اخبار و رویدادهای کشاورزی
در عید دیدنی وزیر کشاورزی

ماشاءا...‌هایی که آن طرف گفته می‌شود و توسری‌هایی که این طرف زده می‌شود...

در عید دیدنی وزیر کشاورزی

مهندس محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، در دیدار نوروزی با مدیران و کارشناسان در تایید حمایت از محصولات ایرانی گفت: شخصی به اصرار از من خواست تا دستور واردات بادام هندی را به فرد مورد نظرش صادر کنم و این درحالی است که در تولید خشکبار جزو کشورهای برتر جهان محسوب می‌شویم.
وی ادامه داد: اگر زمانی به فراخور زمان خواستیم درباره واردات یا صادرات محصولی تصمیم بگیریم موضوعی بوده و نه موردی؛ به‌عنوان مثال گفتیم صادرات دام زنده آزاد و این موضوع تا بحران‌های ایجاد شده برای گوشت وجود داشت.

جزو هیچ پیمان منطقه‌ای نیستم!

وزیر کشاورزی با تأکید آزاد بودن واردات به شرط شرایط اقتصادی برابر افزود: اگر دست خودم بود واردات را آزاد می‌کردم و با قرار تعرفه این موضوع را کنترل می‌کردیم. حجتی به عدم خرید محصولات ایرانی از سوی کشورهای دیگر به دلایل اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: سیب درختی به قیمت 8 - 12 دلار از آمریکا به مالزی صادر می‌شود درحالی که ایران جزو کشورهای اول در تولید سیب درختی به‌حساب می‌آید و صادرات سیب به آن کشور ندارد و از طرف دیگر نخست وزیر مالزی فشار می‌آورد که چرا حجم صادرات پالم به ایران نصف شده است اما حاضر نیستند تعرفه ترجیحی با ما تنظیم کنند.

راه دیگه‌ای نداشتیم!

وی به صادرات حدود 540 هزار تن سیب درختی در سال 96 اذعان کرد و گفت: بدون داشتن یارانه صادراتی توانستیم در ازای واردات موز، صادرات سیب داشته باشیم و تعرفه ترجیحی را اعمال کنیم. وزیر کشاورزی به سیب‌های دپو شده در کنار خیابان‌های ارومیه اشاره کرد و افزود: عده‌ای سیب پادرختی را در ارومیه خریداری کرده و کنار خیابان جمع می‌کردند و سپس به کارخانه‌های فراوری به فروش می‌رساندند اما سال گذشته در فضای مجازی معرکه‌ای بر علیه وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه ایجاد شد. حجتی اضافه کرد: باید توجه داشت که نزدیک به 600 هزار تن ظرفیت سردخانه در ارومیه است و عمده سیب صادراتی ایران را نیز ارومیه تأمین می‌کند.

کجای دنیا محصولی با تعرفه پایه رد و بدل می‌شود؟!

وی با گلایه از جو ایجاد شده درخصوص قیمت تخم‌مرغ اظهار داشت: حدود یک میلیون تن تولید تخم‌مرغ داشتیم که به‌دلیل آنفولانزا با کسری مواجه و مجبور به واردات شدیم. اما تخم‌مرغ داخلی که شانه‌ای نزدیک به 9 هزار تومان در بازار عرضه می‌شد با تعرفه 5 درصد وارد کردیم و در تنظیم بازار به قیمت 12 هزار و 600 تومان رسید اما تجار به بهانه‌های مختلف تخم‌مرغ وارد نکردند به ویژه اینکه تولید خارج، گرانتر از داخل بود. مصوبه از دولت گرفتیم که هر شخصی اقدام به واردات تخم‌مرغ با تعرفه صفر کرد، 20 میلیارد تومان یارانه به وارد‌کننده پرداخت کنیم.
وزیر کشاورزی ادامه داد: هیچ زمانی قیمت تخم‌مرغ تولید کشور به 10 هزار تومان در هر شانه نرسید اما در افکار عمومی این طور جا افتاده که تولید غذا در ایران گران‌تر از دیگر نقاط دنیا است. حجتی اذعان کرد: به فرض اگر ما وارد‌کننده مرغ باشیم، آیا عراق اجازه می‌دهد با تعرفه پایه از این کشور واردات داشته باشیم؟! عراق با هدف حفظ منافع ملی برای تمام محصولات ما تعرفه 20 درصد گذاشته است!

از خودم دفاع می‌کنم!

وی به تولید سه برابری کلزا در سال 96 نسبت به سال قبل از آن اشاره کرد و افزود: امسال با توجه به کم آبی‌های ایجاد شده پیش‌بینی می‌شود دو برابر سال 96 (350 هزار تن) برداشت کلزا داشته باشیم. وزیر کشاورزی با یاداوری درجه خودکفایی 16 درصد روغن در سال 84 و مقایسه با بعد از آن گفت: سال 92 درجه خودکفایی روغن به حدود 6 درصد کاهش یافت که با تلاش همکاران توانستیم این میزان را به 12 درصد برسانیم و امیدواریم امسال به 18 درصد خودکفایی در روغن دست یابیم که حدود 480 میلیون دلار صرفه جویی ارزی در این زمینه حاصل می‌شود.

بانک کشاورزی تنها بانکی است که بدهی به بانک مرکزی ندارد!

حجتی در ادامه اظهار داشت: قرار شد هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه کشاورزی کمک شود درحالی که بیش از 70 میلیار دلار غذا در بخش کشاورزی تولید می‌شود. وی به بودجه سال 97 اشاره کرد و افزود: نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی بودجه، امسال کمک می‌شود. به‌طوری‌که نزدیک 250 میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه تأمین اجتماعی کشاورزان و روستاییان بود و این یعنی فشار به تولیدکننده.

ظرفیت‌ها را دریابیم!

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های موجود، کشت و کار در مناطق محروم را شاهد کلام خود گرفت و گفت: سال گذشته در منطقه سنگ لاخی و بیابانی کویرکوه نزدیک به 700 هکتار دیم کاری گل نرگس صورت گرفت که بسیار شگفت انگیز بود.

تغییر نگاه منتج به رشد خواهد شد!

حجتی نقش رسانه‌های تخصصی کشاورزی در تغییر نگرش به این بخش را مهم تلقی کرد و خاطرنشان ساخت: نگاه بعضی افراد به بخش تولید، بهره‌وری، راندمان و دیگر مسائل کشاورزی بسیار قدیمی است و تلاش‌های بیشتری برای انعکاس اخبار و دستاوردهای بخش کشاورزی باید صورت گیرد.

در اکثر زمینه‌ها به اهدافمان نزدیک شدیم!

روح‌ا... خدارحمی، مدیرعامل جدید بانک کشاورزی (که بیش از دو دهه تجربه و سابقه مدیریت در بانک کشاورزی و عضویت هیات‌مدیره در دو بانک بزرگ صادرات و پست‌بانک را به عهده دارد)، در این جلسه با تبریک سال نو، سال گذشته را به نسبت خوب ارزیابی کرد و گفت: رشد مانده تسهیلات پرداختی ما نسبت به سال 95 دوبرابر شد و ما به مدد تجهیز منابع، با حمایت دولت و رشد سپرده‌ها، بیش از 10 هزار میلیارد تومان رشد مانده تسهیلات پرداختی ما به بخش کشاورزی بود.
وی به تلاش‌های صورت گرفته به‌منظور حذف محدودیت دسترسی به منابع اشاره کرد و افزود: در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی (دو سال پی در پی) هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به‌منظور تجهیز مکانیزاسیون نداشتیم. در پرورش ماهی در محدوده دریا و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای امیدواریم در سال جاری بدون محدودیت پرداخت‌ها صورت بگیرد.

امیدواریم با لجستیک منظم کیفیت محصول حفظ شود!

یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، در این نشست با اعلام این خبر که تمهیدات لازم برای خرید تضمینی گندم انجام شده، گفت: از هفته آخر سال 96 اولین محموله گندم تحویل شده است. مراکز خرید تضمینی در استان سیستان و بلوچستان آماده خرید گندم از زارعین هستند. وی به پیش‌بینی‌های صورت گرفته درباره خرید تضمینی گندم اشاره کرد و افزود: حدود 10 میلیون و 500 هزار تن براورد خرید تضمینی از کشاورزان خواهیم داشت که با احتساب دو میلیون تن خود مصرفی و بذر کشت شده حدود 12 و نیم میلیون تن تولید گندم سال زراعی 96 - 97 خواهد بود.

واردات سالانه 3/5 میلیون تن کنجاله دانه‌های روغنی

مهندس علیرضا مهاجر، مجری طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی، با اشاره به واردات حدود 5 میلیون تن دانه‌های روغنی و فراورده‌های آن در سال، در این جلسه گفت: اگر به بحث دانه‌های روغنی بیشتر پرداخته شود، می‌توان بحث امنیت مرغ و تخم‌مرغ را نیز در داخل کشور داشته باشیم. وی در ادامه تصریح کرد: با کمک محققین توانستیم برداشت کنجد را بصورت مکانیزه تبدیل کرده و کشت سویا را در خوزستان گسترش دادیم که می‌تواند در تأمین مواد غذایی نقش بسزایی را ایفا کند.

تولید داخل ضامن امنیت غذایی

دکتر حسن رکنی، معاون اسبق وزیر جهاد کشاورزی که پیش از این رسماً استعفا کرده بود، در این دورهمی به شیوع آنفولانزای پرندگان و تلفات ایجاد شده در سال گذشته اشاره کرد و گفت: حدود 80 درصد طیور معدوم شده از طریق جوجه‌های داخلی و خارجی پوشش داده شد. علاوه بر آن نزدیک به 10 هزار تن واردات تخم‌مرغ صورت گرفت، در حالی که به همین مقدار در نیمه اول سال گذشته صادرات تخم‌مرغ داشتیم.
وی ادامه داد: تولید بیش از 900 هزار تن تخم‌مرغ در داخل را دارا هستیم که امنیت غذایی خوبی را برای مردم فراهم کرده است. بر همین اساس 11 و نیم کیلو سرانه تولید تخم‌مرغ ماست که از متوسط جهانی حدود 2 کیلوگرم بیشتر می‌باشد. وزیر جهاد کشاورزی به منتقدان سیاست‌های اتخاذ شده درباره شکر گفت: بر مبنای سیاست ممنوعیت واردات آزاد شکر که مورد انتقاد بسیاری هم قرار گرفت امسال نیازی به واردات شکر نیست.

در بحث گلخانه کار زیاد داریم!

حجتی با نارضایتی از وضعیت گلخانه‌های کشور اذعان داشت: هرشخصی به گلخانه‌داری ورود پیدا کرد و به زنجیره قبل و بعد از تولید پرداخت موفق شد اما روش‌های سنتی که بعضی از فارغ التحصیلان کشاورزی بدون سرمایه و مهارت کافی و تنها از سر بیکاری به آن رو می‌آورند جوابگو نیست؛ چرا که به فرض اگر این فرد اقدام به کشت گوجه‌فرنگی کرده باشد با قیمت تمام شده هزار تومان اقدام به فروش می‌کند درحالی که همین گوجه در بوشهر 300 تومان عرضه می‌شود!
وی در این دیدار به سرمایه‌گذاری عده‌ای در صنعت میگو در قشم اشاره و تصریح کرد: این افراد وقتی با عدم تولید در صیادی مواجه می‌شوند رو به میگو آورده به‌طوری که سال گذشته اقدام به احداث استخر در حدود 250 هکتار زمین کردند و پس از فاز بندی، 45 هکتار را به پرورش میگو اختصاص دادند که در نتیجه 290 تن برداشت میگو را در پی داشت.

نشریه دام و کشت و صنعت  -  شماره ۲۱۷  و ۲۱۸  -  سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow