اخبار و رویدادهای کشاورزی
مزیت اقتصادی شتر

مزیت اقتصادی شتر

اخیراً رئیس سازمان دامپزشکی کشور خبر داده که برای نخستین بار ۵۰۰ نفر شتر مولد از قطر وارد کشور شده و قرار است این تعداد تا سقف ۱۰ هزار نفر شتر از قطر به کشور افزایش یابد. به گفته رفیعی‌پور این شترها مولدند و به منظور تولید بچه شتر برای مسابقه وارد کشور می‌شوند.
به گزارش دام، کشت صنعت، پرورش شتر بر اساس اهداف متفاوتی مانند: شترهای شیری، گوشتی، سواری و چند منظوره انجام می‌شود. 
هرچند طبق گفته‌های رفیعی‌پور  این شترهای وارداتی برای مسابقه است ولی به نظر می‌رسد با توجه به شرایط جغرافیایی کشور ما و نیز کمبود منابعی مانند آب و علوفه سایر نژادهای شتر گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است. 
شتر حیوانی بسیار کم توقع است که حتی با علوفه‌ها و بوته‌های بیابانی که چندان مورد تغذیه دیگر دام‌ها قرار نمی‌گیرند تغذیه می‌شود؛ آب و هوای گرم و خشک کشور ما را به خوبی تحمل می‌کند و برای خیلی از مناطق در مقایسه با دام‌های رایج مانند گاو و گوسفند مزیت اقتصادی بسیار بالاتری دارد و می‌توان از این حیوان برای اشتغال‌زایی و کسب درآمد برنامه‌ریزی کرد.
ذکر این نکته ضروری است که شتر نژاد ایرانی یکی از نژادهای پرطرفدار در بین کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس است و لازم است که در پرورش این حیوان اولویت را به نژادهای بومی داد.
شتر به دلیل سیستم گوارش خاص خود از گیاهان بسیار خشن و خشبی تغذیه می‌کند و به علوفه بسیار کم، آب محدود و عرصه وسیع بیابانی نیاز دارد. در مقابل بیماری‌ها و همچنین نوسان دما بسیار مقاوم است ضمن آنکه از تمام اعضای این حیوان از قبیل شیر، گوشت، پوست و مو، می‌توان بهره اقتصادی برد. مجموع این شرایط سبب شده پرورش شتر به عنوان یک صنعت پرسود مطرح شود.
طبق برخی گزارش‌های فائو، در بررسی دلیل اینکه چرا شتر به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، ناشی از این تصور غلط است که شتر ارزش اقتصادی پایینی دارد و دیگر اینکه اینکه وجود شتر مترادف با توسعه‌نیافتگی است. 
در کشورهای حاشیه حوزه خلیج فارس مشتریان بسیاری برای شتر وجود دارد؛ چنانچه اگر به صنعت پرورش شتر توجه بیشتری شود ظرفیت تبدیل شدن به یک صنعت سودآور و اشتغال‌زا و ارزآور را دارد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش

عبدالحسین کاظمی
kazemi@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow