زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
وضعیت ذخایر استراتژیک سموم

خانم مهندس سعیده نوربخش، مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات در حاشیه هفتمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی در مصاحبه اختصاصی با نشریه «دام، کشت و صنعت» گفت: این نمایشگاه مخصوص تولیدکنندگان این نهاده‌ها است؛ چون تولید داخلی مسئله بسیار مهمی است و در سال رونق تولید هدف دولت این است که از تولید داخلی حمایت کند. 
نوربخش گفت: نمایشگاه امسال از نظر تعداد استقبال‌کنندگان بسیار متفاوت بود و سازمان حفظ نباتات نیز غرفه‌ای در این نمایشگاه برای پاسخگویی به مراجعان ایجاد کرده است. در این نمایشگاه یک کارگاه آموزشی هم برگزار کردیم که محوریت اصلی آن با دفتر آفت‌کش‌ها بود و درخصوص مباحث مرتبط با بازنگری آفت‌کش‌های کشور و نظارت مستمر بر آفت‌کش‌ها، نظارت بر انبارهای نگهداری آفت‌کش‌ها، نحوه نمونه‌برداری و کیفیت سموم در این کارگاه برای مسئولین فنی و مدیران شرکت‌ها مطالبی ارائه و استقبال خوبی هم از آ به عمل آمد.
وی در مورد رشد واردات سموم آماده مصرف در 10 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل هم به خبرنگار دام و کشت و صنعت گفت: اولاً آمارها نشان می‌دهد که بیش از 75 درصد سموم مورد نیاز کشور از تولیدات داخلی تأمین می‌شود و اگر میزان واردات افزایش داشته هم در تکنیکال‌ها بوده و هم در مورد سموم آماده مصرف؛ ضمن اینکه سال گذشته در 5 ماه اول به دلیل شرایط تحریم تدارک کمتری داشتیم، ثانیاً سیاست ما بر این بود که تدارک خوبی داشته باشیم تا اگر تحریم‌ها شدت بیشتری گرفت از ذخایر استراتژیک مناسبی برخوردار باشیم. 
نوربخش در خصوص حذف آفت‌کش‌های کم‌خطر و استفاده از سموم زیستی و روش‌های بیولوژیک هم گفت: سالانه 30-25 هزار تن سموم شیمیایی در سطح 15 میلیون هکتار از اراضی استفاده می‌شود و در حدود یک میلیون هکتار از اراضی نیز از آفت‌کش‌های بیولوژیک و سازگار با محیط‌زیست نیز استفاده می‌شود. 
سیاست‌های سازمان حفظ نباتات هم بازبینی در سبد سموم و حذف سموم پرخطر است که در این راستا علاوه بر دیازینون و بوتاکلر، پارکوات را هم شروع به حذف از سبد مصرف خواهیم کرد. 
علاوه بر آن از آفت‌کش‌های بیولوژیک و دوستدار محیط‌زیست و همچنین آفت‌کش‌های با کمترین دوره کارنس و کمترین باقی‌مانده در محیط و در محصولات کشاورزی استفاده می‌شود. در این خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معرفی می‌کنیم که بتوانند از این طریق تسهیلاتی دریافت کنند. در مورد شرکت‌های بزرگ هم وقتی که هیأت نظارت بر سموم از ثبت ترکیبات خطرناک و مشکل‎زا جلوگیری می‌کند، بالطبع به این سمت خواهیم رفت که سبد سموم بهتری داشته باشیم. 
وی در مورد ترویج روش‌های بیولوژیک و سموم زیستی هم گفت: خود سازمان تحقیقات حمایت‌هایی را انجام می‌دهد. مثلاً تعرفه ثبت آفت‌کش‌های بیولوژیک راحت‌تر از انواع سموم شیمیایی است و قطعاً مروجین هم این روش‌ها را توصیه می‌کنند. 
از طرفی در حال ایجاد سازوکاری هستیم تا با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری حمایت بیشتری از این نوع سموم صورت گیرد.  مناسب است

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۷- بهمن ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow