اخبار و رویدادهای کشاورزی
نقش بانک کشاورزی در فقرزدایی استان سیستان و بلوچستان

مدیر شعب بانک کشاورزی استان سیستان و بلوچستان:
نقش بانک کشاورزی در فقرزدایی استان سیستان و بلوچستان

امیرحسام قزلباش مدیر شعب بانک کشاورزی استان سیستان و بلوچستان، در گفتگویی با خبرنگار ما، گزیده‌ای از فعالیت‌های شعب این بانک بیان گردید.
امیرحسام قزلباش، متولد 1352 و دانش‌آموخته مهندسی کشاورزی در مقطع کارشناسی‌ارشد است و افزون‌بر بیست سال سوابق خدمت در بانک کشاورزی با عنوان کارشناس کشاورزی در شعب جیرفت، کهنوج و عنبرآباد استان کرمان را دارد.
همچنین، وی به‌عنوان کارشناس مسئول نظارت و معاون اعتباری مدیریت جنوب کرمان، همکاری با اداره کل آموزش بانک با عنوان مدرس دوره‌های اعتباری، مبارزه با پولشویی و ... فعال بوده است.
از سال 96 تا 98 در جایگاه مدیر شعب بانک کشاورزی در خراسان‌جنوبی و از خرداد 98 در سمت مدیر شعب بانک کشاورزی در استان سیستان و بلوچستان مشغول خدمت به کشاورزان است.

نقش بانک کشاورزی در افزایش تولید در بخش کشاورزی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بانک کشاورزی یاور و همراه همیشگی بخش کشاورزی و تنها بانک تخصصی فعال در زمینه توسعه پایدار کشاورزی استان و طی سال‌های گذشته نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و حمایت از کسب و کارهای بزرگ و کوچک در استان داشته است.

شعب بانک کشاورزی استان در سال گذشته 7514 میلیارد ریال به 12412 متقاضی در استان تسهیلات پرداخت کردند. که این میزان در مقایسه با سال قبل از آن بیش از 44درصد رشد داشته است.

از جمع تسهیلات پرداختی توسط شعب بانک کشاورزی استان، 101 میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره اشتغال پایدار روستایی، 735 میلیارد ریال توسعه مکانیزاسیون و تکنولوژی‌های نوین، 785 میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و سایر سرفصل‌ها بوده است.

در مورد مهم‌ترین طرح‌های کشاورزی که در سال جاری به بهره‌برداری رسیده‌اند بفرمایید؟

اولویت بانک کشاورزی پرداخت تسهیلات در راستای تکمیل زنجیره‌های ارزش در استان است. ازجمله طرح‌های موفق استان، که با حمایت بانک کشاورزی راه‌اندازی شده و زمینه اشتغال تعداد زیادی از جوانان استان را فراهم آورده است؛ عبارتند از:

زنجیره ارزش کنسرو ماهی: کارخانه توربافی، کارخانه کنسرو ماهی و کارخانه قوطی‌سازی است.

زنجیره ارزش گوشت: کارخانه خوراک دام، پرورش گاو شیری، پرورش مرغ‌مادر و گوشتی و تخمگذار، کشتارگاه و بسته‌بندی گوشت، کارخانه تولید کودمرغی و ... .طرح‌های گلخانه
پرورش گیاهان صیفی و سبزی

مدیریت استان، برای تجهیز منابع با هدف جذب سپرده‌ها و انتقال آن به سمت کشاورزی چه برنامه‌هایی دارد؟

مدیریت شعب استان برای عملکرد موفق در زمینه پرداخت تسهیلات تخصصی، تجهیز منابع مردمی و تخصیص هدفمند آن در بخش تخصصی کشاورزی، برنامه‌های هدفمندی را از ابتدای سال اجرا کرده که ماحصل این برنامه‌ها دستیابی به تحقق 142درصدی برنامه تعهدی جذب سپرده‌های بانک و افزایش 41درصدی رشد منابع به میزان 7 هزار میلیارد ریال نسبت به سال گذشته است که این مهم یک رکورد محسوب می‌شود.

لازم به‌ذکر است که 75درصد از سپرده‌های مردمی را سپرده‌های ارزان‌قیمت تشکیل می‌دهند که در پایان سال 99 موفق به کسب رتبه اول منابع ارزان‌قیمت بین مدیریت‌های کشور شده است و به‌معنای امکان فراهم آوردن اعتبار لازم با کمترین هزینه برای اجرای طرح‌های کشاورزی است.

از سایر دستاوردهای مهم مدیریت بانک کشاورزی استان که با تلاش جمعی و برنامه‌ریزی منسجم موفق به کسب آن شده‌ایم، می‌توان به کسب رتبه نخست در شاخص درآمدهای غیرمشاع یا غیربهره‌ای و رتبه نخست در شاخص قیمت تمام‌شده پول در بین مدیریت‌های بانک را برشمرد. کسب این دو رتبه نخست حاکی از شناخت شاخصه‌های بانکداری حرفه‌ای، مدیریت صحیح و بهینه منابع و مصارف، اصلاح ساختار مالی، کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری است.

سیاست بانک در به‌روز شدن وام‌های کشاورزان چگونه است؟

وصول مطالبات، شرط اصلی بهداشت اعتباری یک بانک و تکمیل فرآیند پرداخت موفق است. از این نظر مدیریت شعب استان سیستان و بلوچستان موفق به کسب جایگاه دوم، در شاخص درصد تغییرات مطالبات غیرجاری نسبت به سال قبل، در پایان سال 1399، در بین مدیریت‌های این بانک در کشور شده است.

این مدیریت، در ادامه با اقداماتی که برای رفاه حال کشاورزان و حمایت از طرح‌های راکد انجام داده است، در روزهای پایانی سال کام کشاورزان باهوکلات را شیرین و پس از پیگیری‌های فراوان و با بهره‌مندی از ظرفیت‌های قانونی بند «ل» تبصره 16 قانون بودجه، مصوبه هیات‌دولت و حمایت مسئولان استانی، ۱۰۰درصد بدهی 1298 کشاورز در اراضی باهوکلات که طی20 سال گذشته با چالش‌های جدی روبرو بودند و با گذشت چندین سال موفق به پرداخت و تسویه بدهی خود نشده بودند، در 27 اسفند سال 1399 تسویه کرد.

بانک کشاورزی در عرصه بانکداری الکترونیک در این استان شاهد چه پیشرفت‌هایی بوده است؟

بانکداری الکترونیک ابزاری کارآمد برای تسهیل انجام امور بانکی، افزایش رضایت و کاهش مراجعات غیرضروری به ویژه در شرایط فعلی و شیوع بیماری کرونا، به شعب بانک‌ها است. این مدیریت، همواره برای استفاده بهینه از این ابزار کارآمد برنامه‌ریزی ویژه و منظمی داشته است به‌طوری‌که در سال گذشته، با تحقق برنامه بیش از ۱۰۰درصد در شاخص‌های تحقق برنامه منابع حساب‌های اقتصادی متصل به درگاه، تعداد مشتریان فعال اینترنت بانک، افزایش رسوب پایانه‌های فروش و تعداد درگاه‌های پرداخت، در مجموع شاخص خدمات بانکداری الکترونیک در اسفند 1399، با کسب امتیاز 74.7، در بین 10 استان نخست با عملکرد عالی قرار گرفت.

امروزه تمامی برندهای موفق دنیا توجه ویژه‌ای به اجرای مسئولیت‌های اجتماعی دارند، مدیریت شعب بانک کشاورزی استان سیستان و بلوچستان چه اقداماتی در این راستا انجام داده است؟

بانک کشاورزی در راستای تحقق مسئولیت‌های اجتماعی و حمایت همه‌جانبه از توسعه پایدار و برچیدن غبار محرومیت از چهره استان سیستان و بلوچستان، دو مدرسه شش‌کلاسه در بخش‌های ملکی هیرمند و چاه اسحق دلگان استان سیستان و بلوچستان تاسیس و تقدیم دانش‌آموزان استان کرد. در همین راستا امسال نیز، مجوز ساخت یک مدرسه هفت‌کلاسه و یک مرکز جامع سلامت در استان اخذ شده است.

امید است در سالی که توسط رهبر انقلاب، سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نام‌گذاری شده است با حمایت مردم شریف استان و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر همکاران خدوم بانک کشاورزی، گامی مؤثر در برداشتن موانع از سر راه کارآفرینان و فعالان بخش کشاورزی استان برداریم.

حوزه جغرافیایی خدمات‌رسانی
بانک کشاورزی استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان که رونق کشاورزی آن با خدمات و تسهیلات بانک کشاورزی شکل گرفته، با وسعتی حدود 187502 کیلومترمربع، در جنوب شرقی ایران قرار دارد و از دو ناحیه «سیستان» و «بلوچستان» تشکیل شده که از لحاظ طبیعی با یکدیگر کاملاً متفاوتند. 

ناحیه سیستان با 8 هزار و 117 کیلومتر مربع، در قسمت شمالی این استان قرار دارد که حوزه‌ای مسطح و مسدود از آبرفت‌های دلتای قدیمی و فعلی رود هیرمند است.
ناحیه بلوچستان به مساحت 179 هزار و 385 کیلومترمربع، منطقه وسیع کوهستانی است که مرز شمالی آن کویرلوت و مرز جنوبی‌اش دریای ‌عمان است.

براساس آخرین تقسیمات کشوری استان سیستان و بلوچستان شامل شهرستان‌های ایرانشهر، چابهار، خاش، زابل، زاهدان، زهک، سراوان، سرباز، کنارک، نیک‌شهر، دلگان، سیب‌سوران، مهرستان، هیرمند، میرجاوه، قصرقند، فنوج، هامون، نیمروز و بمپور است.

این استان تابستان‎های گرم و طولانی و زمستان‎های کوتاه دارد. از آن‌جا که حداقل دما ندرتاً به صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد، رویش گیاه در اراضی آبی تقریباً در تمام طول سال ادامه دارد و عمده بارندگی در زمستان صورت می‎گیرد.

منابع فراوان

با وجود مسائل و مشکلات جوی، اقلیمی، کشاورزان سخت‌کوش سیستان و بلوچستان در سال جهش تولید با مشارکت بانک کشاورزی عزم خود را جزم کردند تا با بهره‌گیری از شرایط آب و هوایی و زیرساخت‌های فراهم شده از سوی دولت، با گسترش سطح زیرکشت و افزایش تولید محصولات کشاورزی گام‌های ارزنده‌ای را در مسیر خودکفایی کشور بردارند.

با این وجود استان سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی و مجاورت با دریای عمان، اقیانوس هند و تالاب‌های هامون و جازموریان یکی از مستعدترین نقاط کشاورزی کشور محسوب می‎شود؛ به‌طوری که در تمام فصول سال امکان کشت و تولید انواع محصولات در آن وجود دارد.

سرزمینی که در تمام فصول سال زمستان، بهار، تابستان و پاییز امکان تولید محصولات کشاورزی، گیاهان دارویی، دامداری، تجارت مرزی، صید و صیادی و صنعت و معدن را دارد به واقع سرزمین هزاران گنج است و نباید انگ محرومیت بر پیشانی خود داشته باشد. گنج‌هایی که با اندکی همت و سرمایه‌گذاری می‎توانند شرق و جنوب‌شرق کشور را متحول کنند. 

هم‌اینک مجموع اراضی زراعی و باغی این استان ۲۷۹ هزار و ۲۲۵ هکتار شامل ۱۸۰ هزار و ۹۵۶ هکتار زراعی و ۹۸ هزار و ۲۶۹ هکتار باغی است.
سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی در تولید برخی محصولات کشاورزی در کشور شرایط خاص دارد. به‌طوری که رتبه نخست تولید محصولات خارج از فصل کشور با ۲,۶۴۹,۵۷۲ تن محصولات زراعی و ۵۲۸,۲۵۴ تن از سطح ۲۱ هزار هکتار زمین را دارد و نقش بسزایی در تنظیم بازار و ایجاد درآمد برای کشاورزان ایفا می‎کند.

همچنین، امکان افزایش تولید با روش جایگزینی کشت دانه‎های روغنی، نباتات صنعتی و دارویی گلرنگ، کلزا، حنا، نیل، چای ترش، زرشک و زعفران، امکان افزایش سطح زیرکشت انگور یاقوتی زودرس‌ترین انگور کشور با روش‌های نوین آبیاری، توسعه انواع محصولات گلخانه‎ای و سایبان در محیط‎های کنترل شده با استفاده از شیرین‌سازی آب دریا در سواحل مکران که ۶ هزار هکتار جانمایی شده و تاکنون برای ۲ هزار و ۹۷۲ هکتار پروانه تاسیس صادرشده است.

 وجود بیش از یک میلیون تن ضایعات گیاهی موز و خرما برای تولید کود و کمپوست و خوراک دام، خودکفایی در تولید نهال مورد نیاز با احداث ۲۱ نهالستان و تولید چهار میلیون اصله انواع نهال عمدتاً گرمسیری با هدف تامین نهال مورد نیاز استان و کشور، از دیگر ظرفیت‎های بی‎نظیر پهناورترین استان کشور به شمار می‎رود.

تولید دو بار در سال برخی محصولات کشاورزی، دارا بودن رتبه نخست سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید خرمای کشور، رتبه نخست محصولات گرمسیری، خودکفایی در گوشت قرمز، تولید گونه‎های نادر نباتی نظیر انگور یاقوتی به‌عنوان پیش‌رس‌ترین انگور کشور، برخورداری از گونه‎های دامی نظیر گاو سیستانی به‌عنوان بهترین نژاد گوشتی ایران، گاو و مرغ دشتیاری، مرغ خزک، گوسفند بلوچی و دارا بودن نصف جمعیت شتر کشور و دسترسی به آب‌های آزاد و امکان صید در اقیانوس هند با صید سالانه افزون‌بر ۴۴درصد کل صید کشور، از مهم‌ترین توانمندی‌های منحصر به‌فرد سیستان و بلوچستان در عرصه کشاورزی است.

رفع موانع برای توسعه کشاورزی

اصولاً منبع اصلی درآمد برای بلوچ‎های ساکن، کشاورزی و برای بلوچ‌های متحرک، دامپروری است که متأسفانه در سال‌های اخیر به‌علت خشکی فراوان، کشاورزی و دامپروری تا میزان بسیار زیادی افت کرده است. در نتیجه عوامل مذکور، مردم استان سیستان و بلوچستان، به ناچار به فعالیت‎های غیرکشاورزی روی آورده‎اند و سعی کرده‎اند با توسل به فرآورده‎های مذکور، زندگی خود را سروسامان بخشند.

به جز ترانه‎ها و نغمه‎ها، صنایع‌دستی نیز بیانگر چهره‎ای از زندگی مردمان بلوچ است که در رنگ‌ها و نقش‎های سوزن‌دوزی بلوچ یا گلیم و قالی مفهوم می‎یابند.

صنایع‌دستی زنان و تسهیلات بانکی 

بدون تردید سوزن‌دوزی و خامه‌دوزی بلوچ را باید در زمره یکی از اصیل‌ترین و جالب‌توجه‌‎ترین رشته‎های صنایع‌دستی کشور به حساب آورد که آوازه شهرتش به فرسنگ‌ها دورتر از این خاک نیز رسیده و مردم بسیاری از نقاط مختلف جهان، بلوچستان را به پشتوانه آن می‎شناسند.

این هنر ظریف و پرسابقه را هیچ‌کس به درستی نمی‎داند از چه زمانی در ایران شروع شد. آنچه مسلم است تقریباً تمامی زنان و دختران بلوچ که در فاصله سنی چهار تا چهل‌سالگی(حتی تا شصت‌سالگی)، به آن مشغول هستند.

تنیده ز دل، بافته زجان
در زندگی ساده و به دور از تجمل زنان بلوچ، شاید مهم‌ترین وسیله تزئین لباس همین سوزن‌دوزی است. اگر از آنان بپرسید از چه زمانی پیراهن خود را سوزن‌دوزی می‌کنند، آن را وصیت پدران خود می‌دانند و مانند هر هنر دیگر قومی، نمی‎توانند منشأ آن را تعیین کنند.

سوزن‌دوزان بلوچ با نقش گل‎ها و بوته‎ها و ترکیب رنگ‎ها، طبیعت رنگین و زیبایی آفریده و جهانی ساخته‎اند که در اندیشه و خیالشان شکل می‌گرفته است. طبیعت را آن چنان که دوست داشته و می‎خواسته‎اند ترسیم کرده‎اند، نه به آن شیوه و شمایلی که وجود دارد. شاعر معروف سیستانی، فرخی نیز چنین کرده است:

با کاروان حلّه برفتم ز سیستان
با حله‌ای تنیده ز دل بافته ز جان

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۵۰- فروردین ۱۴۰۰
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow
Error
Whoops, looks like something went wrong.