زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
داده‌های ماهواره‌ای در کشاورزی

همگام با فناوری‌های نو
داده‌های ماهواره‌ای در کشاورزی

هنوز با دست نشأ می‌کاریم و با بیل زمین شخم می زنیم، هنوز نمی توانیم برآورد دقیقی از میزان تولید و زمان برداشت و بازار داشته باشیم، اما کشاورزی دنیا مسیر دیگری طی می کند، شاید آرزوی ما رسیدن به مرحله استفاده صحیح از داده های ماهواره ای در کشاورزی باشد، اما این آرزو نیاز به درک صحیح و کوشش بسیار دارد.
یکی از چالش برانگیزترین مسائل امروز از نظر اقتصاد، انرژی، آب و هوا و تضمین تولید پایدار محصولات کشاورزی است. در یک محیط پر جمعیت، کشاورزی پایدار، مؤثرترین روش برای تولید مواد غذایی، انرژی و سایر برنامه‌های دراز مدت را نشان می‌دهد. همچنین این پایداری به حفاظت از اکوسیستم و منابع طبیعی نیز کمک می‌کند.
برای بهبود شیوه‌های کشاورزی، باید اطلاعات کافی در رابطه با عوامل مهم را بدست آوریم که در این رابطه داده‌های ماهواره‌ای بسیار مفید بوده و می‌تواند برای به دست آوردن اطلاعات جدید و روشنگری در مورد جنبه‌های مختلف کشاورزی از جمله برنامه‌ریزی، پیش آگاهی، برآورد و تخمین محصولات زراعی و باغی، برآورد زیست توده، و عملکرد محصول استفاده شود.
هنگامی که چنین اطلاعاتی در دسترس کشاورزان باشد، می‌توانند شیوه‌های مزرعه را بهینه کنند که به‌عنوان نمونه، کنترل استفاده از کود برای سلامت از آب‌های زیرزمینی است. این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که استفاده زیاد از کود می‌تواند به افزایش نیترات در آب آشامیدنی منجر شود و خطراتی برای سلامتی مصرف‌کنندگان به وجود آورد.
علاوه بر آن، داده‌های ماهواره‌ای می‌توانند به کشاورزان در ارزیابی مشکلات مربوط به خشکسالی، سرمازدگی و... قبل از وقوع آنها کمک کنند. داشتن چنین اطلاعات مهمی به آنها امکان می‌دهد تا اقدامات احتیاطی و افزایش بازده را انجام دهند و با استفاده از ماهواره‌ها و تکنیک‌های سنجش از دور، می‌توانند به انواع مختلفی از داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

برخی از رایج‌ترین و مفیدترین روش‌هایی که می‌تواند به کشاورزان کمک کند، عبارتند از:
نظارت
استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و RADAR برای نظارت بر خواص خاک، شرایط زراعی و فعالیت‌های خاک‌ورزی، ذینفعان را قادر می‌سازد تا کاربری اراضی، پیش‌بینی برداشت محصول، مشاهده تغییرات فصل و مهمتر از همه کمک به پیشنهاد و اجرای سیاست توسعه پایدار اقتصادی و زیست محیطی را انجام دهند.
علاوه بر این، جمع‌آوری داده‌های دقیق ماهوارهای همچنین نظارت دقیق تغییرات در عملکردهای کشاورزی، خسارت به بهره‌وری ناشی از تنش خشکی، میزان تخریب خاک و کاهش بهره‌وری زمین کمک می‌کند که غالباً ناشی از افزایش سطح زیرکشت و آبیاری نادرست است.
نظارت ماهواره‌ای بر محصولات زراعی امکان ردیابی تغییرات مثبت و منفی در توسعه محصول را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با وضوح بالا فراهم می‌کند. چنین فناوری در نظارت، به کشاورزان این امکان را می‌دهد تا محصولات خود را در مزارع، مناطق و کشورها رصد کنند. نقشه حاصل از این فناوری توسط افراد مختلف قابل خواندن و تفسیر است.

برآورد زیست توده
زیست توده به دلیل نقش آن به عنوان سوخت و کاربردهای مختلف از جمله تولید انرژی زیستی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، منبع مهمی برای اقتصاد جهانی است که به‌منظور پیش‌بینی روند آینده در عملکرد بیولوژیک و تعیین پایداری منابع محدود بسیار مهم میباشد. تولید تصاویر میدانی با استفاده از فناوری ماهواره‌ای، داده‌هایی را نشان می‌دهد که می‌توان آنها را خواند و تفسیر کرد تا در مورد روندهایی که به برآورد زیست توده پایدار کمک می‌کنند، بیانجامد.
تصویربرداری ماهواره‌ای و اطلاعات RADAR تکنیکی است که تا حد زیادی برای تخمین تولید زیست توده در هر منطقه خاص استفاده می‌شود. پارامترهای متنوعی در این رابطه مورد بررسی قرار می‌گیرد که از آن جمله پوشش گیاهی، سوابق زمین و بهره‌وری محصولات زراعی است.
پیش‌‌بینی عملکرد (تولید)
عامل مهم دیگر در کشاورزی و زراعت، برآورد عملکرد محصول است. تصاویر ماهواره‌ای می‌توانند با ارائه تصاویر دقیق برآورد عملکرد را امکان‌پذیر نمایند. دانستن بهره‌وری هر زمینه از نظر بازاریابی، اقتصاد و پایداری از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین به برنامه ریزی‌های آینده و بهینه‌سازی استفاده از منابع کمک میکند.
هم اینک نرم افزارهای متنوعی در بازار موجود است که می‌توانند داده‌های تولید شده را در مدل‌های ریاضی درج کنند تا احتمالات را محاسبه و تعیین نمایند که در زمان برداشت محصول، چه میزان در عملکرد انتظار می‌رود. نتایج بعدی را می‌توان از طریق این روش طی چند دقیقه آموخت. با استفاده از ماهواره برای پیش‌بینی عملکرد، می‌توان تولید‌کنندگان مواد غذایی و برنامه ریزی لجستیکی خود را پیش‌بینی و اصلاح کرد.

کمک به طراحی استراتژی فروش مناسب
استفاده از این فناوری بسیار حساس و ایجاد تصاویر ماهواره‌ای باکیفیت باعث می‌شود کشاورزان بدانند که در زمان برداشت از چه چیزی بهره مند می‌شوند. اگر آنها از لحاظ کمیت و همچنین کیفیت از این اطلاعات آگاه باشند، این امکان برای آنها فراهم می‌شود تا یک استراتژی فروش مناسب را نیز ارائه دهند.
بنابراین، پیش‌بینی عملکرد یک پارامتر بسیار مهم برای برنامه‌ریزی فروش در آینده و توسعه یک تجارت موفق در این مدل‌ها است.
کارهای دقیق
کشاورزی دقیق آخرین روند در حوزه کشاورزی است. این به معنای ادغام آخرین فن‌آوری هوشمند با شیوه‌های سنتی کشاورزی است که از این طریق باعث افزایش کارآیی تولید و کیفیت کلی محصولات کشاورزی می‌شود. علاوه بر این، استفاده از چنین فناوری پیشرفته به معنای کاهش کار خسته‌کننده و کار سنگین برای کارگران است که باعث بهبود کیفیت زندگی آنها نیز می‌شود.
استفاده از RADAR و تصویربرداری نوری برای پیش‌بینی روند آینده در تولید محصول، تولید بیولوژیکی، ذخایر زیست توده، و کیفیت کلی محصولات زراعی، فرصتی بهتر برای بهبود نتایج در آینده را پدید می‌اورد. اینگونه اقدامات به فرد کمک می‌کند تا به این سؤال پاسخ دهد که مزرعه در 50 یا حتی 100 سال آینده کجا و چگونه خواهد بود. همچنین داده‌های ماهواره‌ای در بخش کشاورزی به مشکلاتی که ممکن است در آینده رخ دهد نیز اشاره می‌کند. به عنوان مثال‌، هنگامی که چنین داده‌هایی برای چندین سال جمع می‌شود و سپس مورد مقایسه قرار می‌گیرد‌، تبدیل به یک روند قابل شناسایی می‌گردد.

کمک به مدیریت محصولات زراعی
تصاویر با وضوح بالا و همچنین نظارت زنده و واقعی در مزارع، اکنون در دسترس هستند که چشم اندازی دقیق همانند پرندگان از مزارع را به کشاورزان می‌دهد. چنین فناوری پیشرفته به کشاورز این امکان را می‌دهد تا اطلاعات دقیق‌تری درباره محصولات خود جمع‌آوری کند. از شرایط خاک و کیفیت محصول گرفته تا پیش‌بینی وضعیت آب و هوا و تهدیدهای احتمالی برای محصول را می‌توان شناسایی کرد. با ظهور تصاویر دو بعدی و حتی سه بعدی، کشاورزان توانسته‌اند درک کاملی از محصولات خود داشته باشند. بنابراین، تصویربرداری ماهواره‌ای به همراه فناوری پهپاد، در زمینه‌های مدیریت محصولات زراعی پیشرفت کرده است.

عناصر اصلی تجارت کشاورزی
اخیرا، نظارت بر محصول، پیش‌بینی عملکرد( تولید) و برآورد زیست توده به عناصر اساسی تجارت کشاورزی پایدار تبدیل شده است. برای تولید داده‌های مؤثر و واقعی، طی چندین سال گذشته روش‌های مختلفی اختراع و مورد استفاده قرار گرفته است. 
در بین سایر تکنیک‌ها، پیشرفته‌ترین روش استفاده از تصاویر ماهواره‌ای برای نظارت دراین زمینه‌ها است. این تکنیک باعث تولید تصاویر نوری و همچنین تصاویر از RADAR می‌شود. علاوه بر این، نظارت همراه با زمان واقعی محصولات زراعی می‌تواند توسط چنین فناوری انجام شود.
تولید داده از این تکنیک‌ها، این اطمینان را ایجاد می‌کند که تمام اطلاعات بدست آمده جمع‌آوری شده بسیار دقیق است و به کشاورزان این امکان را می‌دهد تا این الگوها را بیاموزند و مهمترین تصمیم را برای محصولات خود بگیرند. هنگامی که چنین داده‌های گسترده و دقیقی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، آنها می‌توانند وضعیت بهتری برای مدیریت محصولات زراعی خود داشته باشند.
برخلاف روزگاران قدیم، که از ابزارهای مدرن و دقیق برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد مزارع و محصولات زراعی استفاده نمی‌شد، فناوری فعلی باعث شده است تا کشاورزان بتوانند نظارت و مدیریت محصولات خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۰ - ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow