زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
جهش قیمت‌ها

قیمت خرید محصولات کشاورزی باید متناسب با هزینه‎های تولید باشد
جهش قیمت‌ها

بذر، کود و سم از جمله نهاده‌هایی هستند که مصرف زیادی در کشاورزی دارند و تأمین کافی و البته به موقع آن‌ها می‌تواند تأثیر فراوانی در میزان تولید و کیفیت محصولات تولیدی توسط کشاورزان داشته باشد.
اما چنانچه از یافته‌ها و دریافت‎ها مشخص است آن‌که امسال وضعیت این نهاده‌های تأثیرگذار چندان مناسب نیست و علاوه بر کمبودهای پیش آمده، قیمت آن‌ها هم به شدت بالا رفته و در آستانه آغاز فصل جدید کشت میزان تولیدات کشاورزی را تهدید می‌کند.
شواهد و برآوردها از بازار مصرف نشان از افزایش چند برابری قیمت این نهاده‌ها (تا 700 درصد) دارد که در کنار کمبود آن، میزان تولیدات کشاورزی را تهدید می‌کند.

دولت پاسخگو باشد
جواد عسکری، نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس ضمن گلایه از اقدام دولت در حذف یارانه واردات کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه عنوان کرد که این اقدام دولت به جهش تولید آسیب وارد می‌کند و مغایر با اهداف رونق تولید است که در صورت عدم رفع این مشکل، مجلس مسئولان دولتی را برای پاسخگویی دعوت خواهد کرد.

افزایش قیمت به خاطر قطع ارز دولتی
در این حال آنچنان که حمید رسولی، مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی می‌گوید برنامه ابلاغی تأمین و توزیع کودهای یارانه‌ای به شرکت خدمات حمایتی حدود سه میلیون تن کود را دربر‌ می‌گیرد که قریب به 4/2 میلیون تن آن کودهای ازته و 600 هزار تن کودهای فسفاته و پتاسه است.
وی می‌گوید: 2 میلیون و 400 هزار تن کودهای ازته که عمده آن‌ها را اوره تشکیل می‌دهد در داخل تولید می‌شود و شامل افزایش قیمت نیستند و با قیمت‌های سال قبل در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی در ادامه می‌گوید: از 600 هزار تن باقی مانده 200-150 هزار تن کودهای سوپرفسفات است که آنها نیز در داخل تولید و شامل افزایش قیمت نمی‌شود. اما 450-400 هزار تن کود وارداتی که حدود 15 درصد نیاز کشاورزان را تشکیل می‌دهد، تا پایان سال گذشته ارز رسمی دریافت می‌کردند که این ارز نیز حذف شده و به ارز نیمایی تغییر کرده است، بر این اساس قیمت آن‌ها نیز متناسب با تغییر قیمت ارز، افزایش می‌یابد.
وی کودهایی که شامل این افزایش قیمت می‌شوند را سوپرفسفات تریپل، سوپرپتاسیم و کلرورپتاسیم عنوان کرد که افزایش قیمت حدود چهار برابری خواهند داشت.

کشاورزان توانی برای ادامه تولید ندارند
سیدجعفر حسینی، مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در واکنش به مصوبه شورای اقتصاد در زمینه افزایش قیمت کودها و سموم شیمیایی و 3 تا 5 برابر شدن نرخ آن‌ها عنوان کرده که شورای اقتصاد قیمت‌ها را بسیار سنگین در نظر گرفته است که در آستانه فصل زراعی جدید شوک بزرگی برای تولیدکنندگان خواهد بود.
وی عنوان کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، کشاورزان قادر به ادامه کشت محصولاتی مانند گندم، کلزا، چغندر و دیگر محصولات اساسی نیستند.
حسینی از این موضوع به‌صورت جدی انتقاد کرده که چرا شورای اقتصاد در زمان تعیین قیمت تضمینی محصولات کشاورزی با در نظر گرفتن مصلحت بودجه‌ای، قیمت محصولات کشاورزی را قطره‌چکانی افزایش داده، اما قیمت نهاده‌های مربوط به تولید را یک‌باره تا چند برابر افزایش می‌دهد. با توجه به این موضوع از شورای اقتصاد خواسته است که تا پایان شهریور قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را متناسب با افزایش هزینه‌های تولید تعیین و اعلام نماید در غیر این صورت کشاورزان تمایلی به کشت محصول نخواهند داشت؛ چون جیب‌شان خالی شده و توان ادامه کار را ندارند.
«دام و کشت و صنعت» با توجه به وضعیت پیش آمده توصیه می‌کند دولت و مجموعه حاکمیت نسبت به رفتارهای معمول خود در مقابل کشاورزان مقداری تجدیدنظر نمایند و اگر هم مشکلاتی در اقتصاد کشور وجود دارد، سعی نکنند بار تمامی این مشکلات را روی دوش کشاورزان قرار دهند تا کشاورزان بیش از پیش از این موضوع دچار زیان نشوند؛ چراکه این موضوع می‌تواند اصل تولید غذا در کشور را دچار صدمه جدی و با چالش روبرو نماید.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۳ - ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow