زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
شناخت و کاربرد صحیح کمباین برای برداشت کلزا

کارگاه آموزشی در منطقه جلفا
شناخت و کاربرد صحیح کمباین برای برداشت کلزا

بیش از 90 درصد از روغن خوراکی مصرفی کشور وابسته به واردات است، به‌گونه‌ای که از مقدار یک میلیون و هشتصد هزار تن مصرف روغن، حدود یک میلیون و هفتصد هزار تن آن شامل روغن و دانه‌های روغنی است که به کشور وارد می‌شود، این حجم از واردات روغن شامل دانه‌ها و روغن آفتابگردان، سویا، کلزا، پالم، گلرنگ و... است.
قطع وابستگی به واردات چند نوع روغن و ازجمله کلزا، برای کشور امکان پذیر است و لذا کاشت و برداشت آن از اهمیت بسیار برخوردار است.
سطح زیرکشت کلزا هم اکنون در حدود 200 هزار هکتار است که این مقدار تا سال 1405 باید به 670 هزار هکتار برسد. بنابراین تکیه بر فناوری‌ها و دانش برداشت کلزا از طریق آموزش و کلاس‌های ترویجی می‌تواند بسیار موثر باشد.
در این رابطه وزارت جهاد کشاورزی روی روغن کلزا، به‌عنوان محصولی که نقش اساسی در سفره غذایی دارد، سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داده تا کشاورزان را به کشت این گیاه و استفاده از آن در تناوب کشت ترغیب نماید.
یکی از راه‌های توسعه کشت این گیاه، مباحث آموزشی در این زمینه است. کارگاه آموزشی در خصوص ماشین‌های برداشت کلزا (کمباین) توسط جهادکشاورزی منطقه جلفا برگزار شد که می‌تواند نمونه موفقی از چنین کارگاه‎هایی باشد.
دکتر ایرج یاوری، عضو هیأت علمی و استادیار مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور و مربی این کارگاه آموزشی به خبرنگار مجله «دام و کشت و صنعت» گفت: بر اساس درخواست سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی و موافقت آقای دکتر صابر گلکاری، ریاست محترم مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور و به جهت اهمیت موضوع، کارگاه آموزشی "شناخت و کاربرد صحیح کمباین برای برداشت کلزا" در شهرستان جلفا تشکیل گردید.
در این کارگاه که حدود 100 نفر از کارشناسان مرتبط با موضوع از اکثر شهرهای استان حضور داشتند، با ساختمان و تنظیمات کمباین به‌صورت کلاسیک، کاربردی و نیز عملی در مزرعه‌ی در حال برداشت تشکیل شد. آشنا گردیدند خوشبختانه (یا متأسفانه) کمباین مورد بازدید برای آموزش، دچار نقص فنی عدم تنظیم تطابق تیغه و انگشتی بود که ضمن آموزش نحوه برقراری تطابق تیغه و انگشتی به حاضرین، مالک و راننده‌های کمباین نیز پس از انجام برقراری تطابق تیغه و انگشتی در مدت کمتر از ۵ دقیقه، به اهمیت آموزش و نقش آن در بالا بردن کیفیت کار پی بردند.
یاوری گفت: عدم تنظیم تطابق تیغه و انگشتی، موجب کیفیت بد برش و افزایش ضایعات محصول توسط کمباین می‌گردد.
مهندس محسن قهرمان‌نژاد، مسئول مکانیزاسیون جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مجله «دام و کشت و صنعت» در مورد وضعیت مکانیزاسیون و کشت کلزا در این استان گفت: در سال زراعی 99-98 بیش از 4 هزار و دویست هکتار از اراضی این استان زیرکشت کلزا رفته که پیش‌بینی می‌شود بیش از 6000 تن دانه روغنی کلزا از آن برداشت شود.
قهرمان‌نژاد گفت: آذربایجان شرقی با بیش از 37 هزار دستگاه انواع تراکتورهای زراعی و باغی و 950 دستگاه انواع کمباین، دارای ضریب مکانیزاسیون 12/2 اسب بخار بر هکتار است که نسبت به متوسط کشوری از وضعیت مطلوبی برخوردار می‌باشد و در راستای افزایش ضریب مکانیزاسیون استان در سال 1398 تعداد یک هزار و 188 دستگاه انواع تراکتور و 42 دستگاه کمباین با اعتباری بالغ بر 1000 میلیارد ریال بین کشاورزان توزیع شده است.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۰ - ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow