زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
می‌توان بیش از این امیدوار بود

جهاد نصر
رونق اشتغال پایدار را با رمز افزایش تولید کلید زده است
می‌توان بیش از این امیدوار بود

افزایش 3/5میلیون تنی محصولات کشاوررزی با اجرای طرح رهبری
جهان به دنبال راه‌کارهای نو و رسیدن به محصول بیشتر با هزینه کمتر است و طرح 550 هزار هکتاری نیز در زمره همین راه‌کارها است که توانسته هزاران کشاورز و روستایی را در استان های خوزستان و ایلام گردهم آورد تا در زیر لوای جهاد نصر، پرچم تولید باکیفیت را بر افرازند. 
مطالب زیر به همت روابط عمومی جهاد نصر و با تحلیل خبرنگاران و گزارشگران تهیه شده که توجه شما را به مطالعه آن جلب می‌کنیم:  یادمان هست انقلاب اسلامی ایران با شعار رفع محرومیت و حمایت از مستضعفان و با پشتیبانی قاطع و گسترده این اقشار به پیروزی رسید. پس از آن بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ فرمان ایجاد جهاد سازندگی را صادر کردند. هدف از تشکیل این نهاد تسریع در روند اقدامات و بر اساس آنچه در تارنمای رسمی این نهاد درج شده است «مبارزه با فقر به جا مانده از رژیم سابق» بوده است.
همچنین افزایش تولیدات کشاورزی و عمران و آبادانی در روستا‌ها نیز از دیگر دلایل تشکیل جهاد سازندگی بود. جهاد سازندگی بعدها به وزراتخانه‌ای در دولت ارتقا یافت و در سال ۱۳۷۹ با وزارت کشاورزی ادغام شده و با نام وزارت جهاد کشاورزی فعالیت خود را ادامه داد. هدف از انجام این اقدام سامان بخشیدن به بخش برزگری، حذف موازی کاری‌ها و تجمع امور زراعی و توسعه و عمران روستایی بوده است. هر چند برخی از کشاورزان نسبت به نبود برنامه در کاشت محصولات گیاهی انتقاد دارند.

تبدیل اراضی بیابانی به کشاورزی از دستاورد‌های ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی
خوشبختانه اجرای مرحله اول این پروژه در خوزستان به پایان رسیده است و مرحله دوم نیز بر اساس گفته‌ها احتمالا تا سال ۱۴۰۰ به اتمام برسد، هر چند انجام بخش نخست نیز پر پیچ و خم بود و عواملی مانند ناچیز بودن اعتبارات پیشرفت طرح را با کندی مواجه ساخت تا اینکه پس از سفر رئیس جمهور یک و نیم میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به توسعه این برنامه اختصاص یافت.
محمد جواد صالحی نژاد مدیرعامل موسسه جهاد نصر (مجری اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری) با اشاره به اجرای مرحله اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری گفت: طرح احیای اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام حاصل مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۵ به استان خوزستان است و عملیات اجرایی مرحله اول طرح در سطحی معادل ۲۹۵ هزار هکتار به اتمام رسیده است که در سال زراعی ۹۹-۹۸، ۲۸۵ هزار هکتار از این اراضی به زیر کشت رفتند.
او افزود: مرحله نخست این طرح با مشارکت بالغ بر ۱۲۱ شرکت پیمانکاری، ۳۳ شرکت تامین کننده، ۴۰ شرکت مشاور و متوسط ۷هزار و ۸۵۰ نفر نیروی انسانی در سال اجرایی و عملیات آنها به اتمام رسیده است. طرح‌های مرحله اول در۲۰ شهرستان استان خوزستان و ۳ شهرستان استان ایلام اجرا گردیده است.
صالحی نژاد در خصوص دستاورد‌های مرحله اول بیان کرد: ایجاد اشتغال در دوره اجرا به طور متوسط ۷ هزار و ۸۵۰ تن بوده و ایجاد اشتغال مستقیم در زمان بهره‌برداری حدود ۷۹ هزار نفر بود. ضمن آنکه در زمان بهره‌برداری برای ۸۲ هزار تن اشتغال غیر مستقیم ایجاد گردید. کاهش ۳۵ درصدی راندمان مصرف آب قبل از اجرای طرح و رسیدن آن به طور متوسط به ۶۰ درصد از جمله دیگر نتایج طرح بوده که حدود ۸۸۵ میلیون متر مکعب در سال صرفه جویی به همراه خواهد داشت.

افزایش 3/5 میلیون تنی برداشت محصولات نسبت به سال پایه
مدیرعامل موسسه جهاد نصر میزان تولیدات کشاورزی در سال شـروع طرح (۱۳۸۷) را در محدوده فـاز اول حدود یک میلیون و ۷۵ تن عنوان کرد سپس اظهار داشت: در سـال زراعـی ۹۸-۹۷ از ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی مورد بهره‌برداری حدود، 25/5 میلیون تن محصول برداشت شده که نشان‌دهنده افزایش 5/3 میلیون تنی نسبت به سال پایه است.
این مقام مسئول تصریح کرد: از مجموعه ۸۴ شرکت پیشبینی شده برای اراضی استان خوزستان تعداد ۸۱ شرکت با ۱۳ هزار و ۶۶۹ نفر عضو فرآیند ساماندهی و تشکیل آن را به اتمام رسانید و میزان ۲۴۵ هزار و ۱۵۷ هکتار اراضی تحت پوشش این شرکت‌ها قرار گرفتند. از مجموع ۲۹۵ هزار اراضی فاز یک طرح، برای ۹۹ درصد اراضی؛ شرکت‌های تعاونی تولید شده است.
محمد جواد صالحی‌نژاد در زمینه اقدامات صورت گرفته در فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اذعان داشت: تعیین اراضی فاز دوم طرح در سطح ۲۵۵ هزار هکتار، تهیه جدول تخصیص آب و همچنین مطالعات در مورد نوع اراضی صورت پذیرفته که به امضای مشترک معاونین وزارت جهادکشاورزی و وزارت نیرو نیز رسیده است.

هزینه‌های طرح ۵۵۰ هزار هکتاری
او در خصوص قالب فرمت‌های مورد نظر سازمان برنامه و بودجه کشور بیان داشت: انجام برآورد اولیه اعتبار شبکه‌های اصلی توسط وزارت نیرو شامل احداث کانال‌های اصلی و خطوط انتقال آب به طول ۴۲۹ کیلومتر، احداث ایستگاه‌های پمپاژ شامل ۱۰۷ واحد، احداث شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی در سطح ۲۵۰ هزار و ۹۰۳ هکتار با مبلغ برآوردی ۱۰۳ هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال است.
صالحی نژاد ادامه داد: برآورد اعتبار مورد نیاز برای احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی در سطح ۲۲۵ هزار هکتار، اجرای زهکشی زیرزمینی در سطح ۱۹۶ هزار و ۸۰۳ هکتار و تجهیز و نوسازی اراضی در سطح ۱۹۱ هزار و ۴۰۳ هکتار با مبلغ برآوردی ۱۰۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بر مبنای فهرست بهای سال ۱۳۹۷ مشخص شده است.
مدیرعامل موسسه جهاد نصر گفت: تعیین اراضی اولویت اول در سطح ۵۰ هزار هکتار از اراضی، تامین آب شده و فاز دوم طرح جهت اجرا در سال ۹۹ و با برآورد اعتبار بروز شده ۵۲ هزار و ۳۲۸ میلیارد ریال؛ معادل ۳۳ هزار و ۷۱۱ میلیارد ریال سهم وزارت جهاد کشاورزی و ۱۸ هزار و ۶۱۷ میلیارد ریال برای وزارت نیرو است. تعیین اراضی اولویت دوم در سطح ۳۹ هزار هکتار از اراضی تامین آب شده فاز دوم طرح جهت اجرا در مدت ۲ سال؛ با اعتبار بروز شده ۵۵ هزار و ۴۸ میلیارد ریال؛ معادل ۲۶ هزار و ۷۲۵ میلیارد ریال سهم وزارت جهاد کشاورزی و ۲۸ هزار و ۳۲۳ میلیارد ریال برای وزارت نیرو بوده که به امضای مشترک معاونین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو رسیده است.

خوزستان رتبه اول کشاورزی را در کشور دارد
خدارحم امیری‌زاده مدیر جهاد کشاورزی خوزستان در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه جهاد کشاورزی خوزستان نقش مهمی در توسعه کشاورزی خوزستان داشته گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال مقدار کل تولید گندم که یکی از محصولات مهم و راهبردی کشور حساب می‌شود، به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن برسد. ضمن آنکه پارسال مقدار یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم از کشاورزی خریداری شد.

بازگشت به روستا و انتقاد برخی کشاورزان
طرح ۵۵۰ هزار هکتاری موجب بازگشتن عده‌ای از روستاییان به شهر نیز شده است. محمد رضا عبیات از جمله این افراد بوده که به امید یافتن زندگی بهتر در شهر، دهستان خود را رها کرده بود، اما حالا در روستا مشغول به کار است. او می‌گوید: سال‌ها پیش به دلیل غیر قابل کشت بودن زمین‌ها، اینجا را ترک کردیم، اما حالا به لطف این طرح و اقدامات انجام شده، قابلیت کاشت محصول پیدا کرده‌اند و سالانه سود نسبتا خوبی از کشاورزی به دست می‌آوریم.

افزايش راندمان مصرف آب در طرح رهبری به 60 درصد
مدیرعامل “جهاد نصر” گفت: طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در فاز اول باعث اشتغال ۱۶۸ هزار نفر، افزایش راندمان مصرف آب به بیش از ۶۰ درصد و تولید بالغ بر ۸ و نیم میلیون تن محصول شد. طرح احیای اراضی خوزستان و ایلام بزرگترین طرح کشاورزی ایران است. طرحی که در سفر مقام معظم رهبری به خوزستان در سال 1375 با هدف توسعه کشاورزی در این دو استان و تامین امنیت غذایی کشور مصوب شد. بزرگترین طرح کشاورزی تاریخ کشور که از نظر سطح زیر کشت، تعداد خانوار تحت پوشش و همچنین حجم اعتبار تخصیصی (18 برابر تمام اعتبارات حوزه کشاورزی در 50 سال گذشته) طرح نخست کشاورزی ایران است.

خوزستان از نظر منابع آبی و خاکی مستعد توسعه کشاورزی است
این طرح مسکوت مانده با تزریق یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی در دولت یازدهم وارد فاز عملیاتی و برای عملیاتی شدن به “جهاد نصر” جهادکشاورزی واگذار شد. استان خوزستان باتوجه به اینکه 5 رودخانه بزرگ و 7 سد بزرگ دارد و از نظر زمین کشاورزی جلگه (خاک حاصلخیز) محسوب می‌شود و به دلیل شرایط آب و هوایی این قابلیت را دارد که در طول یک سال زراعی دو بار زمین کشاورزی زیر بار کشت برود؛ یک ویژگی که در سایر استان‌ها به‌دلیل داشتن زمستان سرد و یخبندان امکان‌پذیر نیست. این شرایط یعنی داشتن منابع آبی پایدار و خاک حاصلخیز خوزستان را مستعد کشاورزی کرده است.

توسعه کشاورزی خوزستان زمینه‌ساز مهاجرت معکوس
از طرفی با اجرایی‌شدن این طرح، ارزش افزوده زمین‌های کشاورزان به میزان 12هزار و 500 میلیارد تومان افزایش یافت. در بخش ارتقا کارایی مصرف آب، فاز اول توانست بیش از 650 میلیون مترمکعب مصرف آب را کاهش دهد. در بعد اجتماعی نیز پدیده مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها را رقم زد.
این مگاپروژه کشاورزی که در دو فاز طراحی شده بود، بعد پایان فاز اول در سال 94، به دلیل تخصیص نیافتن آب کشاورزی از سوی وزارت نیرو متوقف و بیش از 6 هزار نیروی کار مستقیم این طرح بیکار و طرح نیز متوقف شد. طرحی که علاوه بر افزایش تولیدات کشاورزی و کارایی مصرف اب، زمینه توسعه مناطق روستایی و زمینه بازگشت معکوس از حاشیه‌های شهری خوزستان به روستاها را فراهم می‌سازد.

تأکید مقام معظم رهبری بر
تبلیغ طرح‌های عظیم احیای اراضی
خوزستان و ایلام

مقام معظم رهبری در دیداری که به‌صورت مجازی با مردم به مناسبت عید قربان در 10 مردادماه داشت به این طرح اشاره کرد و خواستار ارائه ابعاد این اتفاق شدند: “خب، گفتیم که تحریم اثر نکرد؛ یعنی به اهداف مورد نظر دشمن نرسید؛ دلیلش چیست؟ دلیلش کارهای مهمّی است که در دوران تحریم در کشور انجام گرفت؛ [از جمله] طرح‌های عظیم اِحیای اراضی خوزستان و ایلام که یکی از کارهای مهم است؛ من نمی‌دانم اینها چقدر تبلیغ شده، چقدر به مردم گفته شده؛ کارهای بزرگی انجام گرفت در اِحیای زمینهای نیازمند زه‌کشی در ایلام و در خوزستان، عمدتاً در خوزستان و مقداری در ایلام؛ زمینهای زیادی اِحیا شد و مورد استفاده قرار گرفت. این کارها همه در دوران تحریم انجام گرفت.”
برای بررسی ابعاد این طرح ملی با محمد جواد صالحی‌نژاد مدیرعامل جهاد نصر کشور به گفت‌وگو‌پرداختیم.
مدیرعامل جهاد نصر کشور در پاسخ به ماهیت جهاد نصر و پایه شکل‌گیری این بخش سازندگی اظهار داشت: 
نیروهای پشتیبانی مهندسی رزمی جنگ جهاد که در زمان دفاع مقدس خدمات چشمگیری را ارائه دادند و لقب سنگرسازان بی‌سنگر را از امام راحل دریافت کردند.

جهاد نصر، ادامه دهنده راه و منش سنگرسازان بی‌سنگر است
وی افزود: بعد از پایان جنگ تحمیلی این سنگرسازان بی‌سنگر، در قالب موسسه جهاد نصر شرکت‌های زیرمجموعه استانی سازماندهی و در خدمت سازندگی کشور قرار گرفتند. هم اکنون نیز با همان روحیات دفاع مقدس در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند. مدیرعامل جهاد نصر کشور در باره ساختار این نیروی سازندگی در کشور بیان داشت: موسسه جهاد نصر در قالب موسسه عمومی غیر دولتی تشکیل شده است و با بهره‌گیری از روحیه جهادی در امر توسعه و سازندگی کشور تلاش کرده و می‌کند.
وی بیان داشت: عمده فعالیت این موسسه در زمینه مطالعات، طراحی و اجرای کلیه پروژه‌های عمرانی و زیر بنایی با اولویت بخش کشاورزی است. از آنجایی که موسسه جهاد نصر یکی از موسسات تحت پوشش وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد، ماموریت‌های محوله از سوی این وزارتخانه، عمدتا وظایف و پروژه‌های مرتبط با آب و خاک است.

عمده فعالیت‌های جهاد نصر در خوزستان
صالحی نژاد درباره فعالیت‌های این نهاد در خوزستان، بیان داشت:در خوزستان با توجه به موقعیت کشاورزی این استان چندین پروژه انجام شده است. مهم‌ترین و اصلی‌ترین طرح، طرح 550 هزار هکتاری احیای اراضی کشاورزی دشت‌های خوزستان و ایلام که معروف به طرح مقام معظم رهبری است.
وی ادامه داد: طرح مقابله با گرد و غبار خوزستان یکی دیگر از طرح‌هاست که موسسه وظیفه احداث کانال انتقال آب و ایستگاه پمپاژ به منطقه فوق بحرانی جنوب شرق اهواز را برعهده داشت. تولید علوفه از سرشاخه‌های گیاه نیشکر در صفی آباد دزفول نیز یکی دیگر از طرح‌های موسسه است که در سنوات گذشته انجام شده است.
مدیرعامل جهاد نصر کشور درباره طرح احیای اراضی 550 هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام گفت: این طرح به عنوان بزرگترین طرح کشاورزی، حاصل مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سال 1375 به استان خوزستان است.

سال 89 جهاد نصر مجری طرح احیای اراضی خوزستان و ایلام شد
وی افزود: در سال 1389 مؤسسه جهاد نصر به عنوان مجری طرح احیای 550 هزار هکتاری دشت‌های استان‌های خوزستان (حدود 500 هزار هکتار) و ایلام (حدود 50 هزار هکتار) مشخص شد. صالحی نژاد درباره عملیاتی شدن این طرح کشاورزی گفت: در اولین سفر استانی دولت یازدهم در سال 1392 به استان خوزستان و با تخصیص یک ونیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی، عملیات اجرایی طرح با شتاب چشم‌گیری ادامه پیدا کرد . وی گفت: عملیات اجرایی طرح شامل احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی، اجرای زهکشی زیرزمینی و تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی بود.

اهداف هشت گانه در طرح احیای اراضی خوزستان و ایلام
این مقام مسئول افزود: در سال شروع طرح در حدود 500 هزار هکتار از اراضی دارای شبکه اصلی یا در دست اجرا بوده و فقط 200 هزار هکتار آن دارای شبکه فرعی بود. با احداث و بهره‌برداری شبکه‌ها در فاز اول طرح، این فاصله برطرف و امکان استفاده مناسب از سرمایه گذاری‌های بالادستی فراهم شد.
وی درباره اهداف هشت گانه این طرح عنوان کرد؛
• تقویت امنیت غذایی کشور،
• ارتقاء بهره‌وری و توسعه پایدار منابع آب و خاک،
• امکان ایجاد قطب کشاورزی با اجرای کشاورزی مدرن از طریق حمایت از تشکل‌های بهره‌بردار مردم نهاد،
• استفاده از سرمایه گذاری‌های انجام شده در بالادست شبکه‌های فرعی آبیاری، ایجاد اشتغال پایدار در سطح منطقه بطور مستقیم و غیرمستقیم،
• افزایش 5/9 میلیون تن محصولات کشاورزی،
• بکارگیری تولیدات و محصولات داخلی بخصوص ادوات و ماشین آلات تخصصی تولید داخل،
• استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی
• ایجاد بستر مناسب جهت توسعه صنایع تبدیلی موادغذایی از جمله، احداث کارخانه‌های تولید شکر با توسعه چغندرقند در محدوده طرح به منظور حذف واردات شکر به کشور از اهداف اصلی این طرح است.

جزئیات طرح 550 هزار هکتاری
مقام معظم رهبری

صالحی‌نژاد در باره جزئیات این طرح بیان داشت: طرح احیای 550 هزار هکتاری در دشت‌های استان‌های خوزستان (حدود 500 هزار هکتار) و ایلام (حدود 50 هزار هکتار) است و دستور مقام معظم رهبری در سال 75 بوده ولی ساز و کار اجرایی آن می‌بایست توسط دولت‌های وقت تعیین و ابلاغ می‌شد که در نهایت در سال 88 به صورت رسمی ابلاغ شد ولی در نهایت در پایان سال 92 با تعیین 5/1 میلیارد دلار عملا اقدامات اجرایی صورت گرفت.
مدیرعامل جهاد نصر کشور اظهار داشت: پروژه‌های فاز اول طرح در20 شهرستان استان خوزستان و 4 شهرستان استان ایلام شامل: شوش-دزفول-اندیمشک-شوشتر-دشت‌آزادگان-هویزه-حمیدیه-اهواز-باوی-شادگان-امیدیه-هندیجان-بهبهان-رامشیر-رامهرمز-خرمشهر-آبادان-ایذه-لالی-کارون است.  همچنین، در شهرستان‌های دهلران، مهران و چرداول اجرا شد.

اشتغال بیش از 168 هزار نفر
در طرح 550 هزار هکتاری

وی ادامه داد: در این طرح در فاز اول در دوره اجرا به طور متوسط7 هزار نفر مستقیم مشغول بودند و در زمان بهره‌برداری این نیروی شاغل حدود 79 هزار نفر بود. در این بخش به شکل غیرمستقیم 82 هزار نفر مشغول بودند.
صالحی نژاد درباره پیمانکاران این طرح گفت: 88 شرکت پیمانکاری، 51 شرکت مهندسی مشاور، 37 تامین‌کننده کالا و تجهیزات در این طرح همراهی داشتند. با همکاری مدیران اجتماعی، مردم و کشاورزان همکاری خوبی با طرح داشتند.

دستاوردهای حوزه آب و خاک
طرح  550 هزار هکتاری

 وی درباره دستاوردهای فاز اول پروژه گفت: استفاده بهینه از منابع آب و خاک، افزایش بهره‌وری در استفاده از آب کشاورزی با اجرای روش‌های نوین آبیاری و روش‌های نوین کشت گلخانه‌ای، پس از بهره‌برداری کامل از طرح، پتانسیل کاهش مصرف آب حداقل به میزان متوسط 3هزار مترمکعب در هر هکتار برای احداث شبکه آبیاری و زهکشی و تجهیز و نوسازی اراضی ایجاد می‌شود.

افزایش دوبرابری راندمان مصرف آب کشاورزی در منطقه
مدیر عامل جهاد نصر ادامه داد: همچنین راندمان مصرف آب از 35 درصد (قبل از اجرای طرح) به‌طور متوسط به 60 درصد افزایش یافت و در شبکه‌های تحت فشار به 80 درصد، کم فشار به 60 درصد و ثقلی به 55 درصد رسید. 
وی گفت: اجرای شبکه‌های آبیاری و زهکشی در اراضی طرح به میزان  295هزار هکتار که در حدود 85 درصد آن بهبود بوده است. طبق بررسی‌های انجام‌شده با اجرای شبکه‌های آبیاری و زهکشی و استفاده بهینه از منابع آب، راندمان مصرف آب در محدوده فاز اول در حدود 25% افزایش یافته که حدود 885 میلیون متر مکعب در سال صرفه جویی به همراه خواهد داشت.
صالحی‌نژاد تاکید کرد: بر اساس اولویت اجرای روش‌ها نوین آبیاری و مطالعات امکان سنجی انجام گرفته، شبکه‌های آبیاری احداث شده در فاز اول طرح عبارت از؛ شبکه‌های آبیاری تحت‌فشار (بارانی و قطره ایی) 46هزار هکتار معادل 16 درصد، شبکه‌های آبیاری کم فشار (لوله) 54هزار هکتار معادل 18 درصد، شبکه‌های آبیاری ثقلی با کانال پیش ساخته(کانالت) 103 هزار هکتار معادل 35 درصد، شبکه‌های آبیاری ثقلی کانال درجا 92 هزار هکتار معادل 31 درصد است.

دستاوردهای حوزه تولیدات کشاورزی طرح 550 هزار هکتاری
وی در ادامه دستاوردهای این طرح کشاورزی برای کشور، بیان داشت: تولید محصولات کشاورزی از 1.75 میلیون تن در سال شروع طرح در سال 87 به چهار و نیم میلیون تن در سال 95 (در سطح 190 هزار هکتار) افزایش یافته و در سال 98 به هشت و نیم میلیون تن رسید.

نگران عملیاتی‌نشدن فاز دوم این طرح هستیم
مدیرعامل جهاد نصر درباره فاز دوم این طرح گفت: تخصیص آب فاز دوم و تامین منابع مالی آن در حال پیگیری است و جلسات متعدد مدیریتی و کارشناسی در سطح وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی و بصورت مشترک برگزار شده است. توافقاتی صورت گرفته است اما نگرانی‌های در این زمینه وجود دارد.
وی درباه الگوی کشت برای فاز اول بیان داشت: الگوی کشت مناسب برای توسعه کشاورزی منطقه طراحی شده است. مزارع الگویی (31 مزرعه الگویی در سطح 445 هکتار) و پایلوت‌های آبشویی و تهیه دستورالعمل‌های مربوطه برای تدوین الگو اجرا شده بود.  صالحی نژاد درباره تامین آب این طرح گفت: تعیین اراضی فاز دوم طرح در سطح 255 هزار هکتار و تهیه جدول تخصیص آب، مطالعات و نوع اراضی که به امضای مشترک معاونین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو رسیده است.
40 میلیون دلار از فاز اول تخصیص داده نشده است .مهندس صالحی‌نژاد با اشاره به تخصیص داده نشدن ۴۰ میلیون دلار از فاز اول گفت: عدم ابلاغ اجرای فاز دوم طرح باعث تاخیر در اجرای کامل طرح و بهره‌مندی از نتایج آن و بیکاری پرسنل شاغل در شرکت‌هایی که در این طرح فعال بودند، می‌شود.

با تشکر از مهندس پرویزی
مدیریت روابط‌عمومی جهادنصر
که مدیریت و برنامه‌ریزی تهیه مطالب را
عهده‌دار بوده است.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۳ - ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow