زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
چگونه در بیابان سبزیجات پرورش دهیم

یک کشاورز سوری در امارات در حال تولید انواع سبزی‌ها و سبزی‌های سالادی در آب و هوای خشن و زمین‌های خشک و بیایانی منطقه است.
امجد آلخال، که به عنوان مهندس کشاورزی در مزارع هیدروپونیک امارات مشغول به کار است، از سیستم کشاورزی هیدروپونیک - روشی برای رشد گیاهان بدون خاک - استفاده می‌کند که برای این منظور از یک محلول مواد مغذی مایع استفاده می‌شود.
آب سرد از لوله‌های عایق برای تغذیه گیاهانی مانند کاهو که در یک ماده فیبری به نام پشم سنگ کاشته شده‌اند، عبور می‌کند. پشم سنگ از سنگ‌های خرد شده ساخته شده است و آب را مانند اسفنج در خود نگه می‌دارد. پس از اتمام این چرخه، آب مجددا تخلیه می‌شود تا پس از فیلتر شدن، مورد استفاده مجدد قرار گیرد.
آلخال با استفاده از سیستم‌های کشاورزی جایگزین، حدود 90 درصد از آبی را که با استفاده از روش‌های کشاورزی سنتی از آن استفاده می‌کرده، ذخیره می‎نماید. همچنین، این کشاورز از یک میدان چرخشی کشت عمودی که از چند طبقه قابل انعطاف و گردان تشکیل شده، استفاده می‌کند.
این مجموعه باعث صرفه جویی در فضا نیز گردیده و به همین خاطر این امکان را فراهم می‌کند تا در نزدیکی مرکز شهر، محصول خود را سریع‌تر به فروشگاه‌ها تحویل دهد.
الخال می‌گوید: «در سال 2005 ما از اولین گلخانه دوار در خاورمیانه استفاده کردیم که اگر می‌خواستیم همین مقدار کشاورزی را بر روی زمین انجام دهیم، به مساحتی حدود شش برابر آن نیاز داشتیم».
مساحت مزارع هیدروپونیک امارات تقریبا دو هکتار می‌شود یعنی معادل دو زمین راگبی. الخال قادر به تولید حدود 500000 گیاه کاهو - از نه گونه مختلف- و دو میلیون گیاه در هر سال است.
مرکز بین المللی کشاورزی زیستی نیز جهت یافتن راه حل‌های مناسب برای کشاورزی امارات تلاش می‌کند، و راهکارهای مناسب کسب حداکثر استفاده از منابع کمیاب مانند آب شیرین را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد. در این مرکز از آب شور استفاده می‌شود تا محصولات خاصی که به نمک و گرما مقاومند مانند گیاه‌های quinoa و خردل را پرورش ‌دهند. به غیر از استفاده از آب نمک برای کشاورزی، ICBA دارای “آبزی پروری یکپارچه” نیز می‌باشد که آب‌های زیرزمینی شور را به طور طبیعی نمکزدایی ‌کرده و آب شیرین برای کشاورزی را تولید می‌کند.
اسمهان ایلوفی Ismahane Elouafi- مدیر ICBA- می‌گوید:« روند رو به رشد دیگری در کشاورزی منطقه‌ای ایجاد شده که در اصطلاح به آن کشاورزی دقیق می‌گویند. در این روش اطلاعات دقیقی از آنچه برای شکوفایی و رشد گیاهان لازم است را به کشاورزان می‌دهد. مثلا درخت خرما در زمستان روزانه حدود 50 لیتر آب و در تابستان نزدیک به 150 لیتر آب نیاز دارد. در حالی که اگر با هر کشاورزی صحبت کنید، آنها روزانه حدود 300 لیتر آب به درخت می‌دهند. به کمک ابزارهای كشاورزی دقیق، شما به كشاورزان این اطلاعات را می دهید كه نیازی به استفاده از بیش از 50 لیتر آب ندارند و سنسورها می‌توانند در زمان معین آبیاری را تنظیم و آن را متوقف كنند."
نوع دیگری از کشاورزی هوشمند، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین با سنسورهایی برای اندازه‌گیری هیدراتاسیون گیاه می‌باشد.
این کشور قصد دارد در اواخر سال جاری (2020) بزرگترین مزرعه عمودی جهان را در دبی بنا کند که ساخت و ساز آن در ماه نوامبر گذشته آغاز شده است. علاوه بر این، در شهرمسدر که شهری کاملا بیایانی است و در صحرای ابوظبی واقع شده است قصد دارد با سرمایه‌گذاری اولیه 15 میلیارد دلار، بکارگیری مزارع هوشمند را آزمایش کند.

ماهنامه دام و کشت و صنعت-شماره ۲۳۹- ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow