نشده است، ادامه داد: اگر قرار باشد در مورد هر چیزی بدون پشتوانه علمی بهانه‌جویی کرد، پیشرفتی حاصل نخواهد شد. افرادی که در مورد مصرف محصولات تراریخته شُبهه می‌آفرینند باید با دلیل علمی صحبت کنند. ملاک همه دانشمندان جهان کارهای تحقیقاتی است، حتی یک مطالعه در دنیا نیست که ثابت کند تراریخته‌ها در نسل بعدی ما ضرر ایجاد می‌کنند. امروز اکثر کشورهای دنیا مصرف‌کننده محصولات تراریخته‌اند؛ آیا همه آن‌ها بی‌فکرانه مصرف می‌کنند؟!

رئیس سازمان غذا و دارو تحقیقات ما را رد کرد!

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در پاسخ به سوال خبرنگار نشریه درخصوص رد تحقیقات مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد توسط رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: بله رئیس سازمان غذا و دارو، تحقیقات ما را رد کرد. ما نسبت به این موضوع اعلام موضع رسمی کرده و با نامه رسمی و مکتوب از دکتر اصغری، رئیس سازمان مذکور، خواستیم در مصاحبه بعدی خود از محققان این عرصه دل‌جویی به‌عمل بیاورند؛ که متاسفانه این کار را انجام ندادند. گفتنی است که عده‌ای از مشاوران و افراد رابط، مقرضانه اطلاعات غلطی به وی مخابره کردند. طوری که بیان شده بود این مطالعات یک پایان‌نامه دانشجویی است در صورتی که این تحقیقات از طرف معاونت پژوهشی نهاد ریاست جمهوری حمایت می‌شد.

برای مطالعه مطلب «بیوتروریسم؛‭ ‬تهمت‭ ‬یا‭ ‬استناد» کلیک کنید

با واردات تراریخته مخالفم!

حاجی محمدی در ادامه اذعان داشت: ما نمی‌توانیم به تراریخته" نه" بگوییم. باید آن دسته از محصولات تراریخته‌ای که با آب و خاک ما هماهنگ‌اند در کشور تولید شود. من با واردات محصولات تراریخته مخالفم، نباید تولید نشدن محصولات تراریخته در کشور چراغ سبزی برای واردات آنها باشد. تراریخته‌ها محصولاتی فناورانه هستند. وقتی محصولی فناورانه، از طریق واردات به کشور آورده شود قطعا خسارت بیشتری به بدنه اقتصاد کشور وارد می‌کند.

دکتر عیسی کلانتری: موافق مصرف تراریخته هستم

به نقل از تسنیم؛ دکتر عیسی کلانتری درباره این پرسش که "سازمان محیط‌زیست در دولت یازدهم با محصولات تراریخته به شدت مخالفت می‌کرد و شما چه برنامه‌ای برای این محصولات دارید"، گفت: البته امروز در 160 میلیون هکتار اراضی دنیا که معادل ظرفیت 20 برابر کشاورزی ایران است، محصولات تراریخته تولید می‌شود. در حدود 7-6 سال قبل تحقیقات جامعی در 70 دانشگاه دنیا با حدود 500 میلیون دلار بودجه انجام شد با این مضمون که آیا محصولات تراریخته به سلامت انسان لطمه می‌رساند یا خیر؟ که به هیچ نتیجه‌ای نرسیدند و نتوانستند ثابت کنند این محصولات ضرر دارد. بخش عمده‌ای از موادغذایی وارداتی را تراریخته است و در حال‌حاضر مردم ایران در مصرف گوشت، مرغ، ذرت و سویا از محصولات تراریخته استفاده می‌کنند. مخالفتی با مصرف تراریخته ندارم و آن گروهی که مخالف هستند بی‌دلیل فقط شعار می‌دهند. درباره نسبت دادن تراریخته به بنیاد راکفلر افزود: در حالی که تا به‌حال آن‌هایی که مخالف تراریخته هستند یک استدلال منطقی و علمی که محصولات موجب بیماری در دنیا می‌شوند؛ ندارند و حرف‌های سیاسی و شعاری مطرح می‌کنند. اصلا موضوع تراریخته برای محیط‌زیست است و هیچ دلیلی برای مخالفت وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد: 10 تا 15 سال است که کشور از محصولات تراریخته و این مسئله محروم است و باید دلیل علمی در این رابطه مطرح شود. 

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow