نساجی
حلاجی کشت نشدن پنبه

پشم گوسفندان داخلی دور ریخته می‌شود

حلاجی کشت نشدن پنبه، واردات پشم

نویسنده: مهندس محمدرضا منصوریان

حضور ملموس و گسترده الیاف مصنوعی همچون ویسکوز، کلاور، پلی‌استر، پلی‌آمید، ترویرا و... در زندگی روزمره (از پوشاک تا فرش) بسیاری از بیماری‌ها همچون حساسیت‌های پوستی، تأخیر در تعرق و در شرایط حادتر خطرات قلبی عروقی را باعث می‌شود. حال آنکه تولیدات حاصل از پشم گوسفندان و دیگر احشام، پنبه و دیگر الیاف طبیعی علاوه‌بر سلامت بدن، جلوگیری از بوی نامطبوع در ماه‌های گرم، موجب خنکی و تعرق خوب بدن نیز می‌شود. اما مسئله، تعطیلی کارگاه‌های فرش و نمدبافی است درحالی که در برخی استان‌ها پشم گوسفندان به‌واسطه نداشتن مشتری، در دشت‌ها، صحرا و رودخانه‌ها رها می‌شود که همین موضوع آلودگی‌های محیط‌زیستی را نیز در پی دارد. از طرف دیگر خروج ارز برای واردات پنبه و پشم صورت می‌گیرد. البته در برخی استان‌ها نیز پشم گوسفندان با کیلویی 2500 تومان به‌فروش می‌رسد. حال سوال این است که اگر پشم داخل کیفیت لازم را ندارد، پس چه سازمانی متولی اصلاح گوسفندان با پشم مناسبِ صنعت داخلی است؛ تا بتوانیم از واردات آن بی‌نیاز شویم؟ چرا تلاش برای خودکفایی در پنبه دیده نمی‌شود؟

استفاده از مواد اولیه منسوجات مصنوعی در صنایع جهان اجتناب‌ناپذیر است!

مهندس افسانه محرابی، مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک، تامین پنبه نیمی از نیاز واحدهای ریسندگی پنبه‌ای کشور را در داخل میسر دانست و در ادامه به نشریه گفت: تولید پنبه داخلی حداکثر نیمی از نیاز صنایع داخلی را تأمین و طبعا الباقی نیاز واحدها بایستی با حداقل هزینه وارد گردد. از طرفی با توجه به قیمت پایین‌تر الیاف مصنوعی در جهان و کاربردهای متنوعی که با بکارگیری آن‌ها قابل حصول است، بکارگیری الیاف مصنوعی متداول می‌باشد.
وی افزود: تولید الیاف مصنوعی، همچون الیاف پلی‌استر، در ایران نیز از رونق مناسبی برخوردار بوده و حتی این الیاف از کالاهای صادراتی کشور محسوب می‌شود. مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک درخصوص پشم مورد استفاده در صنایع وابسته تصریح کرد: پشم تولید داخل، در صنایع فرشبافی مورد استفاده بوده اما برای صنعت فاستونی، واردات پشم متناسب با این نوع تولیدات ضروری است.
محرابی با اذعان به خسارات وارده حاصل از قاچاق یا واردات محصولات بی‌کیفیت ادامه داد: همواره واردات محصولات بی‌کیفیت خارجی مساله‌ساز بوده که «وزارت صنعت، معدن و تجارت» با همکاری سازمان ملی استاندارد و همکاری در زمینه تدوین استانداردهای مناسب، سعی درکاهش ورود چنین کالاهایی دارد. 
تعیین قیمت پایه وارداتی برای کالاهای حساس نیز از دیگر اقدامات این دفتر است. از طرفی در سال‌های اخیر سعی شده تا در جهت همکاری با ستاد مبارزه با قاچاق کالا، اقدامات ویژه‌ای از سوی این دفتر انجام پذیرد. وی درخصوص سیاست‌های دفتر صنایع نساجی و پوشاک گفت: انعکاس مطالب انجمن‌ها و تشکل‌های ذیربط به‌عنوان مصرف‌کنندگان پنبه داخلی به وزارت جهادکشاورزی، تعامل مستمر با صندوق پنبه ایران و ارائه نقطه‌نظرات این دفتر به صورت ماهانه و برگزاری جلسات متعدد با سازمان حفظ‌نباتات از جمله فعالیت‌های این دفتر می‌باشد که به‌منظور حل مسائلی مانند بررسی و حل معضلات واردات پنبه، افزایش سطح زیر کشت و بهبود کیفیت پنبه‌های تولیدی در دستور کار قرار دارد. مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک با اشاره به موجودی پنبه پایان فصل سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: همواره خرید پنبه تولید داخل توسط واحدهای نساجی مورد توجه بوده است. در عین‌حال مباحث کیفی ارقام مختلف پنبه‌های تولید داخل نیز مطرح است. ضمنا این دفتر جهت کمک به کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی و شرایط مناسب تولید منسوجات طبیعی که دارای ارزش‌افزوده بالاتری نیز می‌باشند، نسبت به تعیین حقوق ورودی ممکن جهت واردات پنبه اقدام کرده است.

تولید پنبه داخل جوابگوی صنایع وابسته نیست!

مهندس کاویانی، مسئول صندوق پنبه ایران، با تأیید ناکافی بودن تولید پنبه داخل برای کارخانه‌های ریسندگی به نشریه گفت: صنعت نساجی سالانه به حدود 120 هزار تن پنبه نیاز دارد که از این میزان 50-60 هزار تن از طریق تولید داخل تامین می‌شود و 50-65 هزار تن نیز در سال واردات صورت می‌گیرد.
وی به معضلات بر سر راه توسعه کشت پنبه اشاره کرد و افزود: طولانی بودن دوره رشد، عملکرد پایین، قیمت پایین خرید تضمینی، گران و اختصاصی بودن ماشین مخصوص برداشت پنبه از دلایل اصلی است که استقبال نکردن کشاورزان را به همراه دارد. البته در سال‌های اخیر تلاش شده تا ارقامی با عملکرد بالا و کوتاه بودن دوره رشد تولید شود.
مسئول صندوق پنبه ایران درباره استفاده منسوجات مصنوعی اظهار داشت: در البسه‌هایی که به‌صورت مخلوط از نخ‌های پلی‌استر و پنبه استفاده می‌شود باید به‌صورت استاندارد 35 درصد پلی‌استر و 65 درصد پنبه باشد اما افزایش قیمت پنبه باعث شد تا بعضی از تولیدکنندگان در محصولات خود از 80 درصد پلی‌استر و تنها 20 درصد پنبه استفاده کنند که این موضوع در کنار اتوگیری بهتر لباس‌های پلی‌استر سبب رونق آن‌ها در بازار می‌باشد و از نظر بهداشتی به‌خصوص برای لباس کودکان و لباس زیر توصیه نمی‌شود.

بدون استفاده ماندن
حدود 2 هزارتن پشم تولیدی استان گلستان

مهندس عبدالغفار تخله، مدیر امور دام استان گلستان، تولید پشم گوسفندان در این استان را بیش از دو هزار تن خواند و به نشریه گفت: عمده پشم‌های تولیدی این استان دور ریخته می‌شود که دلیل اصلی آن عدم توجیه اقتصادی و نبود بازار مناسب برای استفاده در صنایع تبدیلی همچون پوشاک است.
وی با برشمردن معیارهای کیفیت پشم حاصل از گوسفندان ادامه داد: موج و طول پشم‌ها نقش بسزایی در محل استفاده آن‌ها خواهد داشت که برهمین اساس پشم گوسفندان می‌تواند در نمدبافی، قالی‌بافی و پوشاک مورد استفاده قرار گیرد اما چیزی که شاهد آن هستیم استفاده از منسوجات مصنوعی و یا وارداتی در صنایع وابسته است.

پشم گوسفندان ایران 
مورد استفاده در 70درصد از صنعت فرش‌بافی

مهندس محمدرضا عابد، مدیرعامل شرکت فرش ایران، پشم ایرانی را مورد استفاده در بیش از 70 درصد از مواد اولیه فرش دستباف عنوان کرد و به نشریه گفت: اکثر کارخانه‌های ریسندگی داخل با توجه به طول الیاف، فنریت و کیفیت از پشم گوسفندان مناطق ایلام، کرمانشاه، سیستان، زابل استفاده می‌کنند.
وی افزود: پشم تولیدی گوسفند اگر معیارهای لازم برای استفاده در فرش بافی را نداشته باشد می‌توان در گبه یا دیگر صنایع دستی مرتبط مورد استفاده قرار گیرد و نباید دور ریخته شود. عابد واردات پشم گوسفندان را تنها برای قالی‌های ریزباف دانست و خاطرنشان کرد: چون امکان تاپس نمودن پشم در ایران محدود می‌باشد، تاپس پشم برای فرش‌های ظریف و فاستونی وارد می‌شود.

می‌توانیم پنبه را صادر کنیم؛ اگر...

محمدابراهیم پیرزاده، کشاورز نمونه محصول پنبه در سال 95، درخصوص توسعه کشت و کار پنبه به نشریه گفت: اگر مراحل کاشت، داشت و برداشت پنبه به‌صورت مکانیزه تسهیل شود شاهد رونق گرفتن کشت این محصول خواهیم بود و حتی می‌توانیم صادرات هم داشته‌باشیم.
وی افزود: این گیاه نیاز آبی کمتری نسبت به دیگر محصولات همچون ذرت دارد و علاوه بر آن دولت با قیمت 3400 تومان، محصول نهایی را از کشاورزان خریداری می‌کند.

ماهیگیری یاد بدهیم!

به‌نظر می‌رسد اهتمامی را که برای خودکفایی در الیاف مصنوعی داشتیم؛ اگر صرف کشت پنبه و اصلاح پشم‌های تولیدی می‌کردیم علاوه‌بر بهترشدن شرایط سلامتی، برای کشاورزان و رونق اقتصادیشان نیز امیدوارکننده‌تر می‌شد؛ چرا که  با در نظر گرفتن تعرفه‌های وارداتی و خرید تضمینی با قیمت حداقلی برای تولیدکنندگان به‌منزله؛ ماهی دادن است نه یاد دادن ماهیگیری! 

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow