زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
علف‌کش رزیلون را EPA تأیید می‌کند


علف‌کش‌های جدید و علف‌کش‌های گیاهان پهن برگ باعث افزایش کیفیت یونجه می‌شوند.
شرکت‌های تولیدکننده داخلی علف‌کش، با تمام توان و پا به پای شرکت‌های بین‌المللی به تولید محصولاتی برای کنترل علف‌های هرز می‌پردازند، اما یک شرکت خارجی مانند بایر برای تولید تکنیکال یک سم با حمایت دولتش تا ده میلیون دلار هزینه تحقیقات می‌کند اما در ایران، شرکت‌ها نه تنها حمایت نمی‌شوند بلکه نمی‌توانند مانند کشاورزان و صنایع کشاورزی از وام کم بهره استفاده کنند.
علف‌کش رزیلون به تازگی توسط آژانس حفاظت از محیط‌زیست امریکا (EPA) تأیید شده اما به دلیل تحریم‌ها پایش به ایران باز نمی‌شود. این مقاله اطلاعات جالبی در مورد این علف‌کش به دست می‌دهد.


گروه تحقیقاتی کشاورزی موفق

علف‌کش جدید برای کنترل علفهای هرز پهن برگ و تابستانی و زمستانی در مراتع از سوی آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) تایید شده است.
علف‌کش رزیلون، از عنصر فعال (ایندیازفلام) برای کنترل بیش از 60 نوع علف هرز پهن برگ در مراتع، مزارع یونجه، زمین‌های با کشت دیم، زمین‌هایی که دچار آتش سوزی شده‌اند و سایر مکان‌ها جهت مدیریت یونجه استفاده می‌شود.
اولویت اصلی این علف‌کش، کنترل مستمر علفهای هرز و علفهای هرز پهن برگ در مزارع یونجه برموداگراس و باهیاگراس است. همچنین ضمن مدیریت رشد چمن‌های سالانه ناخواسته در همان مکان، از چمن‌های مناسب فصل گرما نیز محافظت می‌کند.
برای کنترل سالانه علفهای هرز پهن برگ، از رزیلون در اواخر تابستان و اواخر زمستان استفاده می‌شود.
استفاده از رزیلون در ماههای اوت، سپتامبر یا اکتبر( مرداد، شهریور یا مهر)، امکان کنترل علفهای هرز فصل پاییز را فراهم می‌کند، درحالی که علف‌کش‌های استفاده شده در ژانویه یا فوریه( دی و بهمن) کنترل پیشگیرانه علفهای هرز بهار را انجام می‌دهد.
Indaziflam یک ماده فعال نوآورانه است که در درجه اول برای هدف قرار دادن علفهای هرز پهن برگ و سالانه در برموداگراس فعالیت می‌کند. با استفاده از رزیلون(Indaziflam) به تولید‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا از یک شیوه عمل جدید برای دستیابی به کنترل علفهای هرز مؤثر مورد نظر خود در زمین‌های تولید یونجه استفاده کنند. رزیلون علاوه بر از بین بردن علفهای هرز، به افزایش کود و آب در تولید یونجه و علوفه کمک می‌کند. در حقیقت هنگامیکه طبق دستورالعمل روی برچسب آن استفاده کنند، می‌توانند حتی در اولین برداشت خود، علوفه‌ای با کیفیت بالاتر را تولید نمایند.
مدیریت تولیدات گیاهی بایر می‌گوید: "خوشحالیم که علف‌کش رزیلون توانست از EPA تایید دریافت کند، زیرا تولید‌کنندگان محصولات کشاورزی با استفاده از رزیلون، می‌توانند علفهای هرز زمین‌های یونجه را کنترل و در عین حال به آنها این امکان را می‌دهد که یونجه با کیفیت‌تری تولید کنند."
به طور کلی این علف‌کش می‌تواند بیش از 60 نوع علف هرز پهن برگ و سالانه با دوام را کنترل کند، از جمله گونه‌هایی مانند چاودار که در برابر سایر علف‌کش‌ها مقاوم است.
استفاده از رزیلون سبب کاهش هزینه و زمان برداشت یونجه نیز می‌شود ویژگی که سایر علف‌کش‌ها این کارآیی را ندارند.
در طول فصل، فعالیت و اثر علف‌کش رزیلون برای کنترل گسترده علفهای هرز به طور پایدار باقی می‌ماند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، باید آن را قبل از پیدا شدن علفهای هرز به خوبی استفاده کرد. پس از استفاده، اگر بارندگی و یا آبیاری صورت نگیرد، رزیلون بدون هیچگونه تخریبی ( در حضور نور خورشید) می‌تواند مدتی روی سطح خاک باقی و منتظر بارندگی برای فعال شدن بماند.

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow