زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
هر کاتب که نه دل بُوَد بی‌خبر است

خبرنگاری حرفه‌ای عاشقانه که با دل سر و کار دارد
هر کاتب که نه دل بُوَد بی‌خبر است

بیستم مردادماه در سالن جلسات معاونت امور باغبانی در طبقه هشتم وزارتخانه جهاد کشاورزی مراسمی با حضور محمدعلی طهماسبی، سرپرست معاونت باغبانی و مدیران ارشد این معاونت، با همت روابط عمومی معاونت باغبانی جهت تقدیر از تلاش‌های خبرنگاران بخش کشاورزی برگزار شد.
طهماسبی ضمن تبریک این روز به خبرنگاران و اصحاب قلم، با اشاره به این‌که وزارتخانه جهادکشاورزی تریبونی برای انعکاس همه‌جانبه خبرها و فعالیت‌هایش ندارد، گفت: این کار را رسانه‌ها انجام می‌دهند که جای تشکر و قدردانی از آن‌ها وجود دارد.
وی در تجلیل از مقام خبرنگاران و ارزش و اهمیت اطلاع‌رسانی آن‌ها به متن کوتاهی از شهید عین‌القضات همدانی اشاره کرد که می‌گوید: «نبینی که دست را و قلم را تَهَمّتِ کاتبی و از مقصود خبر نه! و کاغذ را تهمّت در مکتوبٌ فیهی و علیهی نصیب باشد ولیکن هیهات! هیهات! هر کاتب که نه دل بُوَد بی‌خبر است و هر مکتوب که نه دل است، همچنین»
 طهماسبی گفت: این گفته عین‎القضات نشان می‌دهد که خبرنگاری، حرفه‌ای عاشقانه و هنرمندانه است که با دل سر و کار دارد.

نبود نقد، نبود رشد
وی با استقبال از نقد منصفانه عنوان کرد: اگر نقد منصفانه باشد حتماً سازنده هست و هیچ‌کس تا زمانی که مورد نقد قرار نگیرد، رشد نخواهد کرد و باید از نقدهای مفید و سازنده کمک گرفت. البته گاهی اوقات هم بعضی از خبرنگاران و رسانه‌ها منصفانه انتقاد نمی‌کنند و باعث تخریب می‌شوند.
 در این برنامه به اقتضای حضور خبرنگاران و مدیران در کنار هم ناخودآگاه به مسائل کاری و سئوال و جواب‌های خاص خبرنگاری هم کشیده شد و مدیران ارشد معاونت باغبانی نیز به طور مختصر ضمن تبریک به خبرنگاران گزارش کوتاهی از حوزه کاریشان ارائه کردند.

سیستان و بلوچستان قابلیت تولید کل موز مورد نیاز کشور را دارد
محمدعلی طهماسبی، سرپرست معاونت امور باغبانی با بیان اینکه از زمان برداشته شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی موز و بالا رفتن نرخ ارز نیمایی، واردات موز به کشورمان کاهش یافته است، گفت: تنها در استان سیستان و بلوچستان می‌توانیم کسری ۴۳۰ هزار تنی تولید موز را تامین کنیم.
وی افزود: با توجه به ارزش افزوده‌ای که تولید موز در کشور دارد تقاضا برای تولید این محصول در مناطق جنوبی کشور افزایش یافته که می‌تواند درآمدزایی مناسبی برای مردم منطقه داشته باشد.
طهماسبی افزود: در گذشته ارز ترجیحی به واردکنندگان موز پرداخت و گاهی تا 650 هزار تن موز به کشور وارد می‌شد اما با توجه به آنکه اکنون ارز دولتی آن حذف شده، واردات این محصول کمتر و به حدود 430 هزار تن رسیده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با کاهش واردات موز به کشور، تولید این محصول در کشورمان افزایش یافته و به 120 هزار تن رسیده است که درآمد خوبی برای تولیدکنندگان این محصول دارد.
این مقام مسئول ادامه داد: منطقه سیستان و بلوچستان شرایط مناسبی برای تولید موز در کشورمان دارد و حتی می‌توانیم کل کسری واردات این محصول که حدود 430 هزار تن است تأمین نماییم.

کشاورزی شهری را جدی بگیریم
طهماسبی با اشاره به اهمیت توسعه کشاورزی شهری در شهرهای مختلف کشور، گفت: این امر علاوه بر این‌که به بهبود ترسیب کربن هوای شهرها کمک می‌کند، می‌تواند درآمد و اشتغالزایی برای افراد نیز داشته باشد.
وی تاکید کرد که کشاورزی شهری در دنیا به عنوان یک علم و فعالیت اقتصادی به حساب می‌آید و افراد بسیاری از آن بهره‌مند می‌شوند. در حال حاضر برخی از افراد و دستگاه‌ها در کشورمان اقدام به اجرای این فعالیت اقتصادی کرده‌اند.

ارتباط نزدیک موسسه تحقیقات علوم باغبانی با بخش اجرایی
شکراله حاجی‌وند، رئیس مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور گفت: این مؤسسه با هفت پژوهشکده و تخصص‌های مختلف، ارتباط بسیار نزدیکی با بخش اجرایی دارد. از جمله اقدامات این مؤسسه عبارتند از:
- معرفی ارقام تجاری مختلف با مشارکت و همکاری معاونت امور باغبانی به نهالستان‌ها و باغات کشور در سال 98 و 99؛
- انتقال 60 رقم و ژنوتیپ دیرگل بادام به نقاط مختلف کشور که مورد استقبال بخش خصوصی واقع شده‌اند؛
- انتقال ارقام تجاری و باکیفیت پسته به نقاط مختلف کشور؛ چراکه پسته به سراسر کشور هجرت کرده و در 26 تا 28 استان مختلف کشور پسته‌کاری وجود دارد. این ارقام برای بررسی سازگاری به نقاط مختلف ارسال شده که در مشارکت با بخش خصوصی در حال اجرا است؛
- احداث باغ مادری پسته با مشارکت معاونت امور باغبانی و بخش خصوصی در 5 نقطه از کشور؛
- واگذاری انحصاری 4 رقم تجاری گردو به تنها باغ مادری گردو که در سال گذشته اتفاق افتاد؛
- با هدایت معاونت امور باغبانی بحث تجاری‌سازی ارقامی از آناناس و تکثیر آن از طریق کشت بافت انجام شده به‌طوری که امسال بیش از 85 هزار نهال را تحویل بخش خصوصی می‌دهیم که البته آمادگی تحویل بیش از 200 هزار نهال را داریم.
- تشکیل هسته‌های اولیه تولید بیش از 70 رقم از محصولات مختلف باغی در پژوهشکده‌های مختلف کشور ازجمله اقدامات موسسه تحقیقات علوم باغبانی می‌باشد.

با وجود زیان ۲۳ هزار میلیارد ریالی کرونا به گلخانه‌ها هیچ کارگری اخراج نشد
غلامرضا تقوی، مدیرکل دفتر امور گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه با رایزنی‌های انجام شده تولیدکنندگان محصولات گلخانه‌ای و قارچ در رسته خسارت دیدگان از کرونا قرار گرفتند و تسهیلاتی برای جبران خسارت به آنها پرداخت شده، گفت: کرونا ۲۳ هزار میلیارد ریال به تولیدکنندگان گلخانه‌ای و قارچ خسارت وارد کرده است، اما با وجود این هیچ کارگری از این بخش اخراج نشد و واحدی هم تعطیل نگردید.
تقوی تصریح کرد: تسهیلات با سود 12 درصدی به گلخانه‎داران و تولیدکنندگان قارچ پرداخت شده که این امر موجب شد تعطیلی در این بخش و بیکاری نیروی کار نداشته باشیم.  وی تصریح کرد: 24 هزار میلیارد ریال برای گرفتن تسهیلات در بخش گلخانه‌ها و تولید قارچ ثبت نام کرده‌اند.

گیاهان دارویی یک هفتادهزارم سطح زیر کشت اما بالای 6درصد کل صادرات
حسین زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: 2200 گونه گیاه دارویی کشورمان در حالی مغفول مانده که تنها از سه گونه آن ۴۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای تولیدکنندگان حاصل می‌شود که می‌توان این رقم را تا یک میلیارد دلار افزایش داد. به گزارش کشت کالا، حسین زینلی اظهار کرد: یکی از مشکلات تولیدکنندگان گیاهان دارویی در کشور موضوع بازاررسانی است که برای رفع این مشکل سه نرم افزار و اپلیکیشن مخصوص بازاریابی و بازاررسانی محصولات تولیدکنندگان این بخش در سال جاری رونمایی می‌شود.
وی همچنین به برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای تولید بذور گیاهان دارویی اشاره کرد و  افزود: این کار با محوریت تولید بذور گیاهان دارویی ادامه دارد. برای جهش و افزایش تولید در این بخش نیازمند توسعه تولید بذر گیاهان دارویی هستیم که استانداردهای آن نوشته شده و کار آن با کمک بخش خصوصی پیگیری می‌شود.
  زینلی گفت:  توسعه مکانیزاسیون و صنایع تبدیلی گیاهان دارویی نیز در دستور کار قرار دارد که از این طریق می‌توان فرآورده‌های متعددی را در کشور تولید و به بازارهای داخلی و خارجی ارسال کرد.

تحقق بالای 80 درصد اهداف توسعه گلخانه‌ها
سالم پور، معاون طرح توسعه گلخانه‌های کشور به نیابت از مهندس رادفر مجری طرح توسعه اعلام کرد: یکی از طرح‌های شاخص و اولویت‌دار وزارت جهادکشاورزی در برنامه 10 ساله اقتصاد مقاومتی طرح توسعه گلخانه‌ها است که از سال 1395 شروع و تا افق سال 1404 ادامه دارد. طی 4 سال گذشته از برنامه باید 10 هزار هکتار گلخانه توسعه می‌دادیم که با پیگیری‌های انجام شده 8350 هکتار توسعه گلخانه داشته‌ایم و بالای 80 درصد اهداف طرح محقق شده است. برای سال جاری هم 4600 هکتار برنامه توسعه گلخانه داریم که طبق آخرین آمار تا پایان تیرماه نزدیک 1000 هکتار عملکرد داشته‌ایم.

۵۰۰ میلیون دلار میوه‌های گرمسیری صادر شده است
زهرا جلیلی‎مقدم، مدیر کل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری با بیان اینکه 32 درصد محصولات باغبانی ایران در  بخش تولیدات گرمسیری و نیمه گرمسیری قرار می‌گیرد و در سال گذشته به تولیدات این بخش نیز افزوده شده است، گفت: صادرات میوه‌های گرمسیری حدود ۶۱۲ هزار تن در سال است که حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است. وی در ارتباط با وضعیت تولید موز در کشور گفت: تا سال 97 حدود 92 هزار تن موز در کشور تولید می‌شد که این میزان اکنون به حدود 120 هزار تن رسیده است، اما حدود 450 هزار تن از این میوه نیز وارد می‌شود که بر اساس تقاضاهایی که برای تولید این محصول در مناطق جنوبی کشور وجود دارد دارد به دنبال افزایش تولید آن هستیم. وی همچنین گفت: پیگیر احداث باغ مرکبات مادری در جنوب کرمان و استان سیستان و بلوچستان هستیم تا بتوانیم تولیدات این بخش را ارتقاء دهیم.
مدیر کل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری ادامه داد: با توجه به شرایط بروز کرونا در کشور دستورالعمل‌های خاصی نیز برای برداشت این محصولات تدوین شده است.
در این مراسم خبرنگاران رسانه‌های تخصصی نیز با تقدیر از همت والای معاون باغبانی، سخنان کوتاهی در رابطه با نحوه تولید محتوا و نقد کارشناسی منصفانه بیان داشتند و لوح تقدیر خود را از دست معاون وزیر دریافت کردند.
در این میان، برنامه‌ریزی و هماهنگی خردمندانه خانم شوندی، آقای رحمانی رئیس حوزه معاونت و رئیس روابط عمومی موجبات رضایتمندی هرچه بیشتر رسانه‌ها را فراهم آورده بود که جای تشکر دارد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow