زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
بابای طبیعت در گذشت

غلامعلی بسکی، معروف به ‮«‬بابابسکی‮»‬ پزشک و فعال محیط زیست ایرانی صبح روز چهارشنبه بیست و سوم مرداد ماه در بیمارستان بسکی گنبد کاووسی در سن 88 سالگی در گذشت.
این فعال قدیمی و سرشناس محیط زیست که از او به عنوان ‮«‬پدر طبیعت ایران‮»‬ هم یاد می شود، از شش سال قبل به دلیل سکته مغزی در بستر و تحت مراقبت بود.
بسکی که جهانیان بسیار بیشتر از ایرانیان او را می شناختند و حرمت می گذاشتند، بنیادی تحت نام بنیاد جهانی بسکی با عنوان ‮«‬مکتب حرمت حیات‮»‬ راه اندازی کرده بود که نمونه ای از فعالیت های زیست محیطی وی به شمار می رفت.
در ایران هر از چند گاهی صدا و سیما برای رونق برنامه هایش و استفاده ابزاری، او را دعوت می کرد اما مثل بسیاری از نخبه ها و دلسوزان واقعی مملکت، هیچ وقت چنان که شایسته بود وجود این انسان بزرگ قدر دانسته نشد.
غلامعلی بسکی همیشه لباسی سفید می پوشید و آن را نشان صلح می دانست.صلحی که در تمام رگ و پی حیات و اجتماع جاری باشد؛ صلح انسان با انسان و انسان با همه مخلوقات و آفریده های خداوند.
وی ید طولایی هم در امور خیریه و فعالیت های عام المنفعه داشت.تاسیس بیمارستان و زایشگاه، تاسیس مدرسه تیزهوشان و خانه ریاضی استان گلستان، سرای گاندی‭ - ‬مخصوص تیزهوشان فقیر در روستاها‭ -  ‬و وقف چند باب خانه ازجمله فعالیت های خیریه او می باشد.
دکتر بسکی چند دهه پیش تر از دیگران، روند مخرب و نابودکننده ای که فعالیت های بشر به محیط زیست وارد می کند را هشدار داده بود و در جهت کاهش این مخاطرات فعالیت می کرد.
از زمانی که حتی چنین تفکراتی در اروپا هم هنوز چندان توجهی را به خود جلب نکرده بود.او با ارتباطاتی که با خبرنگاران و رسانه ها برقرار می کرد در صدد انتقال این نگرانی ها به مسئولان و جامعه بود تا بر روی سیاست ها تاثیر گذار باشد.
اینکه آیا جامعه ما پذیرای چنین تیپ شخصیتی به عنوان یک شخصیت مرجع و تاثیرگذار بر افکار عمومی بود یا نه؟‭! ‬اما در هر صورت وی یکی از افتخارات کشور است که نشان می دهد یک انسان جهان سومی در یک کشور جهان سومی هم می تواند در مسائل، پیش تر از دیگران حرکت کند و تاثیرگذار باشد و حرف های تازه و قابل تامل داشته باشد.
بر جامعه ایرانی لازم و واجب است که به ابعاد شخصیتی دکتر بسکی و امثال ایشان بیشتر از این بپردازد و آن را بیشتر بشناسد.
مجله ‮«‬دام و کشت و صنعت‮»‬ هم درگذشت این انسان شریف و بزرگ را به همه مردم ایران و به جامعه دوست داران محیط زیست تسلیت می گوید.یادش گرامی باد.‬

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۲- سال ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow