زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
ظرفیت‌های اتاق بازرگانی در خدمت توسعه کشاورزی

مهندس علی شریعتی‌مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی ایران، در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی با تأکید براینکه اتاق بازرگانی، پارلمان بخش خصوصی است که می‌توان از پتانسیل‌های آن برای پیشبرد اهداف کشاورزی استفاده کرد، گفت: نهاده‌های باکیفیت تولید داخل می‌تواند در افزایش بهره‌وری موثر باشد و کشاورزی را اقتصادی نماید. خوشبختانه اتاق برای رسیدن به کشاورزی پایدار، کشاورزی تجاری را مطرح کرده و در این بخش کار بزرگی به همراهی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی شروع شده است. 
وی در ادامه گفت: در موضوع نمایشگاه یکی از حلقه‌های مفقوده‌ای که می‌بینیم آموزش است. آموزشی که باید برای استفاده بهینه از کود‌ها و سموم انجام بشود، به‌خوبی صورت نمی‌گیرد. 
موضوع با اهمیت دیگر، بحث توانمندسازی برای حضور در بازار جهانی است. به‌طور مثال یک مشکلی که داریم این است که نتایج آزمایشگاه‌های مرجع ما را در خیلی از کشورها نمی‌پذیرند و برای صادرات محصولات این موضوع مهمی است. 
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی اضافه کرد: یکی از کارهای دیگری که اتاق ظرفیت آن را دارد و می‌تواند به‌صورت مشترک انجام دهد، زمینه‌سازی برای همکاری‌های بین‌المللی است و خوشبختانه خود وزارت جهادکشاورزی هم در این زمینه کارهای خوبی انجام می‌دهد. 
شریعتی گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید سموم در کشور بیش از ظرفیت مورد نیازمان است و باید برای صادرات هم برنامه داشت؛ چراکه 30 هزار تن نیاز داخلی‌مان است و ظرفیت تولید تا مرز 150 هزار تن سموم آفت‌کش وجود دارد؛ پس باید به صادرات توجه ویژه داشت. 
یک نکته مهم دیگر که تمایل به مطرح کردن آن دارم در مورد استفاده از کودها و سموم کم‌خطر و دوست‌دار محیط‌زیست است که امیدوارم به‌عنوان یک مسئولیت ملی در فعالیت‌ها مدنظر قرار بگیرد. 
استقبال از نمایشگاه فوق‎العاده و دور از انتظار بود
مهندس سعید رحمتی، مدیرعامل شرکت گل‌سم گرگان و رئیس‌هیأت مدیره شرکت «رها اندیش کاوان» در گفتگو با خبرنگار مجله «دام، کشت و صنعت» گفت: نمایشگاه امسال بسیار پرشور و با استقبال گسترده برگزار شد و حتی برای خومان هم قابل انتظار نبود. امسال بیش از دو برابر سال‌های قبل بازدید کننده داریم. 
وی افزود: شرکت ما، در حوزه تولید سموم دفع آفات نباتی، کودهای شیمیایی و بذر و همچنین واردات بعضی از این نهاده‌ها فعالیت دارد. تقریباً 90 درصد بذرهای سینجنتا، 80 درصد سموم این شرکت و همچنین تولید سم تحت لیسانس این شرکت سوئیسی را انجام می‌دهیم. در مورد بعضی شرکت‌های ژاپنی هم این مسئله وجود دارد. البته حجم زیادی از نیاز به سموم در داخل کشور تولید می‌شود در شرکت گل‌سم عمده کودها و میکروالمنت و کودهای مختلف MPK تولید را می‌کنیم. بعضی بذرهای OP مانند: گوجه، خربزه، لوبیا و مانند این را نیز تولید و به‌صورت بسته‌بندی به بازار عرضه می‌کنیم.
رحمتی در مورد وضعیت تولیدات داخلی هم گفت: شرکت‌های تولیدکننده سموم و کود پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند. شرکت‌های زیادی در این زمینه فعال هستند و تا 2 ماه قبل ارز لازم را دریافت کرده‌اند. اما در شرایط فعلی مشکلاتی در تخصیص ارز وجود دارد. مشکلات تخصیص ارز را رفع نمایند

دکتر پیمان آذرفام، مدیرعامل شرکت تولید سم و کود زرافشان به خبرنگار نشریه گفت: از سال 82 در کار تولید هستم و دو ثبت اختراع در کارهای شرکت داریم و تمام تلاشمان را انجام داده‌ایم تا محصول باکیفیت به دست مصرف‌کننده برسانیم.
وی افزود: تخصصی اصلی شرکت، تولید کودهای شیمیایی، کلاته، سموم دفع آفات نباتی، باغبانی و حشره‌کش‌های خانگی است و در سبد تولیدات این شرکت چیزی در حدود 85 محصول مختلف تولیدی داریم. که شامل انواع و اقسام کودهای شیمیایی تک‌عنصره، کلاته، کمپلکس، کامل و حدود 15 قلم سموم دفع آفات نباتی با فرمولاسیون EC و SL، حشره‌کش‌های خانگی و مواد باغبانی تولید می‌کنیم.
آذرفام گفت: از لحاظ کیفیت، تولیدات ایرانی از وضعیت مناسبی برخوردار هستند. زیرا مواد تکنیکال دریافتی آن‌ها از شرکت‌های تولیدکننده معتبر تکنیکال‌ها در دنیاست که با استانداردهای مشخص تولید می‌کنند و محصولی هم که در ایران تولید می‌شود، براساس استانداردهای فائو و IFA و استانداردهایی است که سازمان حفظ نباتات تعریف کرده است؛ پس به جرأت می‌توانیم ادعا کنیم که از لحاظ کمی و کیفی از تولیدات مشابه خارجی چیزی کم نداریم. 
حتی شاید به دلیل آشنایی به شرایط اقلیمی ایران و نوع نیاز کشاورزان، مواد همراه را طوری انتخاب می‌کنیم که سازگاری بیشتری به کشورمان داشته باشند. به جرأت می‌توانیم ادعا کنیم که بالای 95 درصد مواد اولیه کودها را می‌توانیم در داخل کشور تولید کنیم. بعضی مواد همراه هم وجود دارد که اختصاصی است و آنها را از خارج وارد می‌کنیم. 
وی در مورد هفتمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی هم گفت: امسال فقط تولیدکنندگان سموم، کود و بذر در این نمایشگاه حضور یافتند و این اتفاق بسیار خوبی بود که امسال شاهد آن هستیم؛ چراکه صلاح و منافع تولیدکننده بر این بوده که نمایشگاهی مجهز داشته باشند.

شورای هماهنگی انجمن‌های تأمین‌کننده نهاده‌های کشاورزی
دکتر محمد مولانا، دبیر انجمن تولیدکنندگان کود، در مراسم اختتامیه هفتمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی اظهار داشت: در سال‌های گذشته تولیدکنندگان کود تمایل زیادی برای شرکت در نمایشگاهی به این شکل داشتند اما متأسفانه کسی جایگاهی برای این شرکت‌ها قائل نبود ولی امسال به دلیل اینکه نمایشگاه مختص تولیدات داخلی است، این امکان فراهم شده است و با تشریک مساعی که بین سه انجمن اتفاق افتاد، تقریباً اولین فرصتی بود که خیلی از تولیدکنندگان کود توانستند در نمایشگاه حضور داشته باشند. 
مولانا اضافه کرد: تا پیش از این عده زیادی بر این باور بودند که اگر تولیدکنندگان کود در این نمایشگاه شرکت کنند عملاً حرفی برای گفتن نخواهند داشت و تفاوت‌های فراوانی از نظر کیفیت با تولیدات خارجی دارند اما دیدیم که نتیجه حضور تولیدکنندگان کود در نمایشگاه کاملاً متفاوت بود و معلوم شد که در کودهای پایه، مرکب و کودهای نوین فاصله چندانی بین کودهای وارداتی با کودهای تولید داخل وجود ندارد و اگر تولیدکنندگان جلوتر از واردکنندگان نباشند عقب‌تر هم نیستند؛ چراکه تولیدکننده در این کشور متولد شده و خودش و خانواده‌اش در این کشور زندگی می‌کنند و نسبت به اقلیم کشور شناخت بهتری دارد و از هر لحاظ حساسیت بیشتری روی محصول تولیدی دارد.
دبیر انجمن تولیدکنندگان کود در ادامه اظهار داشت: سالیان زیادی بود که این تفکر را فریاد می‌زدیم و کسی توجه نمی‌کرد اما امسال تولیدکنندگان کود این فرصت را داشتند تا در کنار تولیدکنندگان سایر نهاده‌ها توانایی‌شان را نشان دهند و استقبال از این نمایشگاه و تعداد بازدیدها نشان داد که قدرت تولید داخلی چه اندازه است. 
وی در مورد اجماع و ترکیب انجمن‌های تولید کننده با واردکنندگان نهاده‌ها نیز گفت: شاید اگر بخواهیم در کوتاه مدت انجمن‌ها را ترکیب کنیم امکان‌پذیر نباشد. حداقل در مورد کودها فکر نمی‌کنم که به راحتی قابل انجام باشد. بخصوص که در بعضی موارد تضاد منافع بین تولیدکنندگان و واردکنندگان وجود دارد و البته منافع مشترک هم زیاد داریم. 
در این مورد ایده‌ای که به ذهن ما می‌رسد این است که تشکلی تحت عنوان «شورای هماهنگی انجمن‌های تأمین‌کننده نهاده‌های کشاورزی» یا با یک نام دیگر و با حضور نمایندگانی از همه انجمن‌های تولیدکنندگان و واردکنندگان سموم، کود و بذر و ... تشکیل شود تا در مورد مسائل مختلف تصمیم‌گیری کند.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۷- بهمن ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow