زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
اتفاقات خوب در صنعت چای

اتفاقات خوب در صنعت چای

در حاشیه برگزاری بیست و پنجمین دوره نمایشگاه اگروفود تهران نشستی را با مهندس احمدرضا بخشی، عضو هیأت‌مدیره بنکداران غذایی و رئیس کمیسیون تخصصی چای، انجام دادیم که از نظر می‌گذرد:
 نظر شما در مورد نمایشگاه اگروفود امسال چیست؟ 
با توجه به ممنوعیت واردات نزدیک به 1400 قلم کالا، نمایشگاه امسال نتوانست مثل نمایشگاه سابق موفقیت چندانی داشته باشد به‌عنوان مثال شرکت‌های فعال در حوزه روغن‌زیتون حضور مثمرثمری را نداشتند چرا که واردات روغن زیتون ممنوع شده است.
تأثیر تحریم‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
نمی‌توان گفت تحریم‌ها تأثیر ندارد اما می‌توان با مدیریت صحیح از زیر بار تحریم‌ها خارج شد.
با توجه به فعالیت شما در صنعت چای، وضعیت این صنعت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 
صنعت چای کشور به یک بالندگی رسیده و در واقع با تمهیداتی که در کمیسیون تخصصی چای اندیشیده شد (چه در زمینه ارزش‌افزوده که سال گذشته موفق بود و چه در زمینه تخصیص ارز که با توجه به اینکه ارز را از روی چای برداشتند) و نظر مساعد مسئولین توانستیم مجددا ارز را به چای تخصیص دهیم.
من آینده این صنعت را روبه رشد می‌دانم و با دعوتی که از سازمان جهانی چای انجام شد(TMC) و برپایی دوره‌های آموزشی، ما از چای ایرانی 12 نوع فوم استخراج کردیم.
با توجه به ارقام مختلف چای خارجی به کشور چه اقدامی را کمیسیون تخصصی چای برای فرهنگ‌سازی استفاده از چای ایرانی انجام داده است؟
ما بیش از یک مقدار مشخص در سال نمی‌توانیم تولید چای داشته باشیم و با توجه به میزان مصرف مجبوریم مابقی را وارد کنیم و البته این چیز بدی نیست. کشاورزی ما باید به‌گونه‌ای باشد که قدرت صادرات به دنیا را داشته باشیم. با توجه به فقر آبی که در کشور وجود دارد، باید الگو کشت را تغییر بدهیم. 
در زمینه چای تقریبا 15 درصد تولید داخلی داریم و از این میزان حداقل 5درصد آن صادر می‌شود (از 15000 تن آن 5000 تن آن صادر می‌شود) پس در واقع 10 هزار تن تولید داریم. مصرف سرانه چای برای هر نفر 4/1 کیلوگرم اعلام شد که تقریبا 120 هزارتن در سال می‌شود؛ یعنی معادل 110 هزار تن واردات داریم ولی باید با هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی صحیح کاری کنیم این میزان چای، باکیفیت وارد کشور شود. 
 در کمیسیون تخصصی چای در مورد بسته‌بندی، چه تدابیری اندیشیده شد؟
ما تقریبا 5000 تن صادرات چای داریم و کمیسیون تخصصی چای، طرحی را ارائه داد تا برمبنای آن واردات بر پایه صادرات انجام گیرد؛ یعنی چای را از هند یا سریلانکا وارد و بسته‌بندی کنیم بعد به دیگر کشورها صادر کنیم که امکان ارزآوری از این طریق برای کشور ایجاد می‌شود. هر کشوری صنعت بسته‌بندی خاص خود را دارد و مثلا در کشورهای حوزه آمریکای‌شمالی و جنوبی کالا را به‌صورت پاکت‌های متالایزی استفاده می‌کنند. در کشور ما چون ذائقه و نگاه مردم متفاوت است این بسته‌بندی فرق می‌کند. ما ابتدا باید بازار هدفمان مشخص شود که این بازار هدف خارجی است یا داخلی و برای چه کشوری است و با توجه به سلایق افراد آن کشور بسته‌بندی را انجام دهیم. البته خوشبختانه ما با تنوع بسته‌بندی مواجه هستیم که می‌تواند بهتر از این هم بشود.
در زمینه صنعت چای حمایت دولت در سال حمایت از کالای ایرانی را چگونه می‌بینید؟ 
اگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها مصرف چای پرسنل خود را از چای ایرانی تأمین کنند و فقط جنبه تشریفاتی نداشته باشد و اجرایی گردد مشکل نخواهیم داشت.
اگر ما کیفیت کالای خودمان را خوب کنیم احتیاجی به دستور نیز نخواهد بود مثلا برنج ایرانی را چه به ما بگویند بخورید یا نه؛ همه آن را مصرف می‌کنند چون بهترین برنج دنیا است ولی برای استفاده از برنج خارجی حتما باید دستوری در کار باشد تا مصرف شود. 
جایگاه جهانی ایران در تولید چای کجاست؟
در زمینه مصرف چای بین چهار یا پنج کشور اول در جهان قرار داریم و این تفاوت زمانی است که ترکیه بازار واردات خود را باز می‌کند و یا به خاطر کاهش سطح زیرکشت در اثر فقر سفره‌های آبی(از 35 هزار هکتار به 21 هزار هکتار) تنزل رتبه ایجاد می‌شود.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow