زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
نقش ایران در جنگ سویای چین و آمریکا

سالانه حدود 350 میلیون تن سویا در دنیا تولید می‌شود که از این مقدار نزدیک 150 میلیون تن، یعنی تقریباً 50درصد کل حجم سویای تولیدی در جهان بین کشورها مبادله می‌شود و مورد صادرات و واردات قرار می‌گیرد. 
در بین کشورهای تولیدکننده سویا، آمریکا، برزیل و آرژانتین به ترتیب هر کدام با 120، 112 و 54 میلیون تن، بیشترین حجم تولید این محصول کشاورزی را به خود اختصاص داده‌اند. یعنی آمریکا با 34 درصد از کل تولید دنیا، برزیل با 32 درصد و آرژانتین با 4‭/‬15 درصد، سرجمع چیزی حدود 4‭/‬81 درصد از کل سویای جهان را تولید می‌کنند. 
بعد از این 3 کشور، کشورهایی مانند چین با 14 میلیون تن، هند با 9/5 میلیون تن و کانادا با 8 میلیون تن هر کدام به ترتیب 4 درصد، 3 درصد و 2 درصد سویای جهان را تولید می‌نمایند. 
در بین کشورهای صادرکننده سویا نیز برزیل با 69 میلیون تن، آمریکا با 57 میلیون تن و آرژانتین با 5‭/‬8 میلیون تن، هر کدام به ترتیب 45 و 5‭/‬37 و 6‭/‬5 درصد از حجم سویای صادراتی را به خود اختصاص داده‌اند. 
در این میان کشوری مانند هند با تولید 5‭/‬9 میلیون تن سویا، برای تأمین روغن مورد نیازش صادرات دانه سویا را ممنوع کرده است. 
در میان کشورهای واردکننده سویا، چین با واردات سالیانه 97 میلیون تن، بالای 60 درصد از کل سویای مبادله شده در بازارهای بین‌المللی را به خود اختصاص داده است که بخش زیادی از آن را هم قبل از جنگ تجاری و جنگ تعرفه‌ها بین آمریکا و چین، از کشور آمریکا وارد می‌کرد.
 اما در سال‌های اخیر به دلیل اعمال تعرفه‌های گمرکی توسط آمریکا به کالاهای چینی، این کشور هم درصدد مقابله به مثل برآمده و بعضی از کالاهای آمریکا از جمله سویا را برای فشار به دولت این کشور مشمول تعرفه گمرکی قرار داده است.
پس از اتخاذ چنین تصمیمی از سوی چینی‌ها، این کشور بیشتر تأمین سویای مورد نیازش را به سمت کشورهای برزیل و آرژانتین منتقل کرده‌اند. این اتفاق باعث دو پیامد شده است‭: ‬یکی کاهش قیمت سویا در کشور آمریکا و دیگری افزایش قیمت سویا در کشورهای برزیل و آرژانتین. 

نقش ایران 
اخبار جهانی حاکی از این است که تحریم‌ واردات سویای آمریکا توسط چین باعث خشمگین شدن سویاکاران آمریکایی شده که آراء آنها نقش بسزایی در به قدرت رسیدن ترامپ داشته و در صورت استمرار تحریم، در دوره آینده به ترامپ رأی نخواهند داد.
در میانه این جنگ تجاری در زمین سویا بین چین و آمریکا، ایران نیز که یکی از کشورهای واردکننده سویا در جهان می‌باشد بر اثر اتفاقات به وجود آمده که تا قبل از این سویا را از کشورهای برزیل و آرژانتین وارد می‌کرد، به دلیل افزایش قیمت در این کشورها، بخشی از نیازش را به سمت سویای تولید شده در کشور آمریکا معطوف کرده است. بنا برگفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی‭  - ‬وزیر جهادکشاورزی‭ - ‬، ایران از ابتدای سال 97 تا خرداد ماه 98 حدود یک میلیون تن سویا از کشور آمریکا خریداری کرده است که برخی این رقم را بیشتر از این تخمین می‌زنند.
این که در این شرایط به وجود آمده در اقتصاد کشور ما بر اثر تحریم‌های آمریکا و سیاست‌های خصمانه این کشور علیه کشور ایران، آیا واردات سویا از این کشور متخاصم برای ما توجیه‌پذیر است یا نه؟ بماند؛ اما سئوالی که پیش می‌آید این است که با توجه به آمارها و ارقامی که از میزان تولید و تجارت سویا در جهان و آمریکا بیان شد، به نظر شما در این جنگ تجاری بین چین و آمریکا در مورد سویا و روی گرداندن کشاورزان از ترامپ، خرید سویای آمریکا توسط ایران چه جایگاه و وزنی از نظر تأثیرگذاری آراء دور بعدی ترامپ خواهد داشت و این میزان از خرید سویای آمریکا توسط ایران چقدر در بی‌تأثیر شدن سیاست چین در قبال آمریکا نقش دارد؟
شاید هم باید سئوال را به شکل برعکس طرح کرد و پرسید‭: ‬اصلاً حتی اگر وزن و نقش ایران را در این میان نادیده و ناچیز هم فرض کنیم، در این شرایط، چرا باید ایران از آمریکا سویا بخرد؟‭! ‬و در این گرماگرم تحریم و جنگ سرد، چگونه مبادلات پولی، حمل و نقل، بیمه و‭ ... ‬صورت می‌گیرد و کشورهای ثالث یا شرکت‌های ثالث در دبی و‭ ... ‬کدامند؟‭!‬
قضاوت و تحلیل قضیه با خود شما‭ ... ‬


ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۲- سال ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow