زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
تولید بذر استاندارد گیاهان دارویی

برای اولین بار در کشور
تولید بذر استاندارد گیاهان دارویی

سورنا بهزادپور

اهمیت، جایگاه و نقش رو به افزایش گیاهان دارویی در مدیریت پایدار به‌ویژه در ابعاد کلان توسعه اقتصادی، زیست محیطی، بهداشتی، اشتغال و حفاظت از ذخایر ژنتیکی در عرصه‌های ملی و جهانی تا حدی است که میزان تولید و استفاده از گیاهان دارویی را به‌‌ویژه در تأمین دارو، به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها مد نظر قرار می‌دهد.
علاوه بر تمام مزیت‌هایی که گیاهان دارویی دارند، چالش‌هایی نیز بر سر راه توسعه آن‌ها وجود دارد که به نوبه خود بحث مفصلی را طلب می‌کند، اما با توجه به اهمیت این گیاهان، پرداختن به مزیت‌ها و چالش‌های پیش روی توسعه آن‌ها را مد نظر قرار خواهیم داد.

کمبود بذر گیاهان دارویی
شاید یکی از موانع توسعه گیاهان دارویی در کشور کمبود بذر مناسب این گیاهان برای کشت باشد که در مطالب گذشته نیز به آن اشاره شده بوده است.
مشکل کمبود بذر مناسب گیاهان دارویی را به‌صورت مصداقی و با یک مثال توضیح می‌دهیم:
یکی از گیاهان دارویی که اخیراً در کشور به آن توجه بسیاری صورت گرفته زیره سبز است که سالیانه حدود 30 هزار هکتار در کشورمان به زیر کشت آن می‌رود.
اگر بذر با خلوص، قوه نامیه و دیگر شاخص‌های مناسب در دسترس باشد، حدود 4 تا 5 کیلوگرم بذر در هکتار کافی است، اما چون بذر مناسب برای کشت در دسترس کشاورزان وجود ندارد به ناچار مجبورند به‌طور متوسط 15 تا 20 کیلوگرم در هکتار بذر را زیر خاک کنند تا مزرعه مناسبی داشته باشند که در این پروسه حدود 10 تا 15 کیلوگرم بذر اضافی در هکتار استفاده می‌شود.
حال اگر این مقدار را در 30 هزار هکتار ضرب کنیم و قیمت این بذر را هم در نظر بگیریم و یا مقدار دانه‌های زیره سبزی را که به شکل اضافه زیر خاک رفته‌اند محاسبه کنیم، به رقم بالایی از هزینه‌ها دست می‌یابیم، ضمن آن‌که از این مقدار بذر که به‌صورت اضافی مصرف شده می‌توانستیم به‌صورت جداگانه و در حجم زیاد اسانس‌گیری کنیم. حال اگر بذرهای گواهی‌شده‌ای در اختیار باشد، میزان برداشت محصول و کیفیت آن هم بالاتر خواهد رفت.
موردی که به‌عنوان نمونه در مورد زیره بیان شد می‌تواند برای سایر بذور گیاهان دارویی نیز گفته شود. بهانه اصلی، اشاره به ایجاد اولین سایت الگویی تولید بذر گیاهان دارویی در کشور است که به مناسبت هفته دولت در نظرآباد استان البرز افتتاح و می‌تواند طلیعه‎دار شروع توسعه تولید بذر باکیفیت گیاهان دارویی باشد.
قرار است سالیانه حدود 300 تن انواع بذر به‌منظور تولید و عرضه بذرهای گواهی شده گیاهان دارویی در این مرکز انجام و در اختیار متقاضیان قرار داده شود.

تولید با استانداردهای موسسه ثبت و گواهی بذر
حسین زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی کشور با اشاره به این‌که در کشور تولید بذر استاندارد گیاهان دارویی نداریم، گفت: برای نخستین بار در کشور مراکز تولید بذر گیاهان دارویی راه‌اندازی می‌شود.
زینلی در حاشیه بهره‌برداری از نخستین سایت الگویی تولید بذر گیاهان دارویی گفت: استانداردهای تولید بذر گواهی شده گیاهان دارویی توسط موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال کشور نوشته شده و قرار است براساس این استاندارد‌ها بذر تولید شود.
وی افزود: استفاده از بذر اصلاح شده تا 25 درصد می‌تواند ارزش عملکردی یک محصول را افزایش دهد و استفاده از بذر مناسب و روش کشت مکانیزه گاهی افزایش چند برابری محصول را در پی دارد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۳ - ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow