زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
کارخانه‌های تولید سم و وام بانکی

تولیدکنندگان نهاده‌های کشاورزی نمی‌توانند
از تسهیلات کم بهره استفاده کنند
کارخانه‌های تولید سم و وام بانکی

سالانه بیش از 25 هزار لیتر انواع سموم دفع آفات نباتی در ده‌ها کارخانه داخلی تولید می‌گردد که علاوه بر کاهش آفات و بیماری‌های محصولات کشاورزی و دامی به تولید محصولات سالم، ایجاد هزاران اشتغال مستقیم و ده‌ها هزار اشتغال غیرمستقیم در سراسر کشور کمک می‌کند.
نزدیک به 60 کارخانه زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی سموم نباتی تولید می‌کنند و واردات نهاده‌های مورد نظرشان (مواد تکنیکال و...) وحتی صادرات تولیداتشان منوط به کسب اجازه و نظر وزارت جهاد کشاورزی است، که جبراً مجوز و پروانه فعالیت خود را از باید وزارت صمت دریافت نمایند و به همین بهانه واهی، جزو صنایع کشاورزی محسوب نمی‌شوند. همین اتفاق کوچک باعث شده تا حکایت معروف «شترمرغ و تضاد درخواست‌های مرغ و شتر» نصیب آنها شود.
یکی از مدیران کارخانه تولید سموم دفع آفات می‌گوید وزارت صنعت، معدن و تجارت هنگام تشویق، ترغیب و حمایت، طرف صنعتگران و بازرگانان را می‌گیرد و در ارائه هرگونه تسهیل امور و تسهیلات بانکی و دیگر مشوق‌ها، کارخانجات تولید سم را در نظر نمی‌گیرد، به همین جهت این کارخانه‌ها در موضوع عوارض زمین، تغییر کاربری و دریافت تسهیلات بانکی کم بهره کشاورزی و... که به راحتی به فعالان و کارآفرینان صنایع کشاورزی تعلق می‌گیرد از همه چیز محروم هستند و حتی زمان دریافت وام به جای تسهیلات با اقساط کم بهره 7 درصد، 12 درصد و 15 درصد مجبورند با سپردن وثیقه‌های سنگین با بهره 17 و 18 درصد وام دریافت کنند که این بهره پاسخگوی تولید و عرضه سموم با قیمت‌های مصوب و تعزیراتی نیست.
در همین شرایط، گلخانه سازان، شرکت‌های خدمات کشاورزی و... که از وزارت جهاد کشاورزی موز می‌گیرند علاوه بر مجوز تغییر کاربری زمین و دیوارکشی، مبحث دریافت اراضی دولتی و منابع طبیعی، عوارض زمین و... نیز از حمایت جدی و کامل وزارتخانه بهره‌مند می‌شوند.
به نظر می‌رسد ضروری است هنگام بررسی وضعیت و کاربری صنایع در سال جاری، مجموعه شرکت‌های تولید سموم دفع آفات به زیرگروه صنایع کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی انتقال یابند، همانگونه که چند سال پیش کارخانجات تولید سوسیس و کالباس چنین کردند.
شایسته نیست برای این جزء لاینفک حوزه کشاورزی که بدون فعالیت آن، تأمین غذا ممکن نیست، در خارج بخش کشاورزی تصمیم‌گیری شود.

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow