اخبار و رویدادهای کشاورزی
شادی های کشاورزان سورگوم کار

توسعه و بهينه‌سازي زراعت سورگوم و ذرت در ايران

شادي‌هاي كشاورزان «سورگوم‌كار»

مهندس ابوالقاسم گل‌باف

اقليم‌هايي از ايران مستعد توسعه كشت سورگوم است تا دانه و علوفه اين محصول موجبات توسعه صنعت دام و طيور را فراهم آورد. رابطه ديرينه و وابستگي هميشگي صنعت دام و طيور به زراعت -تأمين خوراك دام- و زراعت به دام و طيور -تأمين كود به‌عنوان يك نهاده- موجب شده تا اين دو فعاليت در كنار هم توسعه يابند، ايران با توليد حدود دو ميليون تن گوشت مرغ و كمتر از يك ميليون تن گوشت قرمز و افزون بر ده ميليون تن شير خام و هزاران تن عسل و... وابستگي شديدي به نهاده‌هاي دامي ازجمله ذرت، جو، سورگوم و ... دارد.

حمايت اتحاديه اروپا و انجمن F.N.P.S.M.S

از توسعه سورگوم فرانسه در ايران

مروري در آرشيو اخبار نشان مي‌دهد چهارم مهرماه سال گذشته «اتحاديه بين‌المللي توسعه سورگوم» در بروكسل تأسيس و در ادامه، نخستين كنگره توسعه سورگوم در همان سال در بلغارستان برگزار شد و محمدحسين عمادي از طرف ايران در آن حضور يافت و گزارشي از وضعيت سورگوم در ايران ارائه داد.

گرچه رسانه‌هاي كشاورزي و كشاورزان ما از نتايج حضور عمادي در آن كنگره گزارشي دريافت نكردند، ولي با اين همه، سال گذشته اتحاديه اروپا حمايت خود را از توسعه كشت ذرت و سورگوم در ايران اعلام كرد و تفاهم‌نامه‌اي چهارساله توسط آقاي هوگان، كميسيونر كشاورزي اتحاديه اروپا، با شركت بازرگاني تعاوني‌هاي كشاورزي روستايي ايران به امضاء رسيد. خوشبختانه بازديد هيأت اروپايي در سال زراعي گذشته و امسال در مزارع قزوين حكايت از توسعه اين همكاري دارد.

اهداف و برنامه‌هاي انجمن F.N.P.S.M.S  در ايران

پس از برگزاري جلسات متعدد انعقاد اين تفاهم‌نامه، با هدف مشترك توسعه پايدار كشت ذرت و سورگوم به واسطه توسعه واريته‌هاي مختلف هيبريدهاي پرمحصول و باكيفيت و اجراي اقدامات حمايتي فني، انجمن F.N.P.S.M.S -سنديكاي بذري ذرت و سورگوم اروپا و اتحاديه اروپا- صورت گرفت و اقدامات پيشرفته‌اي را در زمينه توسعه دانه‌هاي ذرت و سورگوم در ايران آغاز كرد كه از جمله برنامه‌هاي آن عبارتند از:

• ارتقاي دانش فني كشاورزان و ديگر متخصصان ايراني رشته كشاورزي در زمينه ذرت و سورگوم.

• افزايش سطح زير كشت سورگوم و ذرت در مزارع ايران.

• گسترش سهم بازار براي توليدكنندگان واريته‌هاي جديد ذرت و سورگوم اتحاديه اروپا و ديگر مسائل مرتبط.

اينك پس از گذشت يك سال از امضاي تفاهم‌نامه چهارساله و يك سال زراعي و همچنين آغاز سال زراعي دوم، دومين تفاهم‌نامه شركت بازرگاني تعاوني‌هاي كشاورزي ايران در ميزباني هيأت فرانسوي و نمايندگان F.N.P.S.M.S ضمن بازديد جمعي و كارشناسي از مزارع سورگوم گزارش جامعي در زمينه توان مديريتي خود مبني‌بر توليد بذور هيبريد مورد نظر، توسعه كشت و جذب حمايت‌هاي اتحاديه اروپا در زمينه تفاهم‌نامه مشترك به‌ويژه توليد مشترك بذر ذرت و سورگوم ارائه كرد تا شايستگي‌هايش، نزد اتحاديه اروپا و كميسيونر كشاورزي اتحاديه اروپا، مطرح شود -مشروح گزارش بازديد و مصاحبه با مديرعامل شركت بازرگاني بِتكا در شماره آينده چاپ خواهد شد-.

در دومين سال اجراي تفاهم‌نامه، هم‌زمان با دومين كنگره اروپايي سورگوم از خبرنگاران متخصص كشاورزي ايران و تركيه -به نظر مي‌رسد به منظور نزديكي فرهنگي كشاورزان دو كشور راه حل‌هاي مشابه توسعه كشت در دو كشور پيدا شود- براي بازديد از مزارع، آزمايشگاه‌ها، مراكز تحقيقاتي، كارخانجات فرآوري بذر و توليد خوراك دام و طيور باكيفيت از ذرت، سورگوم و... دعوت به عمل آمد. چرا كه اتحاديه، برنامه‌هاي توسعه‌اي براي كشاورزان اين دو كشور دارد.

در ادامه حمايت‌هاي اتحاديه اروپا از توسعه كمي و كيفي توليد بذور ذرت و سورگوم، شش خبرنگار كه سه نفر از آن‌ها گزارشگران مطبوعات كشاورزي ايران بودند، براي بازديد از پيشرفت‌هاي فرانسه در افزايش كمي و كيفي زراعي سورگوم و ذرت به "تولوز"، چهارمين شهر بزرگ فرانسه -شهر سرخ به دليل استفاده از آجرهاي قرمز در ساخت‌وساز به‌ويژه ساختمان‌هاي قديمي-، دعوت شدند و از 25 تا 28 شهريور امسال مهمان انجمن  F.N.P.S.M.Sو سنديكاي بذري ذرت و سورگوم اروپا و اتحاديه اروپا بودند تا از مزارع، مراكز فرآوري بذر و كارخانجات علوفه و دانه‌هاي اين دو محصول بازديد كنند و با انعكاس يافته‌ها و تلفيق آن با ديدگاه‌هاي كارشناسي خود، توسعه و بهينه‌سازي سورگوم و ذرت را در ايران سرعت بخشند. اقدامات دكتر دارا فتوحي، مشاور و نماينده فدراسيون توليدكنندگان بذر  F.N.P.S.M در ايران،در تداركات مقدمات اين سفر بسيار مؤثر بود. با برپايي كنفرانس و ارتباط تصويري-يك هفته پيش از آغاز سفر- بين خبرنگاران ايراني و ميزبانان فرانسوي آنان، Gulliaun Leduff، مسئول رسانه‌اي سورگوم و pierre Guillaumin، مسئول توسعه بين‌المللي سورگوم، آن‌ها را در جريان برنامه‌هاي كنگره قرار داد.

مهندس بهرامي متصدي بخش دامپروري مجموعه تحت مديريت دكتر فتوحي نيز در اين پروسه خدمات خوبي به خبرنگاران ارائه داد. از آن‌جا كه متأسفانه به دليل بوروكراسي حاكم بر سفارتخانه‌ها و همچنين كمبود وقت، امكان صدور ويزا براي سه خبرنگار انتخاب شده فراهم نشد، به همين دليل در آخرين لحظات براي اينكه امكان جابه‌جايي زمان كنگره و زمان بازديد مقدور نبود، دو تن از خبرنگاراني كه ويزاي شينگن داشتند، به‌عنوان جايگزين عازم فرانسه شدند.

گزارشگران اعزامي با احترام به روزنامه‌نگاران پيشكسوت و خوش‌سابقه آقايان منصور انصاري، مدير مسئول مجله صنايع زيرساخت‌هاي كشاورزي و مهندس محمدرضا جمشيدي، مدير مسئول مجله اقتصاد سبز و هفته‌نامه برزگر، گزارش بازديد خود را به جامعه كشاورزان ايران به‌‌ويژه زارعين سورگوم و ذرت و استفاده از اين دو محصول به‌عنوان نهاده خوراك دام و طيور تقديم مي‌كنند. -مسلمأ حضور اين دو بزرگوار مي‌توانست بر غناي بيش‌تر اين گزارش و طرح چالش‌ها و پيشنهاد راهكارهاي توسعه كمي و كيفي كشت ذرت و سورگوم و افزايش بهره‌وري در كشاورزي ايران بينجامد-.

خبرنگاران كشاورزي ايران

در شهر سازنده ايرباس و سورگوم

با فرود ايرباس كيش‌اير در فرودگاه كوچك شهر تولوز، عصر يكشنبه 25 شهريور هيات خبرنگاران كشاورزي ايران به همراه سه تن از خبرنگاران رسانه‌هاي كشاورزي تركيه به شهر تولوز فرانسه وارد شد.

اين شهر كه نخستين دانشگاه‌ها و مراكز علمي فرانسه را داشته و با قدمت بسيار تاريخي و راز و رمز فرهنگ‌ها، فتح‌ها و پيشرفت‌ها است، علاوه بر صنايع هوايي و فضايي و كارخانه بزرگ هواپيمايي ايرباس در بخش الكترونيك، صنايع پزشكي، صنايع غذايي، فناوري اطلاعات، ميكروبيولوژي و فناوري زيستي نيز فعال است.

با اين همه مزارع و روستاهاي شهر تولوز و حتي حاشيه شهر در تسخير زراعت، فرآوري بذور، صنايع تبديلي و تكميلي سورگوم، ذرت، آفتابگردان، گندم سخت و... است؛ به نحوي كه از بالا، اطراف تولوز تقريباً به رنگ زرد-ذرت-، سبز -سورگوم-  و نارنجي-آفتابگردان- ديده مي‌شود و كشاورزان سخت‌كوش آن تازه‌ترين تكنولوژي توليد بذر را در اختيار دارند. اهميت توليدات بذور انجمن و كيفيت و خلوص آن زماني مشخص مي‌شود كه خبرنگاران در كارخانه پروسس بذر متوجه شدند «سين جينا» يكي از مشتريان و سفارش‌دهندگان عمده بذر به انجمن است و تنها برند خود را روي بسته‌بندي‌هاي انجمن گذاشته صادر مي‌كند.

احياء‌كننده مزارع ايران

با واريته‌هاي جديد سورگوم اروپايي

تورق در تاريخ كشاورزي حكايت از آن دارد كه گياه سورگوم تا 30 سال پيش معروفيت چنداني در ايران نداشت و عمدتاً به صورت سنتي و در سطح پنج- شش هكتار در شهرهاي شمال كشت مي‌شد-جارو رشتي معروف كه در اكثر منازل و خانه‌هاي ايران يافت مي‌شود، از سرشاخه‌هاي سورگوم سنتي تهيه مي‌گردد-.

اما با توسعه اين زراعت، براساس آمارها در سال 1382 سطح زير كشت 40 هزار هكتاري براي آن اعلام شد و اينك به دليل سازگاري سورگوم با شرايط آب‌وهوايي ايران، با همكاري اتحاديه اروپا و سنديكاي F.N.P.S.M.S برنامه توسعه آن در ايران و تركيه در دست اقدام است. تا پيش از اين، بذر مرغوب سورگوم نيز در ايران توسط چندين شركت ازجمله شركت پاكان بذر اصفهان توليد و توزيع مي‌شد كه اميد است اطلاعات مناسبي از نحوه عملكرد و استانداردهاي بذور ايراني در هم‌ترازي بذور اروپايي يا همكاري و مشاركت با آن به اطلاع فعالان كشاورزي برسد.

كنفرانس تخصصي

در Novo Hotel تولوز

صبح روز بيست و پنجم شهريور امسال براي آشنايي خبرنگاران ايران و تركيه سميناري در سالن هتل چهار ستاره Novo Hotel برگزار شد. با توزيع بروشور و كتابچه‌هاي معرفي اهداف و برنامه‌هاي سنديكا به زبان فارسي و تركي استانبولي براي خبرنگاران تركيه-خانم بوكت سامانلي-Buket Samanli-، برنامه‌ساز تلويزيوني شبكه كشاورزي، آقاي عارف تميز-Aref Temiz-  از نشريه كشاورزي و آقاي دكتر ارهان اكمن - Arhan Ekmen.Dr -  از انجمن مطبوعات كشاورزي تركيه)، توضيحات مفصل مسئولان، اطلاعات وسيعي در اختيار خبرنگاران قرار گرفت. جالب توجه اينكه اتحاديه، دو مترجم "فرانسوي به ايراني" و "فرانسوي به تركي استانبولي" در خدمت هيأت خبرنگاران قرار داده بود تا اطلاعات به راحتي انتقال يابد.

برنامه‌هاي فدراسيون F.N.P.S.M.S و نحوه همكاري با ايران

در روز نخست، ابتدا آقاي گيوم، مسئول رسانه‌اي توسعه سورگوم، ضمن ارائه جزئياتي، خبرنگاران را با مجموعه F.N.P.S.M.S فدراسيون پوشش‌دهنده كشاورزان توليدكننده بذر، شركت‌هايي كه در حوزه بذر سورگوم به معناي كلي فعاليت دارند و شركت‌هايي كه بر توليد بذرها نظارت داشته و آن را انتخاب مي‌كنند آشنا نمود. گيوم اهداف فدراسيون را اين‌گونه دسته‌بندي كرد: ارتقاي كيفيت بذور ذرت و سورگوم با عهده‌دار بودن مديريت شبكه، مديريت قراردادهاي توليد در حوزه‌هاي قانوني، اقتصادي و ايجاد تمهيدات براي آن‌ها و نحوه صدور گواهي براي كيفيت بذور توليدشده كه فدراسيون اروپا به وزارت كشاورزي فرانسه تفويض اختيار كرده است.

15درصد تراز تجاري كشاورزي فرانسه به تحقيقات كشاورزي اختصاص مي‌يابد

در ادامه كنفرانس آقاي ويير، مسئول توسعه بين المللي سورگوم، گفت: 15درصد از تراز تجاري كشاورزي اروپا به تحقيقات در حوزه كشاورزي به‌‌ويژه ميزان مقاومت گياه به كم‌آبي و استرس آبي اختصاص دارد. مسئول توسعه بين‌المللي سورگوم و ذرت ادامه داد: با اختصاص هزينه يادشده به تحقيقات، سعي در بهره‌وري و اصلاح ساختار كشاورزي همچون حبوبات و غلات داريم و فدراسيون ضمن رعايت مسائل زيست‌محيطي در زمينه ارتقاي كيفي بذور فعاليت مي‌كند.

زنجيره توسعه كمي و كيفي سورگوم در ايران

وي سپس به معرفي طرح‌هايي پرداخت كه از سوي اتحاديه اروپا با هدف توسعه كمي و كيفي بذر ذرت و سورگوم در ايران و تركيه حمايت فني و مالي مي‌شود.

ويير گفت: با توجه به نزديكي فرهنگي و ساير مشابهت‌ها در ايران و تركيه به نظر مي‌رسد سنديكا  F.N.P.S.M.Sبتواند راه‌حل‌هاي مشابهي براي تأمين امنيت توليد ژن بذور كيفي براي توسعه كشت سورگوم در مناطق كشاورزي تركيه و ذرت و سورگوم در ايران ارائه كند.  به‌‌ويژه اينكه مناطق زيادي با شرايط محيطي خوب در ايران مستعد توليد بذور كيفي ذرت و سورگوم هستند، ازجمله دشت مغان كه منطقه توليد عمده بذر ذرت است و يكي از مسئولان فني انجمن براي بررسي محدوديت‌ها و امتيازات توليد بذر به ايران سفر كرده و به نتايج خوبي رسيده است. وي گفت: در حال حاضر 9 شركت بين‌المللي امكان حضور در ايران و مشاركت و انتقال تكنولوژي توليد بذور كيفي را دارند اما از آنجا كه ايران هنوز معاهده مالكيت معنوي را امضاء نكرده امكان چنين مشاركتي وجود ندارد.

وي افزود: از آن‌جا كه تولوز قطب توليد ذرت و سورگوم فرانسه است و فرانسه رتبه اول توليد اين محصولات را در اروپا دارد و بزرگ‌ترين صادركننده بذر ذرت و سورگوم است -60درصد صادرات بذر ذرت دنيا در دست فرانسه است-، اتحاديه اروپا حمايت خود را از توسعه كشت اين دو محصول و پروژه توليد مشترك بذر در اين دو كشور اعلام كرده است.

بنا به آمار منتشرشده، 190 هزار تن بذر ذرت در كشور فرانسه توليد و 40 تا 80 رقم سورگوم در 430 هزار هكتار اراضي كشاورزي فرانسه به‌ويژه در تولوز كشت مي‌شود.  از اطلاعات و گزارش‌هاي ارائه شده در اين جلسه مشخص بود كه اروپا شايستگي‌هاي فرانسه را در تحقيق، توليد، تأمين و توزيع بذر سورگوم تأييد كرده تا كشاورزان عضو اتحاديه بتوانند در پوشش انجمن، به انتقال تجربيات علمي و فني سورگوم بپردازند.

مركز تحقيقات آرواليس و بودجه 50 ميليون يورويي

عصر همان روز خبرنگاران و راهنمايان گروه همراه با مسئول روابط عمومي انجمن F.N.P.S.M.S و متصدي توسعه بين‌المللي سورگوم عازم مركز آرواليس -موسسه فني واسطه بين تحقيق و پژوهش و توليد انجمن- شدند و با توضيحات كافي مسئول واحد تحقيقات و معرفي آن به خبرنگاران، بازديد از مزارع و لاين‌هاي توليد و كراس دادن واريته‌ها و بذور توليدي ذرت هيبريد به نتايج جالبي رسيدند.

اين مركز 35 مزرعه تحقيقاتي در رابطه با زراعت محصولات كشاورزي غالب دارد و به‌صورت ويژه در مورد توسعه ژنتيك ذرت و ويژگي‌هاي آن از جمله مقاومت به خشكي كار مي‌كنند. در اين مركز پژوهش و توسعه كه بخش عمده‌ي هزينه‌هاي آن توسط توليدكنندگان بذر تأمين مي‌شود 400 مهندس و محقق به مزارع اعضاء مراجعه و ضمن نظارت بر كم و كيف مراحل مختلف كشت و كار از مزارع حبوبات، ذرت، سورگوم، سيب‌زميني، تنباكو و علوفه نمونه‌گيري، آزمايش و آناليز به جداول مورد نياز و مقايسه عملكرد و توليد مي‌پردازند.

Arvalis تعهد مي‌دهد

مجموع اين مراحل تعيين‌كننده انتخاب بذر از توليد تا توزيع آن است. آرواليس به‌صورت ويژه روي توليد بذور گندم سخت، سورگوم، ذرت، حبوبات و گندم نرم كار مي‌كند و همين است كه با:

• ارائه ارقام زودرس و ميان‌رس

• ارائه بذور هيبريد جديد هر دو يا سه سال يك بار

• كار روي مقاومت بذور در برابر سرما، خميدگي، كم‌آبي و در برابر تنش كم‌آبي

• حتي برداشت 16 تن دانه ذرت در هكتار ممكن گردد.

 آرواليس با 27 سال سابقه كار علاوه بر اين، در مورد توليدات گلخانه‌هاي گياهان، جمع‌آوري، انبارداري و ذخيره كردن محصولات، بسته‌بندي، بيوتكنولوژي با روش‌هاي مختلف تحقيقاتي كار مي‌كند و نتايج كارها و تحقيقات خود را در برشورها و جزوه‌هاي آموزشي، ترويجي -برخي برشورها را تا 100 هزار نسخه- چاپ و در سراسر فرانسه براي اعضاء توزيع مي‌نمايد. سايت آرواليس نيز به توليدكنندگان اطلاعات مي‌دهد و كنفرانس‌ها و سمينارهايي در مناطق مختلف فرانسه توسط آرواليس برگزار مي‌شود.

فارمستار

آرواليس با سيستم سنجش از دور به‌نام فارمستار Farmestar و با استفاده از ماهواره و تهيه تصاوير و آناليز و تحليل آن‌ها مزارع گندم، جو، ذرت را از راه دور كنترل و درباره زودرسي، بارور شدن و... به زارعين مشاوره مي‌دهد.  پس از اين توضيحات، خبرنگاران از يك مزرعه توليد بذر ذرت هيبريد در حاشيه مركز آرواليس بازديد كردند. بذور هيبريد بسيار پرمحصول بود و تقريبا هر سال 30درصد بذور هيبريد جديد وارد سيستم آن مي‌شود، بذور زودرس، ميان‌رس و ديررس كه در مناطق مختلف فرانسه و جهان نتايج خوبي به بار آورده است و در مقابل خميدگي و خشكي مقاوم است.

روز دوم مجتمع بزرگ آرتريس

و كارخانه توليد بذر

در مراسم بازديد از مراحل پروسس بذر مجتمع، خبرنگاران ابتدا لباس‌هاي مخصوص پوشيدند و سپس وارد كارخانه شدند. كارخانه مركز پروسس بذر يك مجتمع عظيم است كه دو هزار و دويست كارشناس متخصص، كارمند و كارگر در آن كار مي‌كنند. ارزش سالانه توليد زراعي، باغي، دام و طيور، بذر و خوراك دام و طيور مزارع، باغات و كارخانجات اين مجتمع 870 ميليون يورو است كه 25 هزار كشاورز عضو و همكار در سال به دست مي‌آورند.

مديريت و كارشناسان مجتمع در توضيحات مبسوطي به خبرنگاران گفتند مجتمع تأمين پروسس بذر، كشاورزان عضو را مورد حمايت قرار مي‌دهد و خدمات ويژه تأمين نهاده‌ها به كشاورزان و فروش ساير محصولات كشاورزي و دام و طيور آن‌ها را در فروشگاه‌ها ارائه مي‌دهند.  اين مجتمع را يك شوراي اداري با 35 عضو اداره مي‌كند كه هر سال يك سوم آن‌ها عوض مي‌شوند و مدير مجتمع همه ساله با انتخابات برگزيده مي‌شود.  در اين مجتمع مهمترين كارخانه پروسس بذر گندم سخت، آفتابگردان، ذرت نرم، جو، كلزا و سورگوم فعاليت دارد ضمنا همه اين محصولات در مزارع اعضاء به‌صورت ارگانيك توليد مي‌شوند. مدير مجتمع ارزش بذور توليدي اين مركز را كه در 18 هزار و 540 هكتار توليد مي‌شود يكصد و سه ميليون يورو در سال اعلام كرد كه نزديك به 10درصد تراز تجاري مجموع توليدات زراعي، باغي، دام و طيور اعضاء است. در پايان بازديد به سوالات تخصصي خبرنگاران پاسخ داده شد.

اهميت خلوص نوع و رقم بذور هيبريد

مدير آرتريس مي‌گويد: هرچه بذر خالص‌تر باشد و به طور صحيح بوجاري شده باشد قدرت جوانه زدن آن بيشتر است كه بايد با سيستم دقيق تحت نظارت فني توليد شود. به همين منظور انجمن، اولين توليدكننده بذر در فرانسه هست كه بذور گندم سخت، كلزا و ذرت در آن در رده بيشترين فعاليت‌هاي بذري آن است، بذوري كه در سرزمين وسيع و متنوع فرانسه و در زير نظر تكنسين‌ها و كارشناسان توليد مي‌شود و سرشار از آفتاب و باد (كه براي تلقيح بذر بسيار مناسب است-.

بازديد از مزارع

بعد از ناهار وارد يك مزرعه 450 هكتاري شديم كه صاحبان آن يك پدر و پسر بودند. كل مزرعه با دو كارگر اداره مي‌شد و اراضي مزرعه تا حدودي شيبدار مي‌نمود و كشت ذرت و سورگوم در اين مزرعه نيز شاخص بود. هنگام بازديد خبرنگاران يك لودر -در اثر كثرت دانه‌هاي برداشت آفتابگردان- اقدام به جابه‌جايي تخم آفتابگردان مي‌كرد.

مدير مزرعه دليل افزايش ميزان برداشت محصول را استفاده از بذر هيبريد و تغيير هر چند سال يك بار بذور مي‌دانست و اظهار داشت: مهندسان وزارت كشاورزي فرانسه و نمايندگان مركز تحقيقات آرتريس با سرزدن‌هاي مستمر و پايش مزرعه در كنار ما هستند. هم عمليات اين مزرعه بزرگ با دو كارگر انجام مي‌شد و سالانه حدود 700 هزار يورو فروش داشت و به گفته مدير مزرعه بيش از 150 هزار يورو عايدي سالانه آن بود.

عصر سه‌شنبه نيز به بازديد از

چند مزرعه ذرت و سورگوم گذشت

مزرعه 300 هكتاري كه در يكي از روستاهاي تولوز قرار داشت شامل كشت‌هاي كلزا، ذرت، هويج، چغندر و سبزيجات بود كه كلا اراضي آن آبياري مي‌شد و بذور حاصله با حدود 99درصد استانداردهاي مورد نظر با نام صاحب واريته -شركت سفارش‌دهنده- و برند آن بسته‌بندي مي‌شد. جالب اينكه ارتقاء سورگوم‌هاي كشت شده در اين مزرعه تا 3 متر مي‌رسيد.  آقاي رژيت بوآسو مسئول سرويس رسمي كنترل از سوي وزارت كشاورزي فرانسه، مأموريت دارد در صورت رعايت ضوابط فني و حداقل استاندارد گواهينامه صادر كند.  البته تكنسين‌هاي مربوطه بررسي و كنترل مستمر خود را انجام و نتايج هر بازديد را گزارش مي‌كنند.

كارخانه خوراك دام و طيور آرتريس

اين كارخانه صبح دومين روز ميزبان هيأت خبرنگاران ايران و تركيه بود.  در اين كارخانه سالانه افزون بر 5 هزار و پانصد تن خوراك دام و طيور توليد مي‌شود. براساس فرمول‌هاي مشخصي 50درصد آن براي خوراك گاو، 40درصد براي طيور و 10درصد براي خرگوش و اسب اختصاص مي‌يابد.

در اين كارخانه حدوداً 300 محصول و خوراك دام و طيور با فرمول‌ها و استاندارداي سفارش شده توليد و به متقاضيان عرضه مي‌شود و بسته‌بندي‌هاي مشخص با برندهاي كارخانه آماده حمل براي سفارش‌دهندگان است.  تمام مواد اوليه خوراك دام و طيور، از محصولات گندم، جو، ذرت و... مزارع اعضاء تأمين مي‌شود. مدير كارخانه با توضيح در مورد نحوه استفاده از انواع محصولات كشاورزي در توليد خوراك براي دام‌ها و ماكيان گفت اين مجتمع نيز سودآور است و چرخه تكميلي بهره‌وري به حساب مي‌آيد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۲ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow