زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
مازندران قطب تولید میوه

میوه ایرانی در سبد خرید کشورهای خارجی
مازندران قطب تولید میوه

ایران به دلیل تنوع اقلیمی، امکان تولید طیف وسیعی از محصولات باغی و زراعی را برای ساکنانش فراهم آورده است. در این میان محصولات باغی در ایران جایگاه ویژه‌ای دارند؛ به طوری که طعم و کیفیت آن را در کمتر جایی از کره خاکی می‌توان تجربه کرد. به همین جهت مشتریان زیادی در جهان برای میوه‌های ایرانی وجود دارد.
از طرفی، در شرایط فعلی اقتصادی که فروش نفت کشورمان مورد تحریم قرار گرفته است، به جرأت می‌توان گفت که محصولات باغی می‌تواند یکی از مهم‌ترین منابع ارزآوری برای کشور باشد.
استان مازندران رتبه اول تولید میوه کشور را به خود اختصاص داده که با برخورداری از زمین‎های حاصلخیز، هوای مناسب، منابع آبی و بارندگی سالیانه در حدود 630 میلی‎متر، به این استان مزیت‎های فراوانی برای تولیدات باغی داده است:
مهندس هادی ایزدی، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار مجله دام، کشت و صنعت می‎گوید: استان مازندران با تولید 3 میلیون و 200 هزار تن انواع میوه‌های سردرختی، رتبه اول را از نظر تولید محصولات باغی در بین سایر استان‌های کشور به خود اختصاص داده که از این میزان تولید2 میلیون و 700 هزار تن مرکبات (شامل انواع ارقام پرتقال و نارنگی) که در رتبه نخست میوه‌های تولیدی است و هم‌چنین ارقام مختلف میوه‌های هسته‌دار که شامل هلو و شلیل با سطح حدود 10 هزار هکتار با تولید 250 هزار تن، در رتبه دوم می‌باشند. رتبه سوم از آنِ میوه کیوی با سطح زیرکشت 7 هزار هکتار و تولید 200هزار تن است.
وی افزود: میوه‌های استان مازندران غالباً خاصیت انباری و نگهداری مناسب و قابلیت صادرات بسیار خوبی دارند، به‌طوری که در سال 98 تقریباً 180 هزار تن مرکبات، 150-100 هزار تن کیوی و همچنین میزان قابل ملاحظه‌ای میوه‌های هسته‌دار از این استان صادر شده است.
ایزدی ادامه داد: برای توسعه و تسهیل در امر صادرات، یک پایانه صادراتی در استان مازندران در حال راه‌اندازی است که با متدهای روز دنیا ساخته خواهد شد. با ارتقای سیستم‌های حمل‌ونقل و انبارداری، در آینده شاهد تحولات چشمگیری در صادرات میوه این استان خواهیم بود.
وی در مورد فرآوری میوه در این استان گفت: به دلیل اینکه بخش زیادی از ارقام میوه‌های استان مازندران، صادر می‌شود و بخشی از آن نیز در فصولی وارد بازار داخلی می‌شوند که برای آن تقاضا وجود دارد، با وجود امکانات انباری و سردخانه‌ای مناسب، چندان نیازی به فرآوری میوه این استان وجود نداشته و غالباً برای مصارف تازه‌خوری در کشور یا صادرات استفاده می‌شوند، اما در کنار همین پایانه صادراتی که در حال ساخت است، مرکزی برای تولید کنسانتره در نظر گرفته شده تا میوه‌های ضایعاتی پایانه را فرآوری نماید. وی گفت: میوه تولیدی در این استان به کشور‌هایی مانند: روسیه، عراق، کشورهای مختلف همسایه عمان، قطر، افغانستان و حتی هندوستان نیز صادر می‌شود.

مشکل سرمازدگی
ایزدی در مورد وجود مشکل سرمازدگی در استان مازندران توضیح داد: عمده تولید میوه‌های مازندران مرکبات است که جزو میوه‌های نیمه‌گرمسیری هستند و به سرما حساس‌اند. برای اینکه خسارت سرما در استان را به حداقل برسانیم، راهکارهایی را بین باغداران ترویج داده‌ایم. از آن جمله تولید گلخانه‌ای که در مورد میوه‌ای مانند لیمو ترش در حال گسترش بین باغداران است و لیمو ترش‎های رقم "لایم کوات" و "پرشین لایم" در استان به‌صورت گلخانه‌ای پرورش داده می‌شوند. در مورد باغات مرکبات هم اخیراً بعضی باغداران اقدام به نصب بخاری‌ها و پلورهای باغی نموده‌اند که این پلورها ساخت صنعت‌گران داخلی است و از طریق تسهیلات دریافتی در باغات نصب می‌شوند که نتایج خوبی در پی داشته است. یک پلار تا یک هکتار باغ را پوشش می‌دهد و با لوله‌های قطوری که هوای گرم را لابه‌لای درختان انتقال می‌دهد باعث کاهش خسارت سرمازدگی می‌گردد و چشم انداز‌های خوبی برای محافظت از باغات در برابر سرما ایجاد کرده است.

مگس مدیترانه‌ای
ایزدی در مورد آفت مگس مدیترانه‎ای نیز می‌گوید: توانسته‌ایم با اقدامات مناسب، این آفت را که در سال‌های اخیر وارد کشور ما شده به خوبی کنترل کنیم؛ چراکه باغداران ما با این آفت و روش‌های مبارزه با آن کاملاً آشنا شدهاند.
عبدالرحمن زاغی، مدیر حفظ نباتات استان مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مجله «دام و کشت و صنعت» می‌گوید: اوایل دهه 60 مگس مدیترانه‌ای در استان مازندران مشاهده که با اقدامات انجام گرفته در آن سال آفت زمین‌گیر شد اما در آبان 1385 مجدداً این آفت در استان مشاهده گردید. مگس ماده در داخل گوشت میوه تخم‌گذاری می‌کند (12-2 تخم) و پس از خروج، لارو حاصل از گوشت میوه استفاده کرده و باعث خسارت می‌شود.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۰ - ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow