زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
گلخانه‎ها، شاه‌بیت غزل معاونت باغبانی

گزارش مهندس طهماسبی از وضعیت گلخانه‌ها
گلخانه‎ها، شاه‌بیت غزل معاونت باغبانی

در نخستین هفته مردادماه، حسن روحانی، رئیس‌جمهور، شاه بیت سخنان خود را با وام گرفتن از رشد کیفی و کمی گلخانه‌ها و افتتاح طرح‌های گلخانه‌ای از 8 هزار هکتار در سال 92 آغاز کرد.
افتخار روحانی در این مراسم رسیدن به مرز 18 هزار و 500 هکتار گلخانه و توسعه آن تا پایان دولت دوازدهم به مرز 23 هزار هکتار بود. 
اینک مهندس طهماسبی با هدف ارتقاء جایگاه اقتصادی بهره‌برداران و حفظ کیان سازمان مرکزی تعاون روستایی به آن مجموعه کوچ کرده اما توسعه فعالیت‌های گلخانه‌ای مورد افتخار رئیس‌جمهور، وزارت جهادکشاورزی و همگان است.
مهندس محمدعلی طهماسبی، معاون وقت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در نشستی با رسانه‌های گروهی که به مناسبت توسعه گلخانه‌های کشور در دومین روز مرداد ماه امسال در سالن کنفرانس معاونت برگزار شد، با بیان این‌که طرح گلخانه‌ها در کنار اراضی شیبدار، دو طرح مهم در وزارت جهادکشاورزی و از جمله طرح‌های اقتصاد مقاومتی هستند، گفت: این طرح‌ها تاکنون فراز و فرود زیادی داشته‌اند، اما از 3-2 سال قبل وزارتخانه جهاد کشاورزی برای آن‌ها مجری طرح تعیین کرده است و پیشرفت‌های مناسبی در این طرح‌ها، مخصوصاً در صنعت گلخانه به‌دست آمده که بسیار با اهمیت است.
طهماسبی از جمله این پیشرفت‎ها را ورود صنایع بسیار قوی در کار طراحی و ساخت سازه گلخانه، ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به این کار و صادرات سازه‌های گلخانه‌ای دانست.
 وی افزود: قبلاً بسیاری از تجهیزات مربوط به گلخانه‌ها از خارج وارد می‌شد، اما امروز پیشرفت کار به جایی رسیده که ایران صادرکننده این تجهیزات است.
طهماسبی توضیح داد: با توجهی که به صنعت گلخانه‌ای صورت گرفته، زنجیره‌ای از کسب و کارها در بخش‌های سازه، عمرانی، تهویه، مکانیک، الکتریکال، پلاستیک و... به راه افتاده و فعالیت‌ها و کسب‌وکارهای جدیدی راه‌اندازی و کارخانه‌های بزرگی ساخته شده و به جایی رسیده‌ایم که حتی مسائل مربوط به کنترل اقلیم و ... هم در داخل کشور انجام می‌شود.
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی توضیح داد: پیش از این، گلخانه جزو کارهای فانتزی محسوب می‌شد و تغییر کاربری آن، کار بسیار مشکلی بود اما اخیراً در وزارت جهادکشاورزی و هیأت دولت مصوباتی داشته‌ایم که گلخانه‌ها مشمول تغییر کاربری نشوند و اطراف گلخانه‌ها را می‌توان دیوار(نرده)‌کشی انجام داد. در هیأت دولت نیز مقررات‌زدایی، مشکلات و موانع زیادی از پیش پای گلخانه‌ها و سرمایه‌گذاران و فعالان علاقمند برداشته شده است. همچنین در ستاد عالی گلخانه‌ها و شورای سیاست‌گذاری آن نیز اقداماتی در جهت تسهیل این فعالیت‌ها صورت گرفته است.
طهماسبی توضیح داد: طبق قوانین و مقررات جدید، احداث گلخانه، تغییر کاربری محسوب نمی‌شود، مگر در مورد تأسیساتی که جنب گلخانه‌ها اجرا می‌شود و گرنه خود گلخانه‌ها تغییر کاربری نیست و نیاز به مجوزی برای این منظور ندارد و از این نظر مشمول عوارض نمی‌شوند، اما متأسفانه شنیده‌ایم در بعضی مناطق هنوز هم از گلخانه‌ها برای این منظور عوارض می‌گیرند و ما آماده پیگیری برای رفع مشکل هستیم؛ چراکه گلخانه‌ها یک فعالیت کشاورزی با راندمان و تولید بالاتر است.
وی افزود: همچنین با شورای گسترش آموزش عالی هماهنگی شد تا رشته‌ای دانشگاهی در تولید محصولات گلخانه‌ای ایجاد شود.

استانداردسازی گلخانه ‌ها
طهماسبی در بخش دیگری از صحبت‎های خود ضمن اشاره به این‌که با هماهنگی و همکاری بخش دانشگاهی، پوشش گلخانه را استانداردسازی کرده‌ایم، گفت: به دنبال این هستیم که بخش سازه‌ها را نیز با توجه به تنوع اقلیمی در ایران استانداردسازی نمائیم.
وی با تشریح وضعیت مطلوب کشورمان برای توسعه گلخانه‌ها گفت: به‌عنوان نمونه مساحت شهرهای چابهار و کنارک 32 هزار کیلومترمربع است (3 برابر کشور لبنان) و 5/1 برابر بعضی از دیگر کشورها است و 16هزار کیلومتر از این منطقه دارای درجه حرارت بین 32-16 درجه سانتی‌گراد است؛ یعنی یک گلخانه بسیار طبیعی است. 
بررسی که بر روی میزان تابش و درجه حرارت انجام شده نشان می‌دهد که مناطقی مانند: آنتالیای ترکیه، المریای اسپانیا و آمستردام هلند از نظر درجه حرارت در حدود 2-1 ماه در سال مشکل و نیاز به سرمایش و گرمایش دارند و فقط چابهار است که تنها 2-1 روز مشکل دارد.
طهماسبی افزود: با توجه به تنوع اقلیمی در ایران، وقتی به سمت سازه می‌رویم باید فنی‌تر کار کنیم و موضوع اقلیم را در نظر داشته باشیم تا حداکثر بازدهی حاصل شود.

اشتغال‌زایی، تنوع محصول و صادرات‌محوری
معاون باغبانی وزارت جهادکشاورزی در تبیین مزایای گلخانه‌ها گفت: میانگین اشتغال در گلخانه‌ها در هر هکتار 10 نفر و جزو طرح‌های زودبازده هم می‌باشد. یک مسئله دیگر در گلخانه‌ها، تنوع محصولی آن است که طیف وسیعی از محصولات را می‌توان در آن‌ها تولید کرد. حتی بعضی از درختان و درختچه‌ها مانند لیمو ترش، انار و... تا تولید بسیاری از محصولات کشاورزی را می‌توان به گلخانه‌ها منتقل کرد.
طهماسبی افزود: کارکردهای گلخانه‌ها بسیار متفاوت شده است. تولید نهال، نشاء، سبزی و صیفی، گل‌وگیاهان زینتی، درختان و درختچه‌های مثمر هم در فضای گلخانه‌ها صورت میگیرد. گلخانه‌های کوچک مقیاس را هم در دستور کار قرار داده‌ایم.
جلوگیری از تنش‌های محیطی، بالا بردن کیفیت محصول، مصرف آب کمتر و پیش‌رس کردن محصولات از جمله مزایای گلخانه‌ها می‌باشد.
وی با اشاره به این‌که محصولات تولیدی گلخانه کاملا قابلیت صادراتی دارد، گفت: برای صادرات، کشورهای مقصد انتظار تأمین محصول به‌صورت پیوسته و مدت‌دار را دارند و شرایط اقلیمی ایران هم چنین اجازه‌ای می‌دهد. البته باید دولت با هدف تولید صادرات محور، گلخانه‌داران را حمایت کرده و از تغییر رویه و مقررات زودهنگام در حین صادرات محصول، خودداری نماید.

احداث سایبان برای باغ‌ها
معاون باغبانی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به توسعه سایبان‎ها در باغداری، گفت: سایبان‌ها حدود 30 درصد مصرف آب را کم می‌کنند و از آفتاب‌سوختگی میوه‌ها و برگ مرکبات جلوگیری می‌شود. احداث سایبان مانند گلخانه‌ها در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته و تسهیلات به آن تعلق می‌گیرد.

تسهیلات گلخانه را ساده‌تر کنید
طهماسبی اعلام کرد: متقاضیان احداث گلخانه‌ها و تا حد زیادی خارج از تصور بوده است. سه بانک مهم، عاملیت پرداخت تسهیلات به متقاضیان را دارند که مهم‌ترین آن‌ها بانک کشاورزی است. بیش از 9هزار متقاضی تأسیس گلخانه وجود دارد که مشکلات سر راه این متقاضیان می‌تواند آن‌ها را مأیوس کند. یکی از این مشکلات، گوناگونی تسهیلات است که با بهره 4، 6، 9، 7 و اخیراً 5/12 تا 5/14 درصد و در مناطق برخوردار و غیربرخوردار به متقاضی اعلام و باعث شده که سرمایه‌گذاران دچار مشکل شوند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار «دام و کشت و صنعت» در مورد دشواری‌های اختصاص بودجه و اعتبار به طرح گلخانه‌ها، توضیح داد: منابع این طرح‌ها زمانی از محل طرح اشتغال پایدار روستایی با سود 4 و 6 درصد تأمین می‌شد. زمانی هم مشمول بند الف تبصره 18 شد و 7درصد برای مناطق غیربرخوردار و 9درصد برای مناطق برخوردار سود تعلق می‌گرفت، اما اینک از محل تلفیق منابع بانک با منابع صندوق توسعه ملی، بهره تسهیلات 5/12 و 5/14 درصد است. ما به دنبال این هستیم که تسهیلات ارزان‌تر به این کار اختصاص یابد و راحت‌تر و روان‌تر در اختیار متقاضیان قرار بگیرد. ما به‌صورت جدی خواهان رفع این مشکلات هستیم.
وی افزود: توسعه گلخانه‌ها باید با یک شیب ملایم اتفاق می‌افتاد تا زیرساخت‌های لازم مانند: شرکت‌های مشاوره تخصصی، شرکت‌های سازنده تجهیزات، شرکت‌های نصب گلخانه و ... همه شکل بگیرند و توسعه پیدا کنند. حال به جایی رسیده‌ایم که برای امسال احداث حدود 5هزار هکتار گلخانه در دستور کار قرار داده شده است.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۱- تیر ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow