اخبار و رویدادهای کشاورزی
معرفی تولیدکنندگان برگزیده بخش کشاورزی در سال 98

وفور محصول در بازار حاصل زحمت کشاورزان
حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه در شرایط بسیار سخت کشور، بدخواهان می‌خواهند زندگی مردم را از لحاظ معیشتی در تنگنا قرار دهند، اظهار داشت: کشاورزان تلاشگر کشورمان سهم بزرگی در رفاه مردم دارند و اینکه امروز بدون مشکل، نان و محصولات مختلف کشاورزی به وفور در بازار قابل تهیه است، بخاطر تلاش و دسترنج کشاورزان است.
روحانی افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم تا امروز حدود 37 سد افتتاح شده و در کنار آن اقدامات گسترده‌ای در زهکشی و تجهیز زمین و وسایل کشاورزی انجام شده است. 
محصولات کشاورزی در دولت یازدهم و دوازدهم 28 میلیون تن اضافه شده است و از 97 میلیون تن در ابتدای دولت یازدهم امروز به 125 میلیون تن رسیده‌ایم یعنی سالانه به طور متوسط 5 میلیون تن به میزان محصولات کشاورزی اضافه شده است که یک کار بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

وزارت جهادکشاورزی، وزارت معیشت مردم
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی، نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی در این مراسم گفت: در اینجا گرد آمده‌ایم تا تولید و تولیدکننده را ارج بگذاریم در اسلام کسی که در عرصه تولید و تأمین معیشت و زندگی خود تلاش میکند مانند مجاهد فی سبیل‌ا‭... ‬است.
فقر با تولید از بین می‌رود و هرجا که تولید باشد نشان می‌دهد که اعتماد به نفس وجود دارد و نشان می‌دهد که می‌توانیم تولید و تحول داشته باشیم‭.. ‬در فرهنگ اسلامی کسی که امکانات تولید داشته باشد و از آن استفاده نکند از رحمت خدا به دور است. 
وزارت جهاد کشاورزی، وزارت معیشت مردم است و اینکه در این شرایط سخت بازارها انباشته از انواع محصولات است نشانه تلاش و جدیت بخش کشاورزی در امر تولید است. 
باید یک نهضت علمی در کشاورزی ایجاد کرد و با شیب سریع‎تری به سمت کشاورزی علمی حرکت کنیم. اقتصاد کشاورزی یک اقتصاد پایدار است و اقلام معیشتی را باید خودمان تولید کنیم.

ضریب امنیت غذایی به 80 درصد رسید
عباس کشاورز، سرپرست وزارت جهادکشاورزی نیز در این مراسم گفت: در شروع دولت تدبیر و امید، ضریب امنیت غذایی 55 درصد بود که تا 80 درصد رسیده و رشد بسیار خوبی داشته است. علی‌رغم اینکه مشکلات آب و خاک، تکنولوژی و‭... ‬داریم اما هیچ کدام از اینها از تولید جلوگیری نکرده است. سال 93 در چنین مراسمی ما به رئیس جمهور قول دادیم که امنیت غذایی کشور را به 80 درصد برسانیم و امروز به آن دست یافته‌ایم. همچنین رسیدن به افق 85 درصد تا سال 1400 امری دور از ذهن نیست. 
موضوع دیگری که خانواده کشاورزی در این مدت سعی کرد به آن توجه داشته باشد بحث توجه به خاک و آب است. چالش آب کشور با همکاری همه ما باید حل شود و هیچ کس نباید به خودش اجازه دهد که بدون توجه به موضوع آب به فکر تولید باشد. 
اولین موضوعی که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد، دانش‌بنیان کردن کشاورزی است. کشاورزی ما نیاز به انتقال دانش، تکنولوژی و کارهای تحقیقاتی دارد که این موضوع را سازمان تحقیقات، شرکت‌های دانش‌بنیان و همه دست‌اندرکاران باید به‌صورت جدی دنبال کنند. 
موضوع دوم اینکه ما باید کماکان خودکفایی در گندم را حفظ کنیم. مشکل جو در کشور باید ظرف 4‭-‬3 سال حل شود. وضعیت تولید پنبه باید بهبود یابد. در تولید شکر دچار بعضی غفلت‌ها شدیم و باید جبران شود. تولید شیر و گوشت باید به اندازه کافی برسد. اما چند مطلب خاص اول اینکه عزم جدی برای حل مشکل روغن داشته باشیم. در دو سال آینده باید خوداتکایی در روغن به بالای 28 درصد برسد. در پنج سال آینده به 50 درصد برسد. این همه نیاز بالا به واردات روغن و کنجاله، ننگ بزرگی برای بخش کشاورزی است و به هیچ وجه از ما پذیرفته نیست. 
نکته دیگر اینکه ظرفیت دیم کشور نهفته مانده بود و ما توانستیم این ظرفیت را کشف کنیم. موسسه دیم و محققان جانانه ایستادند و وضعیت کشت دیم کشور در حال بهبود. اما هنوز هم در بخش دیم ظرفیت تولید 2 میلیون تن گندم،800 هزار تن جو، 3‭-‬2 میلیون تن علوفه ، 700‭-‬600 هزار تن دانه روغنی در عرصه‌های دیم می‎توانیم تولید کنیم. مهم‌تر اینکه در کنار این اتفاقات، دیمکاران ما معیشت و درآمد بهتری خواهند داشت و از همه مهم‌تر اینکه به احیاء خاک‌های کشور کمک خواهد کرد.
توسعه و بهبود کشت دیم، یک پروژه مهم است و بسیار امیدوار هستیم که پتانسیل تولید در عرصه‌های دیم جدی گرفته شود و تولید آن افزایش یابد. یک موضوع بسیار مهم دیگر این است که برای تولید شیر و گوشت به تولید یونجه وابسته هستیم که یک گیاه آب‌بر است و بیشترین آب را در بخش کشاورزی مصرف میکند و باید این معظل رفع شود. به همین دلیل با تأکید بر کشت علوفه‌های جدید، بسته‌ای برای اصلاح مدل تولید علوفه طراحی کرده‌ایم که در دو دامداری صنعتی ظرف دو سال گذشته انجام شده و می‌توانم به شمال قول بدهم که با این برنامه می‌توانیم سالی چهار درصد تولید شیر کشور را افزایش دهیم. در گذشته به خاک بی‌توجه بودیم. فرسایش خاک اتفاق افتاده حاصلخیزی آن افت کرده که همه این مشکلات را استحضار دارید و باید توجه ویژه به خاک داشته باشیم. 
از نظر من کلید آینده کشاورزی و تولید در گرو توجه بسیار بیشتر به خاک است. نسبت به حفظ جنگل‌ها و مراتع بسیار کم توجه بوده‌ایم. خواهشمندم که هیچ نظریه‌ای از سوی کسی برای ورود به جنگل‌ها و برداشت از آن‌ها در طول مدت احیاء مطرح نشود. مراتع را به کمک جوامع محلی احیاء باید کرد. اراضی کشور در معرض هجوم هستند. اراضی که با قیمت سرمایه‌گذاری نسل‌ها به دست آورده‌ایم. در گلخانه‌ها به خوبی شروع کرده‌ایم و باید به جدیت دنبال شود. دو تا خواهش از رئیس جمهور محترم دارم اولی اینکه بانک کشاورزی ابزار مالی کمک به توسعه کشاورزی است و نیاز به سرمایه دارد. برنامه‌هایی که برای توسعه داریم ایجاب میکند که از منابع بانکی استفاده بیشتری شود.
خواهش دیگر اینکه کشور ما از نظر پدیده‌های اقلیمی ناخواسته است و این نیاز که مدیریت ریسک را به جای مدیریت بحران جایگزین کنیم. دوم اینکه روش‌های حمایت از مدیریت را تقویت نماییم مثل تقویت بیمه. سند الگوی کشت ملی بعد از 5‭-‬6 سال آماده اجراست. همه خانواده کشاورزی برای اجرای این سند الگوی کشت آماده باشند از دولت محترم و مجلس خواهشمندیم که زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن و پیاده کردن الگوی کشت و برون رفت از وضعیت فعلی را فراهم آورند. 

افزایش سه برابری تعداد رشته‌ها 
دکتر خاوازی، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و رئیس ستاد انتخاب کشاورزان نمونه با اشاره به اینکه انتخاب شدگان قهرمانان ملی بخش کشاورزی و منابع طبیعی هستند، گفت: در شش سال گذشته تعداد این رشته‌ها سه برابر افزایش پیدا کرده است. در انتخاب نمونه‌ها، توجه بیشتر به توسعه پایدار کشاورزی، بهره‌وری منابع آب‌وخاک، حفظ محیط‌زیست، حفاظت و مدیریت جنگل‌ها و مراتع، سلامت محصول، زنجیره‌های ارزش، توسعه کشت‌های مبتنی بر آب سبز و گلخانه، تنوع بخشی به منابع تأمین غذا به‌‌ویژه در محیط‌های آبی، مشارکت‌های مردمی، ارائه خدمات فنی و ترویجی و اشتغال‌زایی به‌‌ویژه در حوزه زنان روستایی و عشایری از جمله رویکردهایی است که در چند سال اخیر بر آن تأکید شده است.
از پیامدهای مثبت این رویکرد طی چند سال اخیر رشد 2 برابری حضور بانوان در جمع برگزیدگان می‌باشد. پس از بررسی‌های اولیه 1477 نفر به دبیرخانه ستاد معرفی شدند و در مرحله نهایی با بهره‌مندی از کارشناسان خبره، بررسی مستندات و کارهای میدانی در نهایت 166 نفر در قالب 155 رشته برگزیده شدند. 
نسبت به متوسط عملکرد کشور، تولید 4‭-‬3 برابری کشاورزان نمونه در بخش زراعت، 9‭-‬8 برابری در بخش باغبانی و 3‭-‬2 برابری در تولید ماهی ، با به کارگیری آخرین یافته‌های علمی و دانش بومی کشاورزان حاصل تلاش این تولیدکنندگان نمونه بوده است که الگوهایی مناسب برای دیگر تولیدکنندگان به حساب می‌آیند. 

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۶ – دی ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow