اخبار و رویدادهای کشاورزی
کنفرانس ملی ‌پدافند غیرعامل

سومین کنفرانس ملی ‌پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی

نویسنده: مهندس علیرضا علیزاده

در شرایط جاری کشور، بدون هیچ تردیدی می‌توان از کشاورزی به عنوان مهمترین بخش در حوزه اقتصادی و اجتماعی یاد کرد. بخش کشاورزی در مسیر رشد و توسعه اقتصادی کشورها نقش‌های متعدد ازجمله؛ تامین مواد خام و اولیه مورد نیاز صنایع بالادستی، مصرف تولیدات سایر بخش‌های صنعتی ازقبیل کودها و سموم شیمیایی‌، ارزآوری برای کشور و تامین مالی سایر بخش‌های زیربنایی و امنیت غذایی را برعهده دارد، که تهدید هریک از این موارد می‌تواند به بروز بحران در کشور منتهی شود. در شرایط حاضر، یکی از مهم‌ترین اصول مقابله با تهدیدات، ارائه روش‌ها و مدل‌های جامع و بهینه در برنامه‌ریزی، طراحی و توسعه بخش کشاورزی‌، با درنظرگرفتن اصول پدافند غیرعامل است.
در راستای شناخت پدافند غیرعامل و نقش اساسی آن در تولیدات کشاورزی و دامی کشور، سازمان اصلاح نهال و بذر کرج در یازدهم تیر ماه میزبان طلایه‌داران پدافند غیرعامل در کشاورزی ایران بود. کنفرانس با حضور سردار جلالی رئیس مرکز پدافند غیرعامل کشور، دکتر زند معاون وزیر و رئیس مرکز تحقیقات و ترویج کشاورزی کشور، دکتر رضایی معاون وزیر در بخش تولیدات دامی کشور، دکتر رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور، دکتر صالحی رئیس سازمان شیلات‌، دکتر محمدعلی نجفی، استاندار البرز و دیگر کارمندان و متخصصان عالی رتبه کشور تشکیل یافت.
شعار اصلی کنفرانس، تامین امنیت تولید پایدار محصولات سالم کشاورزی با تقویت پدافند غیرعامل بود که با محورهای اصلی اعم از تهدیدات زیستی، سایبری، شیمیایی، کالبدی و اقتصادی و راه‌های پیشگیری و مبارزه با آن‌ها برگزار شد.

طلایه‌دار پدافند غیرعامل

سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، با تقدیر از برگزار‌کنندگان این کنفرانس، پدافند غیرعامل را مصون‌سازی کشور، زیرساخت‌ها، مردم و دستگاه‌های اجرایی در برابر تهدیدات دانست و گفت : باید تلاش نماییم چنانچه تهدیدی عملی شد اثری در کشور نداشته باشد. ما سعی داریم تهدیدها را تشخیص داده و برای مقابله با آن هشدارهای لازم را انجام دهیم همچنین آسیب‌پذیری را کاهش داده و پیامدها را در سطح قابل تحمل مدیریت کنیم. 
وی با تشریح تهدیداتی که در بخش کشاورزی‌، امنیت غذایی را آسیب‌پذیر می‌سازد عنوان داشت: اطمینان از محصول کافی، سلامت غذا و حلیت آن از موارد بسیار حائز اهمیت است که سازمان‌های مسئول و وزارت جهاد کشاورزی باید برای تامین آن کوشش خود را مصروف دارند. 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل در گفتگو با خبرنگار نشریه، اولویت تهدیدات در کشور را تهدیدات اقتصادی، سایبری و امنیتی خواند و گفت: امسال برنامه‌های جامع و دستگاهی تهیه کرده‌ایم که در کمیته دائمی به تصویب رسیده است. برنامه‌های جامع برای استان‌ها و 50 شهر بزرگ کشور که در موضوع پدافند غیرعامل بتوانند در این سه حوزه متمرکز شوند. برنامه‌ها را پس از تصویب و حل مسائل مالی و بودجه‌ای به دستگاه‌ها، استان‌ها و شهرهای مخاطب دنبال می‌کنیم که بتوانیم این برنامه‌ها را تا پایان سال اجرایی کنیم و اهداف به نتیجه برسد. جلالی در خصوص تاثیر پدافند غیرعامل در بحث کشاورزی افزود: امروزه تهدیدات کشاورزی و زیستی با آسیب‌زدن به حوزه اقتصاد رویت می‌شود. دشمنان ما تلاش می‌کنند در بخش کشاورزی وارد شوند تا هم به محصولات ما آسیب بزنند و هم به اندازه‌ای با جو روانی، حوزه اقتصاد کشاورزی را متشنج کنند. وی در پاسخ سوال خبرنگار نشریه، مبنی بر "تهدیدات محصولات تراریخت" اظهار داشت: معتقدیم بیوتکنولوژی دانشی است که می‌تواند بسیار موثر باشد. ولی وقتی در حوزه غذا وارد شود، باید یک سری اطمینان‌ها را به مردم بدهد که سالم و حلال است. این دستکاری‌های ژنتیکی باید زمان تست خود را سپری کنند تا از نبود مشکل درصورت مصرف آن‌ها، اطمینان حاصل کنیم.

دفاع بدون وابستگی به جنگ افزارها

دکتر اسکندر زند، رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، در این همایش با تشریح این که پدافند غیرعامل نوعی از دفاع بدون وابستگی به جنگ‌افزارهای نظامی است، گفت: امروز در تعاملات بین‌المللی تاثیر اقتدار بر مفاهیم اخلاقی اولویت دارد و به مرور زمان مفهوم اقتدار که شامل قدرت اقتصادی و نیروی نظامی است تحت تاثیر تهدیدات غیرعامل قرار می‌گیرد. وی با اشاره به مراحل تکامل تمدن بشری و انقلاب صنعتی بیان داشت: از سال 2015 تاکنون جهان وارد عصر هوشمند‌سازی شده است و به‌دنبال آن بخش کشاورزی از مرحله مزرعه به گلخانه و از آن به مرحله "کارخانه تولید" وارد گردیده و به همین مناسبت تولید ناخالص ملی نقش مهمی در اقتصاد و اقتدار هر کشور دارد. بنابراین با تقویت بنیه اقتصادی و توجه به توسعه پایدار بخش کشاورزی می‌توانیم کمک شایانی به پدافند غیرعامل داشته باشیم.  رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی مردم ابراز داشت: در این مقوله ما با سه تهدید مواجه هستیم یکی از آن‌ها عوامل پیش‌بینی نشده مانند عوامل طبیعی و یا تهدید اقتصادی مانند سرمایه‌گذاری در بخش تولید است. 
موضوع بعدی توجه نداشتن به علم و دانش است که به تولید لطمه وارد می‌کند و می‌تواند شامل توجه نکردن به شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش کشاورزی باشد. سوم حرکت‌های حساب شده است که امروز بیشتر بر این مقوله تاکید می‌شود.

سازمان دامپزشکی، خط مقدم پدافندغیرعامل

دکتر رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، در حاشیه این نشست درگفتگو با خبرنگار نشریه، دامپزشکی را خط مقدم پدافند غیرعامل دانست و گفت: همه حوزه‌های حیاتی که دامپزشکی در آن فعالیت می‌کند، می‌تواند از نگاه دشمن مورد تهدید قرا بگیرد. 
تهدیدات زیستی که مرتبط با حوزه فعالیت دامپزشکی است بیوتروریزم‌، آگرو تروریزم و دیگر حوزه‌های بیوترورزیم است. همه این‌ها می‌تواند برای اقتصاد دامی و بهداشت عمومی کشور مخاطره‌آمیز باشد. اما تا امروز بیماری خاصی را شناسایی نکرده‌ایم که در حوزه بیوتروریزم یا حملات مرتبط با تهدیدات زیستی باشد. 
دامپزشکی در خط مقدم پدافند غیرعامل تلاش می‌کند تا جامعه را از انواع و اقسام تهدیدات زیستی که دشمنان برای ما و کشور تدارک دیده‌اند مصون دارد.

می‌توانیم از فرصت‌های کشور بهره بگیریم

دکتر محمد علی نجفی، استاندار البرز، با اشاره به مشارکت در تدوین طرح‌های پدافند غیرعامل در استان، برگزاری این کنفرانس را فرصت خوبی برای استان البرز و افزایش سرمایه‌گذاری دانست وگفت: با جدیتی که در بخش کشاورزی وجود دارد می‌توانیم از فرصت‌های خوب کشور بهره بگیریم.
همچنین اقدامات خوبی در پدافند غیرعامل شکل گرفته و ما می‌توانیم شرایطی را به‌وجود آوریم تا با پیش‌بینی مشکلات آتی از صدمه و آسیب‌ها(مخصوصا دشمنی‌ها) در حوزه‌های مختلف مانند کشاورزی و سایر موارد نوین، مانند تهدیدات سایبری، جلوگیری نماییم.

تروریزم یعنی وحشت آفرینی

دکتر بهزاد قره یاضی، رئیس انجمن ایمنی زیستی، در مصاحبه با نشریه هدف از تروریسم را ایجاد وحشت در بین مردم خواند و گفت: تروریسم درمعنی لغوی به معنای کشتن یا قتل نیست، هدف از تروریسم ایجاد وحشت عظیم است. در کشور ما تروریسم به شدت رشد کرده‌ است.

در آخر

این کنفرانس با هدف تبادل نظر متخصصان بخش کشاورزی و جمع‌بندی دیدگاه علمی و تجربی موجود در زمینه پدافند غیرعامل به‌منظور مدیریت تهدیدات زیستی برگزارشد. یادآور می‌شود در طول برگزاری این کنفرانس برنامه‌های مختلفی شامل: نشست‌های سخنرانی علمی در سه حوزه : "حفظ‌نباتات و تولیدات گیاهی"، "دام، دامپزشکی و آبزیان"، "اقتصاد، توسعه، ترویج و آموزش بخش کشاورزی" به‌علاوه پانل‌های تخصصی در سه بخش پدافند غیرعامل در حوزه حفظ‌نباتات و تولیدات گیاهی - پدافند غیرعامل در حوزه دام، دامپزشکی و آبزیان همچنین پدافند غیرعامل در حوزه اقتصاد، توسعه، ترویجی و آموزش بخش کشاورزی برگزار شد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow