زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
گل عزیز است غنیمت شمریدش

به مناسبت 25 خرداد روز ملی گل
گل عزیز است غنیمت شمریدش


مهندس عبدالحسین کاظمی

25 خردادماه، روز ملی گل نامگذاری شده است. جدا از زیبایی، لطافت و رنگ و بوی گل که نیاز به گفتن ندارد، پرورش و تولید گل علاوه بر لذت‌بخش و آرامش‌دهنده بودن، از نظر اقتصادی نیز کاری بسیار با اهمیت است که می‌تواند در مجموعه کارهای درآمدزا جایگاه بسیار شایسته‌ای داشته باشد.
در بعضی از کشورها در این عرصه سرمایه‌گذاری‌های عظیمی انجام شده است، به‌طوری که هلند سالانه حدود 60 میلیارد دلار صادرات گل و گیاهان زینتی دارد. ازجمله امتیازات تولید گل، آن است که این محصول دارای مشتریان زیادی در بازارهای صادراتی می‌باشد که می‌تواند بخشی از نیاز ارزی کشور را تأمین کند.
از طرف دیگر با توجه به شرایط آب‌وهوایی و وجود اقالیم مختلف در کشور ایران، پتانسیل‌های فراوان برای تولیدات باکیفیت وجود دارد. از دیگر مزیت‌های تولید گل آن است که حجم زیادی از تولیدات درون گلخانه‌ها به ثمر می‌رسد که وارد شدن به مزیت‌های این موضوع خود بحثی طولانی را طلب می‌کند.

100 شاخه گل معادل یک بشکه 159 لیتری نفت خام
غلامرضا تقوی، مدیرکل دفتر امور گلخانه‎ها، گیاهان دارویی و قارچ‎های خوراکی وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت روز ملی گل در گفت‌وگو با مجله «دام و کشت و صنعت»، با اشاره به پتانسیل‌های بالای ایران در تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی، گفت: در سال 98 با اینکه دو ماه آخر سال را به دلیل شیوع ویروس کرونا از دست دادیم، 40 میلیون دلار صادرات گل و گیاه داشته‌ایم که این میزان می‌توانست به بیش از 60 میلیون دلار افزایش یابد.
تقوی توضیح داد: ارزش صادراتی هر 100 شاخه گل، معادل یک بشکه 159 لیتری نفت خام است و با توجه به اینکه از نظر تنوع اقلیمی جزو کشورهای نادر هستیم و در منطقه جغرافیایی منحصربفردی قرار داریم، یک بازار 600 میلیون نفری در اطراف کشور ما قرار دارد که می‌تواند برای محصولات ما مشتری بسیار خوبی باشد، لذا باید از این پتانسیل‌ها استفاده بهینه کرد.
وی تصریح کرد: یکی از وظایف اصلی وزارت جهادکشاورزی تأمین امنیت غذایی نیز است و اگر از این زاویه به موضوع نگریسته شود، گل و گیاهان زینتی در تأمین امنیت غذایی نیز نقشی محوری دارند؛ ‌چراکه تأمین امنیت غذایی صرفاً به تولید محصولات غذایی در داخل کشور خلاصه نمی‌شود. حال اگر بخواهیم بعضی از کالاهائی را که تولید داخلی آن‌ها کافی نیست تأمین کنیم، به منابع ارزی زیادی نیاز داریم. اینجا است که اهمیت گل و گیاهان زینتی به‌خاطر پتانسیل‌های بالایی که برای صادرات و ارزآوری دارند، مشخص می‌شود. 
حتی می‌تواند در جایگاهی قرار بگیرد که اقتصاد بدون نفت را رهبری کند. بنابراین علی‌رغم این که امکان دارد گل و گیاهان زینتی به‌طور مستقیم در بحث تأمین مواد خوراکی نقشی نداشته باشند، اما در بحث ارزآوری و نقش غیرمستقیم برای تأمین امنیت غذایی با اهمیت می‌باشند.
وی افزود: بخش کشاورزی، در موضوع «اقتصاد بدون نفت» جایگاهی ویژه دارد که در این میان بایستی محصولات باغبانی مانند: گل و گیاهان زینتی، قارچ، زعفران، پسته و ... در صدر اهمیت قرار گیرند و با توجه به این موضوع و درک این مسئله، چند سالی است که بحث گل و گیاهان زینتی در وزارت جهادکشاورزی به شکل جدی‌ مورد توجه قرار گرفته است، به‌گونه‌ای که از سال 92 در سطح زیر کشت و همچنین در میزان تولید، به‌طور میانگین 25 درصد رشد داشته‌ایم. البته در بحث صادرات نیز چنین رشدی اتفاق افتاده است.

اشتغال‌زایی برای 150 هزار نفر
تقوی اعلام کرد: در حال حاضر بیش از 7800 هکتار در فضای باز و گلخانه‌ای سطح زیرکشت داریم که تقریباً بالای 60 درصد از این میزان تولید در داخل گلخانه‌ها انجام می‌گیرد و قریب به 4 میلیارد شاخه گل و گلدان تولید می‌شود. همچنین در این عرصه بیش از 150 هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار هستند.
وی افزود: حدود 60 درصد از تولیدات ما قابلیت صادراتی دارند که تلاش داریم این مقدار را به 80 درصد ارتقا دهیم. وظیفه ما در وزارتخانه ایجاد بسترهای لازم برای تولید مناسب به‌منظور صادرات است.
در جهت تولید محصول مناسب با قابلیت صادرات، فاکتورهایی مانند: آموزش، انتقال تکنولوژی و مدرن‌سازی واحدهای تولیدی، تأمین نهاده‌های لازم برای تولید، معرفی ارقام مناسب، مدیریت تولید و تولید منطبق با استانداردهای جهانی و کیفیت بالای بسته‌بندی، ایجاد زنجیره حمل و نقل سرد، تولید انبوه، عرضه مستمر و تعهد به قراردادها و ... از اهمیت بالایی برخوردار است.

زیان 1700 میلیارد تومانی در اثر شیوع کرونا
تقوی با اشاره به زیان‌ 1500 تا 1700 میلیارد تومانی تولیدکنندگان گل و گیاهان زینتی از شیوع بیماری کووید-19 گفت: اقدامات زیادی برای حمایت از تولیدکنندگان انجام داده‌ایم که یکی از آنها تبیین اهمیت این محصولات در شرایط کرونایی برای جامعه بوده است. مثلاً اگر در شرایط کرونایی مردم نمی‌توانند از آفتاب برای کسب ویتامین D استفاده ببرند، قارچ خوراکی، یکی از گزینه‌ها برای تأمین ویتامین D معرفی می‌شود، یا وقتی که در شرایط قرنطینه نیاز به هوای تازه و یک سرگرمی برای تحمل این شرایط داریم، گل و گیاه یکی از بهترین گزینه‌ها است.
وی افزود: توانستیم این گروه را جزو 14 رده آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا معرفی کنیم و سه پیشنهاد برای کمک به آن‌ها ارائه شده که عبارتند از:
• کمک به استمهال وام‌ها
• استفاده از تسهیلات بانکی
• تقسیط هزینه‌های آب برق و گاز واحدهای تولیدی.
تقوی توضیح داد: تأثیر منفی به‌خاطر این بود که بخش زیادی از متقاضیان و مشتریان از گردونه خارج شده‌اند که به‌عنوان مثال گل و گیاه مورد تقاضای تالارها و مراسم‌های جشن و... بوده که با تعطیلی و محدودیت مواجه‌ گردیده‌اند. در این رابطه حتی رفت و آمدهای مردم نیز کم شده و تأثیری منفی بر روی تقاضای این محصولات گذاشته است.
وی افزود: کرونا یک موضوع جهانی است و بایستی الگوهای جدیدی برای شرایط کرونایی تعریف کنیم تا بتوانیم به کار ادامه دهیم.

توسعه گلخانه‌ها در مناطق مرزی
چیزی که در مورد صادرات در حوزه کاری و برنامه‌ریزی دولت است این که سعی ‌کنیم توسعه گلخانه‌ها را در مناطق مرزی گسترش دهیم، چرا که هزینه‌های حمل‌ونقل و صادرات در آن مناطق کمتر خواهد شد. در حال حاضر 16 استان مرزی ما در این موضوع ورود کرده‌ و درصدد توسعه آن هستیم.

توجه به تشکل‌های بخش خصوصی
تقوی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: یکی از زیرساخت‌های اصلی برای عملیاتی شدن برنامه‌ها آن است که تشکل‌های بخش خصوصی ایجاد شده و کارها به آنها واگذار گردد. در حال حاضر اگر ما به راحتی صحبت از عملیاتی شدن برنامه‌های آینده می‌کنیم، به دلگرمی شکل‌گیری سه تشکل اساسی در حوزه گل و گیاهان زینتی یعنی «انجمن گل نرگس»، «انجمن گیاهان گوشتی و کاکتوس» و «انجمن رز» و همچنین «اتحادیه سراسری گل و گیاهان زینتی» است.
وی افزود: نمایندگان کشورهای خارجی که برای تجارت به ایران می‌آیند، عملاً با دولت کاری ندارند و مستقیماً به سراغ سندیکاها و تشکل‌ها می‌روند و قراردادها را با این تشکل‌ها می‌بندند. ما امیدواریم که با کمک این تشکل‌ها رونق صادرات را افزایش دهیم. 

از همکاری صمیمانه و مسئولانه‌ای که خانم مهندس افسانه شوندی
مدیر روابط عمومی معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی
با رسانه‌های بخش کشاورزی دارد سپاسگزاری به عمل می‌آید.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۰ - ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow