زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
در آرزوی 60 هزار هکتار گلخانه

مهندس طهماسبی سرپرست معاونت باغبانی:
برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فرآوری محصولات، فرش قرمز پهن می‌کنیم

در آرزوی 60 هزار هکتار گلخانه

باغبانی یکی از شاخه‌های مهم بخش کشاورزی است که علاوه بر تأمین نیاز جامعه ایرانی تأثیر فراوانی هم در صادرات و تأمین ارز مورد نیاز کشور دارد. بخصوص در شرایط سخت تحریم‌های فعلی که فروش نفت و گاز برای ما به دشواری صورت می‌گیرد. بخش کشاورزی و خصوصاً باغبانی در صورت اتخاذ روش‌های اصولی و سازگار با شرایط اقلیمی کشورمان و با در نظر گرفتن اهمیت منابعی مانند آب و خاک، می‌تواند تا حد زیادی گره گشای مشکل ارزی کشور باشد.
مهندس محمدعلی طهماسبی سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به همراه مدیران ستادی این معاونت به مناسبت هفته دولت پذیرای خبرنگاران و اصحاب رسانه بود تا ضمن اعلام دستاوردهای این معاونت، پاسخگوی سوالات نمایندگان افکار عمومی باشد.
لازم به ذکر است که این برنامه با تلاش‌ مدیریت روابط‌عمومی معاونت باغبانی و همکاران وی برگزار شد:

موسسه تحقیقات باغبانی و معرفی 140 رقم تجاری
سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: با تلاش موسسه تحقیقات باغبانی و دستاوردهای بسیار خوبی که داشته است، 140 رقم تجاری باغی برای اقلیم‌های کشور معرفی و در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است که می‌تواند نقش بسیار مهمی در درآمد و تولید کشاورزان داشته باشد.

50 درصد صادرات بخش کشاورزی در حوزه باغبانی
سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به وجود ۳ میلیون هکتار باغ در کشور اشاره کرد و افزود: ۹۰۰ هزار هکتار از این باغات به اصلاح و بازسازی نیاز دارد.
طهماسبی ادامه داد: تاکنون، حدود ۵۸۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار از مجموع باغات کشور، اصلاح و بازسازی شده و باقی مانده آن نیز در دست انجام است.
وی با بیان این که در حال حاضر میزان تولید انواع میوه‌های گرمسیری، سردسیری و محصولات باغی در حدود ۱۶ میلیون تن است، تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد صادرات بخش کشاورزی توسط باغبانی انجام می‌شود و دلیل علاقه کشاورزان به این بخش، بازدهی بیشتر و اقتصادی بودن آن است.

توسعه گلخانه‌ها
سرپرست معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۲۵۰۰ هکتار گلخانه در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: پایه‌گذاری برای احداث ۴ هزار و ۶۰۰ هکتار گلخانه در سال جاری انجام ‌شده و ایران جزو کشورهای پیشرو در این زمینه است؛ البته تسهیلات با نرخ سود 5/12 درصد و ۱۴ درصد نیز به گلخانه‌ها پرداخت می‌شود.
طهماسبی افزود: سطح زیر کشت گلخانه‌ها در افق ۱۴۰۴ به ۶۰ هزار هکتار خواهد رسید.

امسال و احداث 11 هزار هکتار باغ در اراضی شیب‌دار
سرپرست معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه عنوان کرد:‌فعالیت‌های بسیار خوبی هم در زمینه‌ اراضی شیب‌دار انجام‌شده است.
طهماسبی گفت: در ۶ استان غربی کشور استعداد سرمایه‌گذاری بر روی سطوح شیب‌دار وجود دارد و برآورد شده بود که در سال جاری حدود ۱۱ هزار هکتار باغ در زمین‌های شیب‌دار ایجاد شود که افزایش داشته و در سطح ۶۰ هزار هکتار با همکاری سازمان جنگل‌ها انجام می‌شود.

عقب ماندگی در فرآوری‎ زعفران و خرما
وی در ارتباط با پرهیز از خام‌فروشی محصولات کشاورزی از جمله زعفران و خرما، گفت: آماده پهن کردن فرش قرمز برای بخش خصوصی در زمینه‌ فرآوری، تولید و صادرات محصولات باغی هستیم.
بیش از 300 تن زعفران به طور رسمی صادر می‌شود و مقدار زیادی هم به صورت چمدانی که لازم است بخش خصوصی در زمینه فرآوری زعفران به ما کمک کند، دولت نیز آماده حمایت از این بخش است.
وی در باره خرما هم گفت: خرما فرآورده‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد که به بخش صنایع مربوط می‌شود و از سرمایه‌گذاری در این بخش نیز استقبال می‌کنیم و می‌توانیم در این زمینه فراخوان بدهیم.
طهماسبی ادامه داد: هیچ محدودیتی برای اعطای مجوز به فعالیت‌های بسته‌بندی و ایجاد ارزش‌افزوده در بخش‌های مختلف وجود ندارد و ارزش‌افزوده این بخش‌ها به هر میزان بیشتر شود، اشتغال‌زایی و پایداری شغلی ایجاد خواهد شد.

قاچاق میوه ویرانگر است
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه قاچاق میوه به امنیت غذایی کشور ضربه می‌زند و موجب شیوع بیماری و آفت می‌شود، گفت: در قاچاق میوه میلیاردها تومان به بخش باغبانی خسارت وارد می‌شود. همچنین به واسطه شیوع بیماری‌های ناشی از قاچاق، به بخش باغبانی زیان‌های بسیاری وارد می‌شود.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۳ - ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow